ՀՀ պետական կառույցներն իրենց ողջ կարողություններով պատրաստ են իրավիճակի կայունացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերի. ՀՀ վարչապետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր առավոտյան խորհրդակցություն է հրավիրել ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված լայնամասշտաբ նախահարձակ գործողությունների կապակցությամբ:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ այս աննախադեպ գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման տապալմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության հերթական անթաքույց դրսևորումն է: «Հայկական զինուժը՝ զգալի կորուստներ հասցնելով և հետ շպրտելով հակառակորդին, լիովին վերահսկում է իրավիճակը: Հայաստանի Հանրապետության պետական կառույցներն իրենց ողջ կարողություններով պատրաստ են իրավիճակի կայունացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերի»:
ՀՀ ՊՆ փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է իրավիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ 1994 թվականից ի վեր աննախադեպ գործողություններ են ձեռնարկվել հակառակորդի կողմից. այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում ակտիվ մարտական գործողությունները շարունակվում են, հայկական զինված ուժերը հակառակորդին արժանի հակահարված են հասցրել:
Համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարականներ տալուն զուգահեռ, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է հանրությանը ժամանակին և ճշգրիտ տեղեկատվություն հասցնելու կարևորությունը:

Овик Абраамян: Государственные структуры Армении готовы предпринять необходимые шаги по стабилизации ситуации на линии соприкосновения
12:40 02/04/2016
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня утром созвал совещание в связи с предпринятыми ВС Азербайджана в ночь с 1 на 2 апреля по всему периметру линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил широкомасштабными наступательными действиями.
Как передает пресс-служба правительства РА, премьер Армении отметил, что эти беспрецедентные действия – очередное проявление политики Азербайджана, призванной провалить процесс мирного урегулирования карабахской проблемы.
«Армянские ВС, причинив значительные потери противнику и вынудив его отступить, полностью контролируют ситуацию», – отметил премьер, добавив: Государственные структуры Республики Армения готовы предпринять необходимые шаги по стабилизации ситуации.
Заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян в свою очередь отметил, что ВС Азербайджана предприняли беспрецедентные действия, на данный момент активные боевые действия на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил продолжаются, армянские ВС дали противнику адекватный ответ.
Премьер Армении дал ряд поручений соответствующим ведомствам, отметив важность своевременного информирования общества о развитии ситуации.