Շփման գծում իրադրության աննախադեպ լարման ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները. ՀՀ ՊՆ
09:40 02/04/2016
Այս պահի դրությամբ ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով բազմաթիվ զոհեր: Մարտական գործողությունները շարունակվում են: Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հաստատում է ս.թ. ապրիլի 1-ից  2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ակտիվ հարձակողական գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Գործողությունների ընթացքում  հակառակորդը, կիրառելով  տանկեր, հրետանի և օդուժ, փորձել է ներխուժել ԼՂՀ ՊԲ պաշտպանության խորքը և գրավել մարտավարական դիրքեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ռազմական գործողություններ սկսելու վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների աննախադեպ ագրեսիվ և անպատասխանատու որոշումը և պաշտոնապես հայտարարում է, որ դրանց շարունակումը կարող է հանգեցնել  ադրբեջանական կողմի համար անկանխատեելի հետևանքների:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրադրության աննախադեպ լարման ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության և հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրում ստեղծված իրավիճակի վրա և ակնկալում է անհապաղ հասցեական միջամտություն՝ իրավիճակը վերահսկողության տակ պահելու և լայնածավալ ռազմական գործողություններից խուսափելու համար,- նշված է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ ՊՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել է բացահայտ հարձակողական գործողություններ` այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ: Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերի և մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին: ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, բացի ադրբեջանական զինուժին հասցրած այլ կորուստներից, ՊԲ հակաօդայինները հակամարտ զորքերի շփման գոտու հյուսիսային հատվածում խոցել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական մեկ ուղղաթիռ:

“The Ministry of Defense of the Republic of Armenia officially confirms the reports about the active offensive initiated by the adversary along the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijani forces in the night of April 1-2. During the offensive the adversary employed tanks, armored vehicles and air force and attempted incursion into the depth of NKR Defense Army in order to occupy strategic positions”, - official press statement of the Armenian Ministry of Defense reads.
According to the report, due to the successful undertakings of the NKR Defense Army units the adversary suffered many losses and had been thrown back along the entire Line of Contact. Currently the military operations continue.
“The Ministry of Defense of Armenia condemns in strongest terms the unprecedented aggressive and irresponsible decision of the Azerbaijani authorities to start the military offensive and officially states that the continuation thereof may result in unpredictable consequences for the Azerbaijani side”, - the Armenian MOD statement says.
The Ministry statement says “the entire responsibility for the unprecedented escalation of the situation along the Line of Contact between the Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces rests with the Azerbaijani authorities”.
“The Ministry of Defense of Armenia invites the attention of the international community and, in particular, the co-Chairs of the OSCE Minsk Group on the situation on the ground and expects an addressed intervention without delay in order to keep the situation under control and escape larger scale military actions”, - statement concluded.