Նախագահը Վաշինգտոնում խոսել է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահների ապակառուցողական գործողությունների մասին
10:20 02/04/2016
ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամայի հրավերով աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 1-ին Ուոլտեր Վաշինգտոնի անվան համաժողովների կենտրոնում մասնակցել է Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
«Հայաստանն ակտիվ ներգրավված է նաև միջուկային ահաբեկչության դեմ պայքարի և Զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման նախաձեռնությունների աշխատանքներում՝ իրականացնելով ՄԱԿ-ի ԱԽ 1540 բանաձևից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ և ընդունելով համապատասխան ազգային ծրագիր: Մեր այս հետևողական մոտեցումը լինելու է շարունակական և անփոփոխ՝ ուղղված աջակցելու միջուկային անվտանգության գործուն ճարտարապետության ստեղծման գործընթացին:
Եվ ես ուշադրություն չէի դարձնի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահների կողմից այս դահլիճում հնչեցրած մերկապարանոց մեղադրանքներին, որովհետև դրանք առաջին հերթին անվստահության դրսևորում են ԱԷՄԳ-ի հանդեպ, եթե այդ գործելաոճը նրանց բնորոշ չլիներ բոլոր ոլորտներում` միջազգային հանրության և կառույցների գործունեության նկատմամբ թերահավատություն, նրանց որոշումների և մոտեցումների ստահոդ մեկնաբանում և ապակառուցողական գործողություններ: Սա է իրական վտանգը տարածաշրջանի համար և ոչ թե հայկական ատոմակայանի շահագործումը»,-իր ելույթում նշել է նախագահ Սարգսյանը:

Серж Саргсян на Саммите по ядерной безопасности в Вашингтоне указал на деструктивную позицию президентов Азербайджана и Турции
Президент Армении Серж Саргсян по приглашению своего американского коллеги Барака Обамы 1 апреля в конгресс-центре имени Уолтера Вашингтона принял участие в Саммите по ядерной безопасности, на котором выступил с речью. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
«Армения активно вовлечена в инициативы по борьбе с ядерным терроризмом и по нераспространению оружия массового поражения, реализуя все необходимые мероприятия, исходящие из резолюции 1540 Совбеза ООН и приняв соответствующую национальную программу. Этот наш последовательный подход будет продолжительным и неизменным», – сказал президент.
«И я бы не обратил внимания на голословные обвинения, озвученные президентами Азербайджана и Турции в этом зале, поскольку они, в первую очередь, выражают недоверие к МАГАТЭ, если бы такое поведение не было им присуще во всех сферах – недоверие к международному сообществу и деятельности международных структур, лживое толкование их решений и подходов, деструктивные действия. Вот реальная опасность для региона, а не эксплуатация Армянской АЭС», – сказал в своей речи Серж Саргсян.