ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պատրաստ է ընդառաջել և քննարկել կրակի դադարեցման մասին առաջարկը. ԼՂՀ ՊՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված` մարտական գործողությունների միակողմանի դադարեցնելու մասին հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Ապրիլի 1–ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները, ավելին՝ նույն հայտարարության տարածումից հետո ՄՄ-21 ("Գրադ") տիպի հրթիռահրետանային կայանքներից և 152 միլիմետրանոց հրանոթներից արկակոծել հայկական խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես՝ Մարտակերտ քաղաքը:
Նշված փաստերն, ինչպես նաև հայտարարության մեջ «հակահարձակողական գործողություններ» և «ազատագրված տարածքների ամրապնդում» եզրույթների օգտագործումը ի ցույց են դնում այդ փաստաթղթի կեղծ բնույթը, որի իրական նպատակը բացահայտ նախապայմաններով լի կրակի դադարեցման իմիտացիան է:
«ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պատրաստ է ընդառաջել և քննարկել կրակի դադարեցման մասին առաջարկը՝ նախնական դիրքերի վերականգնման համատեքստում»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Nagorno Karabakh “ready to establish ceasefire”, with a precondition [full text]
Stepanakert ready to discuss ceasefire proposal, made by Azerbaijan earlier on April 3, provided that Azerbaijani armed forces return to the situation that existed prior to April 2 offensive, the Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic announced in a written statement.
The full text of the statement below:
The statement disseminated by the Azerbaijani Ministry of Defense about unilateral cessation of armed hostilities is a piece of misinformation.
In the night of April 1-2 the Azerbaijani side initiated a large scale offensive against Nagorno Karabakh using almost all types of military equipment in their arsenal. Moreover, after the abovementioned statement had been released, Armenian civilian inhabited areas and, in particular, the city of Mardakert were shelled with MM-21 (Grad) Multiple Launch Rocket System and 152 MM artillery ammunition.
These facts, as well as terms like “counter offensive actions” and “strengthening of liberated territories” used in the statement show the false grounds of the document, which has the more real purpose of an imitated cessation of hostilities full of manifest preconditions.
The Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic is ready to meet this halfway and discuss the proposal for establishing ceasefire in the context of return to the prior positions.