Ֆրանսիայում ԼՂ ներկայացուցիչը France24-ին․ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ ձեռնարկելու ժամանակը եկել է
00:01 04/04/2016
Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանն այսօր France24-ի եթերում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականացրած ագրեիսան։
Հովհաննես Գևորգյանը ժխտում է Ադրբեջանի կողմից միակողմանի հրադադարի հայտարարությունը՝ նշելով․«Չկա հրադադար։ Այն միայն հայտարարություն է Ադրբեջանի կողմից։ Ադբեջանն այս պահից առաջ 3 ժամ շարունակ ռմբակոծում  է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքները՝ հատկապես Մարտակերտը, որը գտնվում է հյուսիսում, և սպանում է այս քաղաքի խաղաղ բնակիչներին»։
Հաղորդավարի հարցին, թե չկա միջազգային հանրության կողմից պաշտպանություն այս կոնֆլիկտում, ԼՂ ներկայացուցիչը մեկնաբանում է, որ խնդրով զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը փորձում է գտնել հակամարտության լուծումը։
«Միջազգային հանրությունը հանդես եկել է հայտարարություններով, սակայն ժամանակը եկել է, որ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ ձեռնարկվեն, քանի որ, ինչպես արդեն ասացի, քաղաքացիական բնակչությունն է ռմբակոծվում ու սպանվում, և մենք չենք կարող բավարարվել միայն հայտարարություններով»։
Հովհաննես Գևորգյանն ասում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ինքնորոշվել է 1991թ․-ին՝ նշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ղարաբաղցիների համար ազատության ձև է, այն Ադրբեջանի բռնապետության դեմ դիմադրության ձև է․«Այսօր մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը կրկին հարձակվում է քաղաքացիական բնակչության վրա»։
Հարցին, որ 1994թ․-ին հաստատվել է հրադադար, սակայն այն շատ փխրուն է եղել և հակամարտությունը երբեք չի ավարտվել, ԼՂ ներկայացուցիչը նշում է, որ հրադադարի ստորագրելուց հետո վերջին 22 տարիներին սա առաջին անգամ է, որ Ադրբեջանը այսպիսի ուժեղ հարձակում է իրականացրել և ռմբակոծել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքները։

Постпред НКР во Франции: Настала пора для принятия международным сообществом санкций против Азербайджана
14:35 04/04/2016
Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики во Франции Ованнес Геворкян в эфире телеканала France24 рассказал об агрессии Азербайджана против НКР.
О. Геворкян отметил, что заявление Азербайджана о решении в одностороннем порядке прекратить военные действия на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил не соответствует действительности.
При этом постпред отметил: «Прекращения огня так и не наступило. Это было лишь заявлением. В течение трех часов до того, как сделать подобное заявление, Азербайджан продолжал обстреливать города НКР, в особенности, Мартакерт, расположенный в северном направлении, и убивать мирное население этого города».
На вопрос ведущей телепрограммы о том, обеспечивает ли международное сообщество какую-либо защиту  в данном конфликте, представитель НКР во Франции ответил, что карабахским вопросом занимается Минская группа ОБСЕ, которая пытается найти способ урегулирования конфликта.
«Международное сообщество выступило с заявлениями в связи с обострившейся ситуации на линии соприкосновения, однако настала пора для принятия санкций в отношении Азербайджана, поскольку, как я уже отметил, обстреливается гражданское население, в результате чего имеются жертвы. Мы не можемт довольствоваться лишь заявлениями», – подчеркнул постоянный представитель НКР во Франции.
При этом О. Геворкян напомнил, что Нагорно-Карабахская Республика самоопределилась еще в 1991 году, и сказал: «Для карабахцев независимость Арцаха представляет собой способ обретения свободы, а также средство сопротивления тирании Азербайджана».
«Сегодня мы видим, что Азербайджан вновь нападает на мирное население», – подчеркнул О. Геворкян.
В свою очередь ведущая программы телеканала France24  отметила, что в 1994 году был установлен режим прекращения огня, однако он был весьма не стабилен и конфликт никогда не прекращался.
В ответ постпред НКР во Франции сказал: «За 22 года с момента установления режима прекращения огня впервые Азербайджан осуществляет подобное серьезное нападение».