Կատարվածի հիման վրա Ադրբեջանի դեմ կարելի է միջազգային քրեական գործ հարուցել. Էդմոն Մարուքյան
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում այս օրերին հակառակորդի կողմից իրականացված գործողությունները պատերազմական հանցագործություններ են: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
«Որպես միջազգային իրավունքի մասնագետ, կարող եմ ասել, որ կատարվածը պատերազմական հանցագործություն է, և հարկ է, որ դրանք պատշաճ կերպով ու մանրամասն փաստաթղթավորվեն՝ միջազգային ատյաններում հայց ներկայացնելու և Ադրբեջանի դեմ քրեական գործ հարուցելու համար», -հայտարարեց Մարուքյանը:
Նրա պնդմամբ, իրավաբանների խումբը կարող է մանրամասն քննարկել ու քայլեր ձեռնարկել նաև միջազգային քրեական դատարանում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու համար:

Edmon Marukyan: Azerbaijan should be brought to responsibility for war crimes
The actions along the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan unleashed by the adversary are war crimes, MP Edmon Marukyan said on Monday at the parliamentary session.
“As an international relations specialist, I can state that what occurred is a war crime, and that should be documented in detail and proper manner in order to lodge an application for instituting a criminal case against Azerbaijan at international tribunals,” Marukyan noted.
The Parliamentarian then suggested that a group of lawyers might discuss in detail and implement steps towards bringing Azerbaijan to responsibility at international criminal tribunal.