Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի ակտիվացումը չորս նպատակ կարող է հետապնդել. Տ. Աբրահամյան
«Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի ակտիվացումը նվազագույնը 4 նպատակ կարող է հետապնդել»,- այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է քաղաքական փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ նրա, առաջին՝ Ադրբեջանը փորձում է հոգեբանական ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Տավուշի սահմանի հայկական գյուղերը բավականին մոտ են «ակտիվության օջախին»:
«Երկրորդ՝ Ադրբեջանը փորձում է շեղել հայկական զինուժի ուշադրությունը հիմնական հարվածային ուղղությունից:
Երրորդ՝ Ադրբեջանը «ստիպում» է Հայաստանին իր ողջ ռեսուրսները չուղղել Արցախ՝ ուժեր կուտակել նաև Տավուշի հատվածում:
Չորրորդ՝ չի բացառվում, որ Ադրբեջանը դիտարկում է նաև «երկրորդ» (Տավուշ), հետագայում նաև «երրորդ ճակատի» (Նախիջևան) բացման հնարավորությունը: Համենայդեպս, արդեն տեղեկություններ են շրջանառվում նաև Տավուշի ուղղությամբ որոշակի կուտակումների մասին»,- գրել է փորձագետ Տ.Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ անցած գիշեր և այսօր առավոտյան զինված դիմակայության լարվածության աճ է արձանագրվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում` ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդավան և Կոթի բնակավայրերի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կողմը հայ դիրքապահների և բնակավայրերի ուղղությամբ կիրառել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, 60 և 82մմ ականանետեր:ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումների ձեռնարկած պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է: Փոխհրաձգության ընթացքում բեկորային վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող Զորի Գորիսի Աշրաֆյանը (ծնվ. 1983թ.):

Эксперт назвал цели активизации ВС Азербайджана в тавушском направлении армяно-азербайджанской границы
12:29 05/04/2016
Активизация Вооруженных сил Азербайджана в направлении приграничной Тавушской области Армении может преследовать, по меньшей мере, 4 цели. Об этом написал на своей странице в социальной сети Facebook эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
Во-первых, по его словам, Азербайджан пытается оказать психологическое давление на Армению, учитывая тот факт, что армянские приграничные села в Тавушской области РА находятся весьма близко к «очагу активизации».
«Во-вторых, Азербайджан пытается отвлечь внимание армянских ВС от основных ударных направлений.
В-третьих, Азербайджан „заставляет” Армению не направлять все ресурсы в Арцах, сосредотачивать силы и в тавушском направлении.
В-четвертых, не исключено, что Азербайджан рассматривает также возможность открытия “второго” (Тавуш), а в дальнейшем и “третьего” (Нахичеван) фронтов. Во всяком случае, уже муссируются сведения об определенном накоплении сил и тавушском в направлении», – написал Тигран Абрамян.
Отметим, по информации пресс-службы министерства обороны РА, накануне ночью и сегодня утром зафиксирован рост напряженности на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы, в направлении сел Бердаван и Коти Тавушской области Армении. Азербайджанская сторона применила в направлении армянских позиций и населенных пунктов стрелковое оружие различного калибра, а также 60-мм и 82-мм минометы. В результате предпринятых передовыми подразделениями ВС РА ответных действий активность противника была подавлена. В завязавшейся перестрелке осколочное ранение получил военнослужащий контрактной службы Зорий Горисович Ашрафян (1983 г.р.).