ԼՂՀ ՄԻՊ-ը ադրբեջանցիների կողմից խաղաղ բնակիչների սպանության փաստերը կներկայացնի միջազգային կառույցներին
18:15 06/04/2016
Ադրբեջանցիների կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների սպանության, իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը պատրաստվում է ապացույցներ ներկայացնել միջազգային կառույցներին ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ԼՂՀ ՄԻՊ Յուրի Հայրապետյանը:
«Ամենագլխավոր հարցը, որ այս պահին ինձ հուզում է, այն է, որ Ադրբեջանի բարբարոսական գործողությունների հետևանքով տուժել են խաղաղ բնակչությունը, քաղաքացիական օբյեկտները: Ոտնահարվել է մարդու կյանքի իրավունքը, որն ամրագրված է Եվրոպական կոնվենցիայով: Ադրբեջանը, որպես այդ կոնվենցիան ստորագրած պետություն, պետք է պատասխան տա»,-ասաց Յուրի Հայրապետյանը:
ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի խոսքով, Ադրբեջանը խախտել է ռազմական գործողությունների իրականացման կանոնները, որոնք սահմանված են միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով:
Նա հիշեցրեց՝  Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել դպրոցների, մանկապարտեզների, բնակելի տների վրա, ինչի հետևանքով 12-ամյա երեխա է մահացել, նրա հասակակիցներից մի քանիսը տարբեր վնասվածքներ են ստացել, զոհեր ու վիրավորներ կան նաև մեծահասակների շրջանում:
«Մի քանի օր առաջ ես դիմել եմ ՄԱԿ-ի` մարդու իրավունքների գլխավոր Հանձնակատարին, Եվրախորհրդի` մարդու իրավունքների Հանձնակատարին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ ու մարդասիրական հարցերով զբաղվող միջազգային բոլոր կառույցներին, միջազգային հանրությանը՝ կոչ անելով դատապարտել Ադրբեջանի բարբարոսական գործողությունները և ստիպել դադարեցնել անհապաղ դրանք»,-ասաց Պաշտպանը:
Յուրի Հայրապետյանի խոսքով, այս պահին ինքը լծված է Ադրբեջանի կողմից իրականացված վայրագությունների ու դրանց հետևանքով խաղաղ բնակիչների իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ ապացույցների հավաքման գործին:
«Աշխատում եմ, ինչքան հնարավոր է շուտ վերջացնել այդ գործը»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ դրանք կուղարկվեն ՄԱԿ-ի,  Եվրախորհրդի` մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, իրավապաշտպան կազմակերպություններին:
Հայրապետյանի խոսքով, եթե պետք լինի, խաղաղ բնակիչների իրավունքների ոտնահարման մասին փաստերը մի քանի անգամ կուղարկվեն միջազգային կառույցներին. «Մինչև վերջ հետամուտ ենք լինելու, որ Արցախի քաղաքացիների ոտնահարված իրավունքների մասին բարձրաձայնվեն, դրանց համապատասխան գնահատական տրվեն, հնարավորության դեպքում ոտնահարված իրավունքները վերականգնվեն»:
Արցախի օմբուդսմենն ասաց, որ այս օրերին իր կողքին է գտնվում Հայաստանի իր գործընկերը՝ Արման Թաթոյանը. «Խնդիրների լուծման համար փորձում ենք օգտագործել Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներուժը»:
Ի դեպ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ տեղի ունեցող հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ դատապարտող հայտարարությունները նախօրեին հրապարակվել են Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտի պաշտոնական «Euro Ombudsman» պարբերականում:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ տարածած հայտարարության մեջ ԼՂՀ ՄԻՊ-ն ընդգծել էր.
«Ցինիկաբար արհամարհելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար սկզբունքները և հավատարիմ մնալով իր հակամարդկային քաղաքականությանը, հարևան երկիրն ակտիվորեն օգտագործում է քաղաքակիրթ հասարակության կողմից դատապարտվող` ռազմական գործողությունների այնպիսի կեղտոտ մեթոդ, ինչպիսինն է քաղաքացիական օբեկտների ու բնակավայրերի հրետակոծումը, ինչի հետևանքով, ցավոք, կան զոհեր ու վիրավորներ խաղաղ բնակչության, այդ թվում երեխաների շրջանում»:

Омбудсмены НКР и Армении представят в международные структуры доказательства военных преступлений Азербайджана
19:14 06/04/2016
Офис омбудсмена Нагорно-Карабахской Республики готовится представить международным структурам и правозащитным организациям доказательства убийств азербайджанцами граждан Республики Арцах и попрания их прав. Об этом сообщил в интервью Panorama.am омбудсмен НКР Юрий Айрапетян.
«Больше всего меня сейчас волнует то, что в результате варварских действий Азербайджана пострадало мирное население, гражданские объекты. Попрано право человека на жизнь, закрепленное в Европейской конвенции. Азербайджан как подписавшая данную конвенцию страна должен ответить за свои действия», – сказал Юрий Айрапетян.
По словам омбудсмена НКР, Азербайджан нарушил правила ведения военных действий, предусмотренные нормами международного гуманитарного права.
Защитник прав человека напомнил, что ВС Азербайджана открыли огонь по школам, детским садам, жилым домам, в результате чего погиб 12-летний ребенок, несколько его сверстников получили различные ранения, погибшие и раненые есть и среди взрослых.
«Несколько дней назад я обратился к Верховному комиссару ООН по правам человека, комиссару Совета Европы по правам человека, ко всем занимающимся защитой прав человека и гуманитарными вопросами международным структурам, международному сообществу, призвав осудить варварские действия Азербайджана и заставить прекратить их немедленно», – сказал омбудсмен.
Юрий Айрапетян отметил, что на данный момент он занят сбором доказательств варварств Азербайджана и попрания вследствие действий азербайджанской стороны прав гражданского населения.
«Стараюсь как можно скорее завершить эту работу», – сказал омбудсмен, отметив, что подготовленные документы будут отправлены комиссарам ООН и Совета Европы по правам человека, а также правозащитным организациям.
По словам Ю. Айрапетяна, при надобности факты о попрании прав мирных жителей неоднократно будут направлены в международные структуры.
«Мы будем до конца последовательными в деле озвучивания попранных прав граждан Арцаха, их соответствующей оценки и при возможности восстановления», – сказал омбудсмен НКР.
Он также подчеркнул, что в эти дни с ним активно работает также коллега из Армении Арман Татоян. «Для решения проблем мы стараемся использовать потенциал Офиса Защитника прав человека РА», – сказал Ю. Айрапетян.
Напомним, ранее официальное издание института Европейского Омбудсмена «Euro Ombudsman» опубликовало осуждающие заявления касательно преступных действий против гражданских населенных пунктов и мирных жителей Нагорно-Карабахской Республики.
Отметим также, в распространенном ранее заявлении Защитник прав человека Нагорно-Карабахской Республики подчеркнул: «Цинично игнорируя базовые принципы международного гуманитарного права, а также придерживаясь бесчеловечной политики, соседняя страна активно прибегает к такому осуждаемому цивилизованным обществом грязному методу военных действий, как артиллерийский обстрел гражданских объектов и населенных пунктов, в результате чего, к сожалению, есть множество жертв и раненых  среди мирного населения, в том числе дети».