Վիրավորված զինվորների մոտ դրական տեղաշարժ կա. Արմեն Մուրադյան
Արցախում ադրբեջանական զինուժի կողմից ձեռնարկված ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորված զինվորների մոտ, որոնք տեղափոխվել են Երևանի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալ, դրական տեղաշարժ կա: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը:
Նրա խոսքերով՝ բոլորը գտնվում են խիստ ուշադրության կենտրոնում, ապահովված են և՛ դեղորայքով, և՛ նեղ մասնագիտական օգնությունով:
Արմեն Մուրադյանը նշեց, որ մեկ զինծառայող էր գտնվում ծայրահեղ ծանր վիճակում, ստացել էր գլխուղեղի վնասվածք,  նրա մոտ ևս երեկվանից դրական դինամիկա է նկատվում:
«Հուսով ենք, որ ամեն ինչ լավ կլինի»,- ասաց նախարարը` հավելելով, որ քաղաքացիական հիվանդանոցներում ևս կան հիվանդներ, մեծ մասամբ նրանց վիճակը գնահատվում է թեթև ծանրության:
Նախարարը նշեց նաև, որ ռազմական գործողությունների առաջին իսկ օրվանից ՀՀ առողջապահության նախարարությունը համագործակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության բանակի, ինչպես նաև ԼՂՀ առոջղապահության նախարարության հետ: «Համագործակցության արդյունքում առողջապահական համապատասխան կազմակերպություններն ապահովվել  են անհրաժեշտ դեղորայքով, բժշկական պարագաներով,  մասնագետներով, ինչպես նաև տրանսպորտային միջոցներով»,- ասաց Արմեն Մուրադյանը:
Բացի այդ, ըստ նախարարի, մարտական գործողությունների առաջին իսկ օրվանից բազմաթիվ  գործարարներ,  բարերարներ, հասարակ քաղաքացիներ ակտիվ մասնակցում են դեղերի արդեն իսկ  ունեցած բավարար պաշարների  համալրման գործին:
Նշեց նաև, որ սփյուռքահայ հայ բժիշկները ևս իրենց պատրաստակամությունն են
հայտնել ինչպես՝ նյութապես օգնելու, այնպես էլ՝ ներկա գտնվելու:
Արմեն Մուրադյանը հայտնեց, որ անհրաժեշտ դեղերով, բժշկական պարագաներով և սարքավորումներով ապահովումը, ինչպես նաև մասնագիտական ներուժի համակարգված տեղափոխումը կազմակերպելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությունում սահմանվել է շուրջօրյա հերթապահություն:
Ինչ վերաբերում է Արցախում  վիրավորների տեղափոխմանը, առողջապահության նախարարն ասաց, որ  տեղափոխման ամբողջ հարցը լուծվել է Պաշտպանության նախարարության ուղղաթիռների և շտապօգնության մեքենաների օգտագործմամբ:
«Կան մարդիկ, որոնք իրենց տրանսպորտային միջոցներն են առաջարկել, սակայն դրա կարիքը չի եղել և մենք լիովին կարողացել ենք առկա միջոցներով իրականացնել տեղափոխումը», - ասաց Արմեն Մուրադյանը:

Armen Muradyan: Positive change in the conditions of wounded soldiers
Positive change was observed in the conditions of soldiers who were wounded during military operations unleashed by Azerbaijan in Artsakh and transferred to Central Military Hospital of Yerevan, Minister of Healthcare, Armen Muradyan said after government session.
According to the minister, all the patients are properly taken care of and provided with both, medication and special assistance.
Armen Muradyan also noted that there is only one soldier with brain injury in critical condition, yet positive change has been observed in his condition too.
The minister also noted that since the first day of the military operations, Ministry of Health of Armenia has been cooperating with Ministry of Defense of Armenia, NKR Defense Army, as well as Ministry of Health of Nagorno Karabakh Republic.
“As a result of the cooperation, corresponding organizations were provided with necessary medication, medical equipment, professionals, as well as with transportation means,” Muradyan said.
Besides, according to the Minister, since the first day of military operations, numerous entrepreneurs, philanthropists and ordinary people have been participating in replenishment of medical inventories.
He also noted that doctors from Armenian diaspora also expressed their willingness to support.
Concerning the transportation of those soldiers wounded in Artsakh, the Minister said that the issue was solved by using the helicopters of the Ministry of Defense and ambulance cars.