Հայ ժողովուրդը հնարավոր ամեն ինչ պետք է անի երաշխավորելու, որ սա Ադրբեջանի վերջին հարձակումն է. Սասունյան
12:47 06/04/2016
Անցյալ շաբաթ առավոտյան աշխարհն արթնացավ Ադրբեջանի կողմից փոքրիկ Արցախի վրա լայնածավալ հարձակման մասին տարածված լուրից:
Այս հարձակումն անակնկալ չէր… Տարիների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վատ սովորություն է որդեգրել՝ ռազմական հարձակումներ ձեռնարկել Հայաստանի և Արցախի դեմ միջազգային խաղաղ բանակցությունների կամ գագաթնաժողովների անցկացման օրերին:
Այս երկարատև հակամարտության նույնիսկ կողմնակի դիտորդը կարող էր կռահել, որ Ադրբեջանը նորից հարձակում կձեռնարկի անցյալ շաբաթավերջին նախագահ Օբամայի կողմից կազմակերպված Միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովի ժամանակ, որին մասնակցում էին 50 պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահները: Որոշ դիտորդներ զարմացել էին ադրբեջանական լայնածավալ հարձակումից՝ տանկերի, ուղղաթիռների, հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի մասնակցությամբ: Իրականում, այս հարձակման տարողությունը չպետք է անակնկալ լիներ, հաշվի առնելով վերջին տարիներին Ադրբեջանի կողմից ավելի առաջադեմ զենքերով հարձակումների զարգացումը: Խաղաղ բանակցությունների կամ միջազգային համաժողովների ժամանակ ռազմական հարձակումներ սկսելու Ալիևի չարամիտ սովորությունն արտացոլում է նրա համառ ջանքերը՝ Արցախյան հակամարտությունն ամեն գնով օրակարգում պահելու համար:
Անկասկած, գնալով աճում է Ալիևի հիասթափությունը իր անզորությունից, որ չի կարող պարտադրել հայերին զիջելու Արցախի տարածքները՝ չնայած Ադրբեջանի կողմից միլիարդավոր դոլարների ժամանակակից զենք ձեռք բերելուն: Ալիևը նաև հուսահատված է, որ չի կարողացել իր երկրի հսկայական նավթային ու գազային պաշարներն օգտագործել որպես լծակ՝ աշխարհի ղեկավարների վրա ճնշում գործադրելու, որպեսզի ստանա նրանց աջակցությունը Արցախյան հակամարտության մեջ: Որպես հետևանք, Բաքվի բռնակալը մսխել է իր երկրի հսկայական հարստությունը օտարերկրյա պաշտոնյաներին կաշառելու և թանկարժեք, բայց անարդյունավետ զենքեր գնելու համար:
Բացի այդ, որպես Ադրբեջանի նախագահական գերդաստանի հայր և որդի, Ալիևները ավելի քան 20 տարի շարունակ սպառնում էին հարձակվել և «ազատագրել Ղարաբաղի գրավյալ տարածքները»: Քանի որ նրանց դատարկ խոստումները երկար ժամանակ չէին իրականանում, շատ քիչ ադրբեջանցիներ էին լրջորեն ընդունում իրենց նախագահի հոխորտանքները: Հետևաբար, Ալիևը ճարահատյալ, պետք է բոլոր հնարավոր միջոցների դիմեր, անկախ դրանց անխոհեմությունից, որպեսզի փրկեր իր դեմքը երկրի ներսում և դրսում...
Կարևոր է հասկանալ Ալիևի ագրեսիվ վարքագծի ժամանակի ընտրությունն ու շարժառիթը, որպեսզի այլ երկրներ չմեղադրվեն այդ հարձակումները հրահրելու համար՝ ուշադրությունը շեղելով միակ մեղավոր կողմից՝ Ադրբեջանից... Սակայն կան այլ երկրներ, որոնք ունեն իրենց մեղքի բաժինը. դրանցից առաջինը Էրդողանի Թուրքիան է՝ Ադրբեջանի ռազմական արկածախնդրություններին իր անմիջական մասնակցությամբ և աջակցությամբ: Մինսկի խմբի միջնորդները (Ֆրանսիա, Ռուսաստան և Միացյալ Նահանգներ) նույնպես մեղավոր են՝ ադրբեջանական նախորդ հարձակումների ժամանակ լուռ մնալու և ամեն անգամ, Հայաստանի ու Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակման ժամանակ երկու կողմերին էլ մեղադրելու համար: Միջազգային հանրությունն իր ամոթալի լռությամբ և երկդիմի բառախաղերով հերթական անգամ զոհին ու դահիճին հավասարեցնելով, քաջալերում է ռազմատենչ Ալիևին...
Վերջին հարձակման ժամանակ արձանագրված հատկապես մի զարհուրելի դրվագ հաստատեց բոլոր նրանց մտահոգությունը, որոնք տարիներ շարունակ զգուշացնում էին արցախահայությանը սպառնացող ցեղասպանության մասին: Շաբաթավերջին, երբ ադրբեջանցի զինվորները ժամանակավորապես վերցրել էին Արցախի հենց սահմանին գտնվող Թալիշ գյուղը, նրանք ոչ միայն գնդակահարել էին տարեց հայ զույգին, այլև բարբարոսաբար կտրել նրանց ականջները որպես հուշանվեր... Ըստ միջազգային օրենքի՝ նման վայրագությունն առնվազն պատերազմի հանցագործություն է: Պարզապես պատկերացրեք, թե այս դաժան ադրբեջանցի զինվորները ինչ կանեին հայ ազգաբնակչության հետ, եթե նվաճեին ամբողջ Արցախը. հսկայածավալ արյունահեղություն կլիներ՝ երկրորդ Հայոց ցեղասպանություն...
Ադրբեջանական այս վերջին խոշոր հարձակոմից հետո պետք է երեք խիստ հետևություն անել.
1)  Արցախի հայերը երբեք չեն կարող ապրել Ադրբեջանի բռնապետական տիրապետության տակ, անկախ նրանից, թե Իլհամ Ալիևը քանի անգամ կսպառնա կամ կհարձակվի:
2) Հայերը պետք է ոչ միայն արժանի հակահարված տան ադրբեջանական ուժերին, այլև այնպիսի վիթխարի վնաս հասցնեն, որ Ալիևի մտքով այլևս չանցնի մեկ այլ հարձակում կատարել: Արցախը պաշտպանելու համար արդեն հազարավոր կամավորներ են մեկնել ամբողջ Հայաստանից: Ադրբեջանը քաջատեղյակ է, որ իր միլիարդավոր դոլարների նավթահանքերն ու խողովակաշարերը հեշտությամբ կարող են հասանելի լինել Հայաստանի հեռահար հրթիռների համար…
3) Ժամանակն է Արցախը հայտարարել Հայաստանի Հանրապետության անբաժանելի մաս: Ապրիլի 4-ին Երևանում նախագահ Սարգսյանը հայտնեց օտարերկրյա դեսպաններին, որ ռազմական գործողությունների շարունակման և սրման դեպքում Հայաստանը «կճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը»:
Արցախի խիզախ ժողովրդին անհրաժեշտ է մեր բոլորի բարոյական, քաղաքական և նյութական աջակցությունը: Գլենդելի «Հայաստան Արցախ հիմնադրամը» երախտագիտությամբ ընդունում է ձեր նվիրատվությունները, որպեսզի հնարավոր լինի առաքել միլիոնավոր դոլարների խիստ անհրաժեշտ դեղորայք և այլ բժշկական միջոցներ, որոնք արդեն հավաքվել են Հիմնադրամի կողմից: Խնդրում եմ ուղարկել ձեր նվիրատվությունները հետևյալ հասցեով. Armenia Artsakh Fund, 1101 N. Pacific Ave., #204, Glendale, CA 91202: Էլեկտրոնային փոստ. [email protected], հեռ. 818-241-8900:
Հարութ Սասունյան`

Harut Sassounian: Armenians should do vverything possible to ensure this is the last Azeri attack
The world woke up last Saturday morning to the drumbeats of war from a large-scale assault by Azerbaijan on tiny Artsakh (Karabagh).
This was not a surprise attack! For many years, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev has had the nasty habit of launching military attacks on the Republics of Armenia and Artsakh whenever international peace talks or Summit Meetings were being held.
Even a casual observer of this long-running conflict could have guessed that Azerbaijan would launch yet another attack during last weekend’s Nuclear Security Summit hosted by Pres. Obama and attended by 50 heads of state, including Presidents of Armenia, Azerbaijan and Turkey. Some observers were surprised by the large scale of the Azeri attack which involved tanks, helicopters, missiles, and drones. In fact, the scope of the assault should not have come as a surprise, given Azerbaijan’s technological escalation of aggression in recent years. Aliyev’s sinister practice of timing military attacks with peace talks or international conferences reflects his intensive efforts to keep the Artsakh conflict as a burning issue at all cost.
Certainly, Pres. Aliyev is increasingly frustrated by his inability to intimidate Armenians into giving up the territory of Artsakh despite Azerbaijan’s purchase of multi-billion dollars of modern weaponry. Aliyev is also distressed by his failure to use his country’s vast oil and gas resources as an inducement to pressure world leaders into supporting Azerbaijan in the Artsakh conflict. As a result, the Baku dictator has wasted huge amounts of his country’s wealth to bribe foreign officials and purchase expensive but ineffective weapons.
Furthermore, as Azerbaijan’s father and son Presidential Dynasty, the Aliyevs have persistently threatened to attack and “liberate the occupied territories of Karabagh” for over 20 years. Since they have cried wolf for far too long, very few Azeris take their president’s bravado talk too seriously. Consequently, Aliyev has been desperate to take any and all measures, no matter how reckless, to save face at home and abroad!
It is important to understand the timing and motive of Aliyev’s aggressive behavior so that other countries are not blamed for instigating these attacks which would only serve to shift attention from the only guilty party -- Azerbaijan! However, there are other countries that have a share of the blame: First among these is Erdogan’s Turkey for its direct participation and support of Azerbaijan’s military misadventures. The Minsk Group of mediators (France, Russia, and United States) are also guilty for remaining silent during previous Azeri aggressions and blaming both sides each time Azerbaijan attacked Armenia or Artsakh. The international community’s shameful silence and doubletalk routinely equated the victimizer with the victim, thereby emboldening the warmongering Aliyev!
One particularly horrifying episode during this latest attack validated the concern of all those who have been warning for years about the risk of genocide threatening Artsakh’s Armenians. Over the weekend, when Azeri soldiers temporarily took over the Talish village, just inside Artsakh’s border, they not only executed an elderly Armenian couple, but barbarically cut off their ears as souvenirs! Such savagery, at a minimum, is a war crime under international law! Just imagine what these brutal Azeri soldiers would have done if they had overrun the entire population of Artsakh. It would have been a bloodbath of immense proportion -- a second Armenian Genocide!
Three firm conclusions should be drawn from the latest massive Azeri aggression:
1) Artsakh Armenians can never go back to live under the despotic rule of Azerbaijan, no matter how many times Aliyev threatens or attacks.
2) Armenians should not just repel the Azeri forces, but inflict such massive destruction that Aliyev would never again think of another attack. Already, thousands of volunteers from all over Armenia have rushed to Artsakh’s defense. Azerbaijan is aware that its multi-billion dollar oil fields and pipelines are in easy reach of Armenia’s long-range missiles!
3) It is time to declare Artsakh an inseparable part of the Republic of Armenia. On April 4, Pres. Sargsyan told foreign ambassadors in Yerevan that if the hostilities continued and escalated, Armenia would “recognize Karabagh’s independence.”
The brave people of Artsakh desperately need everyone’s moral, political and material support! The Armenia Artsakh Fund of Glendale, California, gratefully welcomes your contributions to be able to ship urgently-needed millions of dollars of medicines and medical supplies the Fund has already collected. Please send your tax-deductible donations to: Armenia Artsakh Fund, 1101 N. Pacific Ave., #204, Glendale, CA 91202. Email: [email protected]; phone: 818-241-8900.