Փորձագետ. Կրակի դադարեցումը չի նշանակում, որ Ադրբեջանը վերջնականապես հետ կքաշվի
Շփման գծում երկկողմ կրակի դադարեցումը դեռ չի նշանակում, որ Ադրբեջանը վերջնականապես հետ կքաշվի ու կսկսի մտածել հիմնախնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու մասին: Ֆեյսբուքյան իր էջում նման կարծիք է հայտնել փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը:
«Անկախ այն հանգամանքից, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ընթացող բանակցություններն ինչ ընթացք կստանան, ի՞նչ հայտարարություններ կարվեն, պետք է պատրաստ լինել իրադարձությունների զարգացման բոլոր սցենարներին:
Լավատեսական հիմքեր չկան կարծելու, որ տարածաշրջանը մոտ է երկարատև խաղաղության և կայունության»,-գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 5-ի ժամը 12-ից երկկողմ պայմանավորվածությամբ դադարեցվել էր կրակը: ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնեցին, որ այս գիշեր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հիմնականում պահպանվել է ապրիլի 5-ի ժամ 12-ին ձեռք բերված կրակի դադարեցման շուրջ պայմանավորվածությունը:

The bilateral ceasefire on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan doesn’t mean that Azerbaijan will finally give up and think over settling the conflict exclusively through peaceful negotiations, writes expert Tigran Abrahamyan on his Facebook page.
“Regardless of the results of negotiations mediated by the OSCE Minsk Group or the statements made, we should be prepared for all the scenarios.
There is no optimistic ground to hope that the region is close to long term peace and stability,” he wrote.
To remind, a bilateral ceasefire along the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, which came into force at noon local time on April 5, has largely held, NKR Defense Army reported in a released statement.