Կեղծ լուրեր շրջանառելով՝ Ադրբեջանն այս պահին նվազագույնը 4 հիմնական խնդիր է լուծում. Տ.Աբրահամյան
«Ադրբեջանը երեկվանից հետևողականորեն տեղեկատվություն է տարածում այն մասին, որ հայկական կողմից ակտիվություն է նկատվում Նախիջանի ճակատում: Հայկական կողմն արդեն իսկ արձագանքել է այդ հայտարարություններին՝ նշելով, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը»,- այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ փորձագետի, այսպիսի լուրեր շրջանառելով Ադրբեջանն այս պահին նվազագույնը 4 հիմնական խնդիր է լուծում. «Առաջին, փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանը խախտում է կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը՝ խախտելով միջնորդների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
Երկրորդ, «սվաղում» շփման գծի տարբեր ուղղություններով և վերջին օրերին Տավուշի ուղղությամբ, կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունից հետո, իր կողմից իրականացվող սադրանքները:
Երրորդ, անհրաժեշտ հող նախապատրաստում՝ անհրաժեշտության դեպքում գործողություններ իրականացնելու նաև այդ ուղղությամբ՝ «պատասխան գործողություններ իրականացնելու պատրվակով»:
Չորրորդ, հայկական կողմին «հիշեցնում» նախիջանյան ուղղության առկայության մասին՝ արձանագրելով «երրորդ» ճակատի գոյությունը, որն այս պահին պահեստային տարբերակ է:

“Since yesterday, Azerbaijan has been systematically disseminating about Armenian operations on Nakhijevan front. The Armenian side has already responded to those statements saying that the information isn’t true,” wrote expert Tigran Abrahamyan on his Facebook page.
According to the expert, by disseminating this kind of news, Azerbaijan solves four main problems, “First of all, Azerbaijan creates an impression that Armenia is violating the bilateral agreement to put halt to fire disrespecting the agreement reached with mediators.
Secondly, conceals its provocative operations on different parts of the Line of Contact and Tavush province after the bilateral agreement.
Thirdly, prepares the soil to implement operations in that area too, if necessary, under the pretext of “carrying out retaliatory operations”.
Fourthly, reminds the Armenian side about Nakhijevan direction recording the existence of a third front, which at this point is a backup option”.