Ալիևը որոշեց փոքր ժամանակ չխաղացած մարդուկներով խաղը հիմա խաղալ. Կ. Բեքարյան
«Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ռազմական գործողություններ սկսվեցին հենց այս ժամանակահատվածում կոնկրետ մի քանի գործոնների պատճառով: Ադրբեջանի այդ քայլը մի քանի նպատակներ էր հետապնդում»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ ղեկավար Կարեն Բեքարյանը:
Ըստ նրա, նավթի, գազի գների տատանումը բերում է այլ վիճակի առավել ևս այնպիսի տնտեսություններ ունեցող երկրներում, ինչպիսին Ադրբեջանն է, որի ամբողջ համակարգը կառուցված է ասեղների վրա:
«Սա իր հետ բերում է սոցիալական նոր իրավիճակ, սոցիալական հուզումներ: Եթե տասնամյակներ շարունակ հանրության վրա թոզ է փչվել, որ ամբողջ հարստությունը գնում է բանակը զինելուն՝ պատրաստվելով հետ գրավել տարածքները, սոցիալական վիճակի ծանրացման դեպքում արդեն նման հեքիաթներով հանրությանը պահելը դառնում է բարդ: Հասկանալի էր, որ այս ամենը կարող էր դուրս գալ կանխատեսելիության շրջանակից, պետք էր ձեռնարկել գործողություններ, այսպես ասած՝ շեղման օպերացիա: Բայց արդեն դիվերսիոն խմբերը, դիպուկահարները բավարար չէին, հանրությունը դրան սովորել էր»,-ռազմական գործողություններ սկսելու պատճառներից ներկայացրեց Կ. Բեքարյանը:
Նրա խոսքով, երբ միջազգային պատժամիջոցները հանվեցին Իրանի վրայից, այդպես նաև Ադրբեջանը կորցրեց իր դերի կարևորությունն օրինակ՝ Արևմուտքի, միջազգային հանրության համար. «Հետևաբար, այն ամենը ինչ ներվում էր, զիջվում էր Ադրբեջանին եվրոպական համայնքի կողմից, էներգետիկ  անվտանգության շահերից ելնելով, այլևս չէր ներվելու: Այն դիվիդենտները, որոնք քաղվում էին կամ փորձում էին քաղել, այլևս դառնալու էր անհնար»:
Կ. Բեքարյանը նաև նշեց, որ ռազմական օպերացիայի մեկնարկը համընկնում է Ադրբեջանի նախագահի՝ միջազգային կոռուպցիոն սկանդալի կիզակետում հայտնվելու հետ. «Մեկ օր տարբերությամբ հրապարակել էր Պանամայում գրանցված օֆշորային ընկերությունների փաստաթղթերի հսկայածավալ ցանկ: Սոցիալական լարվածության ներքո, երբ հանրությունն արդեն կատաղության նշույլներ էր ցույց տալիս, մի հատ էլ տարածված փաստաթղթերը, կարող էին հանրությանը հանել հունից»:
Բացի այս, ըստ նրա, Ադրբեջանը ղեկավարում է մի անձ, ով որևէ առնչություն չի ունեցել ղարաբաղյան պատերազմի հետ, ընդհանրապես չի պատկերացնում ռազմական գործը. «Վստահ եմ, որ կա իրականության զգացողության կորուստ: Մարդ, ով այդ ամենով չի անցել, հեռու է այդ ամենից, ում բերում և ցույց են տալիս, թե ինչքան զենք են գնել, թե որ զինատեսակներից մյուս կողմը չունի, որոշում է փոքր ժամանակ չխաղացած մարդուկներով խաղը հիմա խաղալ: Իհարկե, կային մարդիկ, ովքեր կարող էին հուշել, որ այդքան զենքը բավարար չէ, պատերազմը միշտ անկանխատեսելի է, բայց որևէ բան չեն ասել՝ ցանկություն չունենալով մյուս քաղբանտարկյալների կողքին հայտնվել»:

Karen Bekaryan: Aliyev decided to play the childhood game he never played
“Large-scale offensive was launched by Azerbaijan on the Line of Contact at this exact moment because of several reasons,” said member to the RA National Assembly Standing Committee on Foreign Relations, Karen Bekaryan during a press conference.
According to him, fluctuations in gas prices led to a completely different situation, especially in a country with an economy like Azerbaijan, where the whole structure if built on needles.
Bekaryan said, the new social situation raises new public commotion. According to him, for decades now, Azerbaijani public has been fed with lies that the country’s wealth is being used to equip the army preparing to conquer territories, but in a difficult social condition, it becomes complicated to make the public believe such tales.
“It’s clear that all these could leave the scope of predictability, it was necessary to take some action, so called deviation operation. But subversive groups and snipers weren’t enough, the public was used to them,” stated Bekaryan concerning the reasons for launching the offensive.
According to him, when international sanctions were withdrawn from Iran, Azerbaijan lost its importance, “Therefore, whatever was forgiven to Azerbaijan by the international community within the interests of energy security, wouldn’t be forgiven anymore”.
Bekaryan also noted, that the launch of the offensive was timed to coincide with the international corruption scandal with the President of Azerbaijan being in the centre of it. He said that the public was unlikely to tolerate the publication of the Panama papers.
Besides, Bekaryan also said that the President of Azerbaijan, never had any relation to the Karabakh war and doesn’t have any clue about military affairs. He was introduced to their new armament and decided to play the toy-soldier game he didn’t have a chance to play as a child.
According to Bekaryan there were people who could have hinted him that weapons aren’t enough and that war is unpredictable, yet those decided to remain silent not to end up as political prisoners.