Համանախագահներն իրենց պարտականությունը լիարժեք չեն իրականացրել. Լ.Ալավերդյան
«Համանախագահների ստանձնած մանդատի մեջ է մտնում, որը նշված է համապատասխան փաստաթղթում, համատեղ ջանքեր գործադրել հրադադարի ռեժիմի ամրացման ուղղությամբ: Այս պարտականությունը լիարժեք չի իրականացվել»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ, ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Ըստ նրա, հրադադարի ամրացման ուղղությամբ մեխանիզմներ ներդրված չեն, ինչը մերժվել է հենց ադրբեջանական կողմից:
«Երբ մեզ կտրուկ ասում են՝ պետք է արվի սա ու սա, միջնորդական առաքելությունն արդյունքն է ցույց տալիս, մենք չպետք է համաձայնվենք, հստակեցնենք, որ իրենք գրված խնդիրը չեն իրականացրել»,- նշեց Լ.Ալավերդյանը:
Միաժամանակ, ըստ նրա, բացի համանախագահներից, կան հարյուրավոր այլ մեխանիզմներ, կազմակերպություններ, պետք է դիմել նրանց, ներկայացնել ամբողջական փաթեթներ՝ ցույց տալով Ադրբեջանի քայլերը:
«Պետք է դիմենք և պահանջենք այն, ինչ գոնե գրված է իրենց նյութերում: Եթե իրենք չեն անում, մենք էլ պարտավոր չենք ենթարկվել իրենց: Միջազգային հանրության մոտեցումը կարելի է փոխել աշխատանքի միջոցով»,- ընդգծեց Լ.Ալավերդյանը:
Նա նշեց, որ հույս չունի, որ կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունն ավելի ուժեղ է, քան 1994 թվականի մայիսին կնքված զինադադարի համաձայնագիրը:

Larisa Alaverdyan: Co-Chairs not fulfilling their duties
“Joining efforts to reinforce the ceasefire is included in the mandate of the Co-Chairs, stated in the corresponding document. This obligation hasn’t been fulfilled,” said Head of “Against Illegal Arbitrariness” NGO, former Ombudsman of Armenia, Larisa Alaverdyan during a press conference.
According to her, no mechanisms are introduced towards reinforcing the ceasefire rejected by Azerbaijan.
In the meantime, Alaverdyan said there are many other mechanisms and organizations, besides the Co-Chairs who we should turn to representing Azerbaijan’s steps.
“We should apply and demand whatever is written in their materials. The international community’s approach could be changed through work,” Alaverdyan stressed.
She didn’t express hope that the agreement to put halt to fire is stronger than the ceasefire agreement signed in May, 1994.