Դավիթ Բաբայան. Մենք վերջնագիր չենք ներկայացնում միջազգային հանրությանը
Ապրիլի 2-5-ը տևած ռազմական գործողությունների՝ քաղաքական ու իրավական հետևանքների, դրանց ուղղությամբ կատարվելիք քայլերի մասին Panorama.am-ը խոսել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանի հետ:
-Պարոն Բաբայան, Ձեր վերջին հարցազրույցներից մեկում նշել եք, «քառօրյա պատերազմը ևս ցույց տվեց, որ  չի կարող լինել վերադարձ նախկին կարգավիճակին ու սահմաններին»: Կմանրամասնեք, ինչի՞ մասին է խոսքը:
-Այո, չի կարող լինել վերադարձ այն սահմաններին ու այն կարգավիճակին, որն ունեցել է Արցախը Խորհրդային տարիներին՝ մինչև 1991 թվականը: Ադրբեջանի լայնածավալ պատերազմը 1991-94 թվականներին նաև մեծ մասամբ հետևանք էր, որ Արցախը թույլ է երևում հատկապես սահմանների առումով: Գայթակղություն կար հարձակվել և ոչնչացնել այն: Այդպիսի բան չի կարող տեղի ունենալ ապագայում:
-Պաշտոնական Արցախը պնդում է, որ ԼՂՀ-ն պետք է դառնա բանակցությունների լիիրավ անդամ: Իսկ եթե դա տեղի չունենա՞:
-Մենք վերջնագիր չենք ներկայացնում միջազգային հանրությանը: Մենք ասում ենք, որ այս պատերազմը ևս ցույց տվեց, որ առանց Արցախի այս հարցը չի կարող կարգավորել: Եթե Ադրբեջանը հարձակվում է մեզ վրա՝ մեզ դիտարկելով որպես հակամարտության կողմ, ո՞նց կարող ենք մենք չմասնակցել բանակցություններին: Սա է հարցը: Տրամաբանական չէ առանց Արցախի բանակցություններ վարելը:
-Չորս օր տևած պատերազմական գործողություններից ի՞նչ դասեր պետք է քաղեն Ադրբեջանն ու միջազգային հանրությունը:
-Քառօրյա պատերազմից դասեր պետք է քաղեն բոլորը: Այն ցույց տվեց, որ հակամարտության ուժային կարգավորումը հեռանկար չունի, և հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով: Սա վառ կերպով արտահայտվեց քառօրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում: Միջազգային հանրությունը պետք է կոշտ դիրքորոշում հայտնի Ադրբեջանի վարած քաղաքականության վերաբերյալ:
-Ի՞նչ ապացուցեց Արցախի ժողովուրդը պատերազմի արդյունքում:
-Քառօրյա պատերազմի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդն ապացուցեց կարևոր մի բան, որի մասին միշտ խոսում ենք: Մենք կողմնակից ենք խաղաղ կարգավորման, բայց դա չի նշանակում, որ մենք թույլ ենք կամ պատրաստ չենք պաշտպանել մեր հայրենիքը, ազատությունն ու արժանապատվությունը: Այսպես լինելու է մինչև վերջ: Եթե հակառակորդը կարծում է, որ ուժային տարբերակով կարող է լուծել խնդիրը, ապա չարաչար սխալվում է: Եվ արցախցին, և հայ ժողովուրդն ընդհանրապես, թե Հայաստանն ու Սփյուռքը պատրաստ են մինչև վերջ կանգնել հայրենիքի պաշտպանության գործում: Սա բոլորի համար պարզ է, ևս մեկ անգամ ապացուցվեց:
-ԼՂՀ ՊՆ-ն գրեթե ամեն օր հայտարարում է, որ հակառակորդը խախտում է կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերած պայմանավորվածությունը:
-Այո, կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը խախտվում է: Դա մեր հակառակորդի էությունն է: Բայց հիմա այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, երբ բացարձակ գնահատականները չեն աշխատում: Ամեն ինչ պետք է համեմատության մեջ տեսնել: Քառօրյա պատերազմի ժամանակ, վերջին երկու տարիների ընթացքում կատարած խախտումների համեմատ իհարկե այս պահի դրությամբ ավելի կայուն է:
-Հայաստանում և Արցախում հայտարարում են, որ  ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ փաստերը պետք է ուղարկվեն միջազգային ատյաններ՝ դրանց գնահատականներ տալու համար: Ի՞նչ փուլում է այդ գործընթացը:
-Մենք աշխատում ենք մի քանի ուղղությամբ: Կան շատ վառ ապացույցներ միջազգային մարդասիրական, մարդու իրավունքների կոպիտ  խախտումների վերաբերյալ: Այն ինչ ադրբեջանցիները կատարել են խաղաղ բնակչության նկատմամբ, դիակների հետ, մարդկային չէ, անհնարին է բառերով բացատրել:
Համապատասխան կառույցներն աշխատում են, որպեսզի այդ բոլոր փաստերը ներկայացնենք միջազգային ատյաններ: Հետամուտ ենք լինելու, որովհետև նման ոճրագործությունները պետք է առնվազն դատապարտվեն միջազգային հանրության կողմից:

Пресс-секретарь президента НКР: Мы не выдвигаем ультиматума международному сообществу
О политических и правовых последствиях военных действий 2-5 апреля в зоне карабахского конфликта, а также предпринимаемых армянской стороной шагах корреспондент Panorama.am побеседовал с пресс-секретарем президента Нагорно-Карабахской Республики Давидом Бабаяном.
– Г-н, Бабаян, в одном из ваших недавних интервью вы отметили: «Четырехдневная война также продемонстрировала невозможность возврата к прежнему статусу и прежним границам». Можете коснуться данного заявления более подробно?
– Да, не может быть возврата к статусу и границам, которые были у Арцаха в советские годы – до 1991 года. Широкомасштабная война 1991-1994 годов по большей части была и следствием того, что Арцах казался слабым, особенно в плане границ. Существовал соблазн напасть и уничтожить его. Подобного не может произойти в будущем.
– Официальный Степанакерт заявляет, что НКР должна стать полноценной стороной переговоров. А если этого не произойдет?
– Мы не выдвигаем ультиматума международному сообществу. Мы говорим, что недавняя война также продемонстрировала, что без участия Арцаха эта проблема не может быть урегулирована. Если Азербайджан нападает на нас, рассматривая нас в качестве стороны конфликта, как мы можем не участвовать в переговорах? В этом весь вопрос. Нелогично вести переговоры без участия Арцаха.
– Какие уроки должны извлечь Азербайджан и международное сообщество из 4-дневной войны?
– Из 4-дневной войны уроки должны извлечь все. Она показала, что у силового урегулирования конфликта нет перспектив, оно чревато непредсказуемыми последствиями. Это ярко выразилось в ходе 4-дневных боевых действий. Международное сообщество должно выразить жесткую позицию относительно проводимой Азербайджаном политики.
– Что доказал народ Арцаха за время этой войны?
– Народ Нагорно-Карабахской Республики в ходе этой 4-дневной войны доказал одну очень важную вещь, о которой много говорилось. Мы выступаем за мирное урегулирование, но это не означает, что мы слабы или не готовы защитить нашу родину, нашу свободу и наше достоинство. Так будет всегда. Если противник считает, что силовым путем может решить проблему, то жестоко ошибается. И жители Арцаха, и армянский народ в целом, и Армения, и Диаспора готовы до последнего стоять на защиту родины. Это ясно всем, и вновь было доказано.
– Минобороны НКР практически каждый день заявляет о нарушении противником договоренности о прекращении огня.
– Да договоренность о прекращении огня нарушается. Такова сущность нашего противника. Но сейчас сложилась такая ситуация, когда абсолютные оценки не работают. Все нужно рассматривать в сравнении. По сравнению с 4-дневной войной, нарушениями последних 2 лет, ситуация сейчас, конечно, более стабильна.
– В Армении и Арцахе заявляется, что факты о варварствах азербайджанской стороны будут направлены в международные инстанции. В какой стадии находится этот процесс?
– Ведется работа по нескольким направлениям. Имеются очень серьезные доказательства грубых нарушений норм международного гуманитарного права, прав человека. Действия азербайджанцев в отношении мирного населения, тел – бесчеловечно, это невозможно объяснить словами.
Соответствующие структуры работают, чтобы все эти факты были представлены в международные инстанции. Мы проявим последовательность, так как подобные преступления должны удостоиться, как минимум, осуждения международного сообщества.