Ադրբեջանցիների մոտ հայտնված զինծառայողներին խոշտանգել են, հետո գլխատել. Իրավապաշտպան
Ադրբեջանական կողմից հանձնված 18 հայ զինծառայողների դիակների դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները դեռ պատրաստ չեն, բայց արտաքին զննությունից հնարավոր է պնդել, որ նրանք խոշտանգվել են շատ դաժան ձևով: Այդ մասին այսօր Panorama.am-ին տեղեկացրեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Միքայել Արամյանը:
Նշենք, որ այս կազմակերպությունը զբաղվում է վերադարձված 18 զինծառայողների խոշտանգումների վերաբերյալ հարցերով:
Նա տեղեկացրեց, որ 18 զինծառայողների մահվան վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով:
«Քրեական գործը հարուցվել է տարբեր հոդվածներով՝ սպանությունից մինչև մարդկային վատ վերաբերմունք, խոշտանգում արժանապատվության նվաստացում և այլն», -հավելեց Արամյանը՝ նշելով, որ քրեական գործով նախաքննությունն իրականացնում են Արցախի իրավապահ մարմինները:
18 զինծառայողների մեջ, նրա խոսքով, երկուսը գլխատված են, որոնց գլուխները դեռ վերադարձված չէ:
«Գլխատված զինծառայողներից մեկը Երևանից է, մյուսը՝ Արցախից: Մեր տղաներին նախապես խոշտանգել են, հետո գլխատել», -ասաց Արամյանը:
Հիշեցնենք՝ գլխատվել էր նաև ազգությամբ եզդի զինծառայող Քյարամ Սլոյանը, ում անդամահատված մարմնի մասը վերադարձվել էր Սլոյանի ընտանիքի անդամներին, և վերջինները ստիպված եղան վերահուղարկավորել իրենց զավակին:

The results of the forensic examination of the bodies of 18 Armenian soldiers delivered by the Azerbaijani side aren’t ready yet, but the external examination shows that they were brutally subjected to torture, said Chairman of “Foundation Against Violation of the Law”, Michael Aramyan.
It should be noted, that the NGO is dealing with issues related to the torture of those 18 soldiers.
Aramyan also said that a criminal case on the death of the soldiers has been opened on several articles of the Criminal Code.
“The criminal case was opened on violation of several articles of the Criminal Code from murder to ill-treatment, torture, humiliation, etc.,” added Aramyan, noting that the initial investigation is realized by Artsakh enforcement authorities.
According to him, two of 18 soldiers are decapitated whose heads haven’t yet been returned.
“One of the beheaded boys is from Yerevan, the other is from Artsakh. Our boys have been subjected to torture and then beheaded,” Aramyan said.
To remind, soldier Qyaram Sloyan, Yazidi by nationality, was also beheaded. The dismembered head of the soldier was returned to his parents who had to rebury their son.