Պատերազմն ամենաշահավետ բիզնեսն է. Թաթուլ Մանասերյան
«Ընդհանուր առմամբ, պատերազմն ամենաշահավետ բիզնեսն է: Ցինիկ արտահայտություն է, բայց այդպես է: Եթե այս սահմանումը փորձենք պրոեկցել ցանկացած տերության վրա՝ մեծ կամ փոքր, կհասկանանք նաև նրանց շահերը, մեր ակնկալիքները»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը:
Ըստ նրա, պատերազմի բիզնես լինելու իրողությունը տարբեր մեկնաբանություններ ունի. մի կողմից շահերի ներկայացում, մյուս կողմից ապրանքի՝ զենքի սպառում և երրորդ երկրների մասնակցության շահերը:
Թ.Մանասերյանի խոսքով, Ադրբեջանը համաշխարհային շուկայում աստիճանաբար կորցնում է  իր դիրքերը. «Եթե մի պետություն կորցնում է իր հնարավորությունները, ավելի դյուրագրգիռ է դառնում, հատկապես աշխարհաքաղաքական այն զարգացումների վրա, որ Թուրքիան պետք է փորձի ոչ ուղղակի Ռուսաստանից, ապա Ռուսաստանի դաշնակիցներից ստանա պարտքը, ունեցած կորուստները: Սա կոտրվում է  անպայման մեր երկրի վրա: Այդ շահերն ակնհայտ են»:
Նա նաև նշեց, որ այսօր նավթը համաշխարհային շուկայում կորցնում է իր դերն ու նշանակությունը, և այն մասշտաբներով զենք, որ գնում էր Ադրբեջանը, այլևս չի կարող իրեն թույլ տալ:
Նման պայմաններում որտե՞ղ է ՀՀ դաշնակից Ռուսաստանի շահերը: Ըստ տնտեսագետի, եթե մի տնտեսություն, որը չի դիվերսիֆիկացվում, կախվածություն ունի նավթից, գազից, իսկ նավթի մասնաբաժինն ընկնում է, պետք է մյուս մրցակցային առավելություններն իրականացնի, որը զենքն է:
«Ռուսաստանը զենքի մեծ մատակարար է: Մեծ հաշվով շատ էական չէ՝ Հայաստանի, Տաջիկստանի, թե մեկ այլ երկրի դեմ կօգտագործվի այդ զենքը: Կարևորն այն է, որ իրավիճակն ամբողջովին դուրս չգա իր հսկողությունից, ինքը հանդես գա որպես գլխավոր դատավոր, որին միշտ գան ու խնդրեն լուծել ինչ-որ հարցեր»,- ասաց Թ.Մանասերյանը:

Tatul Manasaryan: War to be the most profitable business
Professor Tatul Manasaryan considers the war to be the most profitable business. “This sounds cynical but appears to be the truth. If we try to project this definition into any state, be that a small or large one, you will understand their interests and our expectations,” Manasaryan said at a meeting with the journalists.
According to him, the war as a mean for business may have various interpretations. From one side that is a pure interest, from the other side  - arm consumption and the interest from the participation of the third countries.
To Manasaryan, Azerbaijan is gradually losing its position in the global market
“If a state losses its opportunities, becomes more ardent especially against the backdrop of the developments when Turkey tries to get its debts, losses from Russia indirectly, namely through Russia’s strategic partners. All these affect on our state, and those interests are evident,” Manasaryan said.
He also noted that because of the decrease in oil prices, Azerbaijan is not able to buy the previous volumes of arms. Professor next reflected on Russia’s relations with its strategic partner states in the context of decrease of the oil prices and the need of its economic diversification.
“Russia is a big arm supplier. Whether the weapon is used against Armenian or Tajikistan seems absolutely unimportant. The most important thing is just to exclude the situation to go beyond the control. It could act as a judge, who may be applied to solve various issues,” Manasaryan concluded.