Ադրբեջանի նպատակը ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքական է եղել. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
«Ես հույս էլ չունեի, որ կրակի դադարեցումը կբերի այլ իրավիճակի»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ նշելով, որ վերադարձ է տեսնում մինչ ակտիվ ռազմական գործողություններ սկսելու պահը:
«Պատահական չէ, որ վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանն իրեն այսպես է պահում: Հույս ունենալ, որ Ադրբեջանը հանկարծ չի անի այս ամենը, լուրջ չէ»,-ասաց քաղաքագետը:
Նրա գնահատմամբ՝ կրակի դադարեցումը նման է շտապ օգնության. դրանով հետո փորձելու են վերականգնել բանակցային գործընթացը, ինչը բավականին տրամաբանական կլինի:
«Մեծ հաշվով Ադրբեջանի նպատակը ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքական է եղել, չնայած որ գործողությունները եղել են ռազմական: Եթե նպատակները ռազմական լինեին, բոլորովին այլ կերպ կդրսևորվեին»,-ավելացրեց Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով, Ադրբեջանն այժմ էյֆորիայի մեջ է, և իշխանությունները փորձում են ցույց տալ, որ իրենք կարող են պատերազմել հայերի հետ:
Ինչ վերաբերում է Արցախի՝ բանակցային սեղան գալուն, Իսկանդարյանն ասաց. «Հարցը Հայաստանը չէ, այլ Ադրբեջանը, որը չի համաձայնվի: Ինձ դժվար է հիմա պատկերացնել Արցախին բանակցային սեղանի շուրջ»:

“I never hoped for the ceasefire to lead to any other situation,” said political scientist Alexander Iskandaaryan noting a visible return to the situation before the hostilities.
“It’s not a coincidence that Azerbaijan has been behaving this way for the past few years. But hoping that suddenly Azerbaijan won’t do all these, isn’t serious,” Iskandaryan said.
According to him, the ceasefire is like an ambulance through which they will try to re-establish the negotiation process.
“In the long run, Azerbaijan’s goal was political, rather than military,” he said.
According to the political scientist, Azerbaijan is now in a euphoric state. Their leadership is trying to show that they are able to make war with Armenians.
Concerning Artsakh becoming a party in the negotiation process, Iskandaryan noted that Azerbaijan will never agree on that.