Ադրբեջանի իրականացրած վայրագությունների փաստերը ներկայացվել են ՄԱԿ-ի գրասենյակ
Ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականցված վայրագությունները իրավական հարթություն տեղափոխելու և միջազգային հանրությանը ներկայացնելու գործընթացը մեկնարկել է: Այս մասին Հ1-ի «Հանրային օրակարգ» հաղորդման ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այսօր արդեն փաստեր են ներկայացվել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակ, համապատասխան նամակ է ուղարկվել: Բնականաբար, այս գործընթացը շարունակվելու է»,-ասել է նախարարը:
Ի պատասխան լրագրողի հարցին՝ արդյոք ստեղծված իրավիճակում անիմաստ չէ՞ բանակցային գործընթացի շարունակությունը, Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց. «Որևէ ռազմական գործողություններ, որևէ պատերազմ չեն կարող հարցեր լուծել: Բոլոր պատերազմներից և բոլոր ռազմական գործողություններից հետո ամբողջ պատմության ընթացքում կողմերը վերադառնում են բանակցային սեղանի շուրջ, միգուցե ավելի վատ պայմաններում, սկսում են նորից շարունակել բանակցությունները: Կարծում եմ՝ որևէ մեկը կարիք չունի ռազմական նոր գործողությունների»:

The process of presenting the atrocities committed by Azerbaijan to the international community and putting them in the legal dimension started, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said during an interview with Armenian Public TV Company.
“Today we submitted the facts to the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights with a corresponding letter. The process will certainly continue,” the minister noted.
Asked whether the occurred situation turns the negotiations into a meaningless process, the minister said: “No military operations, no war may resolve a conflict. The evidence from the history shows that parties return to the negotiation table after all military operations and wars y and resume the talks even under more tough conditions. I think no one needs to start new military operations.”