ՊՆ. ԶՈՒ ստորաբաժանումները վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը
Ապրիլի 13-ի լույս 14-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը կատարել է 9 խախտում և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից անկանոն բնույթի կրակահերթեր է արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ՀՀ ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ,  ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները, ցուցաբերելով զսպվածություն, պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում և վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 12-ի լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Որոշ հատվածներում եղել են կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածության խախտումներ: Մասնավորապես` առաջնագծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) և հարավարևելյան (Հադրութ) ուղղություններով հակառակորդը 82 մմ-ոց (1 արկ), 60 մմ-ոց (11 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (25 արկ) արկակոծել է հայկական դիրքերը:
Գիշերվա ընթացքում արձանագրվել է նաև դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձ: Ժամը 04:55-ի սահմաններում հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատայինների կողմից հարավային ուղղությամբ ձեռնարկված գործողությունը ժամանակին հավաստանշվել է հայ դիրքապահների կողմից և հետ շպրտվել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են պահպանել կրակի դադարեցման շուրջ կողմերի միջև ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը և վստահորեն իրականացնում իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Ministry of Defense of Armenia: Armenian Armed Forces control the situation on the border
Azerbaijani side violated the ceasefire and opened fire from weapons of different calibres on the north-eastern part of the state border between Armenia and Azerbaijan on the night of April 13-14, reports public relations department of the Ministry of Defense of Armenia.
According to the source, the frontline unites of Armed Forces showing maximum restraint, resorted to retaliatory operation only in case of necessity. The Armenian side confidently controls the situation on the border.
According to NKR Defense Army, no changes have been recorded in the operational situation on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on the night of April 13-14, reports NKR Defense Army press service. However, violations of the verbal agreement on ceasefire have been recorded in several parts of the line. Particularly, the adversary applied 82 and 60 mm, also automatic grenade launchers towards north-eastern (Martakert), south-eastern (Hadrut) parts of the line and Armenian positions.
Also, the adversary tried to carry out a subversive operation during the night. However, Azerbaijani special forces were detected by Armenian frontline unites at 4:55 AM and were forced to retreat.
Defese Army frontline unites continue maintaining the verbal agreement on ceasefire and confidently carrying out their duties.