Հայկական կողմը հետամուտ է լինելու հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը. Պաշտոնական Ստեփանակերտ
Այս գիշեր ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հարավային ուղղությամբ դիվերսիայի փորձ ձեռնարկելը նորություն չէ, քանի որ մեր հակառակորդն այդպիսին է», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով այս գիշեր հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատների կողմից հարավային ուղղությամբ ձեռնարկված ներթափանցման փորձի մասին փաստը:
«Առաջին անգամ չէ, որ հակառակորդը խախտում է և շարունակելու է խախտել զինադադարի ռեժիմը: Սա կարծում եմ, բոլորի համար պարզ է: Մենք պետք է միշտ պատրաստ լինենք չեզոքացնել այդ բոլոր խախտումներն ու այդ բոլոր փորձերը», -հավելեց Բաբայանը:
Նրա խոսքով, ներկայումս հիմնական շեշտը դրվում է այն բանի վրա, որ պատերազմական գործողությունները չվերսկսվեն և խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանվեն:
«Նման փորձեր, իհարկե, հակառակորդը շարունակելու է անել: Նրանց հատուկ են նման դեստրուկտիվ քայլերը, դա հակառակորդի էությունն է», -հավելեց խոսնակը:
Պաշտոնյան պնդեց, որ հայկական կողմը հետամուտ է լինելու հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, բայց մյուս կողմից էլ ընդգծեց. «Նման ցանկացած փորձ կասեցվելու է, որովհետև խաղաղությունն ու կայունությունը կարևոր բաղադրամաս է և պետք է այն պահպանել: Դա չի նշանակում, թե մենք պետք է կանգնենք ու նայենք, թե ինչպես են իրենք մեզ խոցում, հարձակվում: Ցանկացած հարձակում կանխվելու է»:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 2-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանը ռազմական ակտիվ գործողություններ էր սկսել՝ՙ գրավելով որոշ դիրքեր: Սակայն հայկական կողմը կարողացել էր հետ վերցնել գրաված դիրքերը և պարտադրել հակառակորդին հրադադար հաստատել:
Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ և ռուսական կողմի միջնորդությամբ հրադադարի պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել: Չորսօրյա ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը 92 զոհ է ունեցել, այդ թվում՝ 4 քաղաքացիական անձինք:

Spokesperson of the President of Artsakh, Davit Babayan spoke to Panorama.am stating his opinion about the subversive operation launched by Azerbaijan on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on the night of April 13-14.
“It’s not the first time the adversary violates the ceasefire. I think it’s clear for everybody. We should always be ready to neutralize all these violations and attempts,” Babayan said.
According to him, the most important thing is to make sure the hostilities don’t resume, so that the peace and stability could be maintained.
“Indeed, the adversary will continue their attempts. Such destructive actions are in the nature of the enemy,” Babayan added.
The spokesperson also stressed that the Armenian side will continue maintaining ceasefire, yet he also said that any violation will be suppressed to preserve the peace and stability.
“[Maintaining ceasefire] doesn’t mean we’re going to sit and watch how they attack. Any such attempt will be suppressed,” concluded Babayan.
To remind, Azerbaijan launched hostilities on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan and captured several positions on April 2. Yet the Armenian side managed to take back those positions and force ceasefire to the adversary.
On the initiative of the Azerbaijani side and the mediation of Russia, a ceasefire was established. During the Four Day War, the Armenian side had 92 casualties, including 4 civilians.