Ֆրանսիացի պատգամավոր. Ադրբեջանն իրեն պահում է ահաբեկիչ պետության նման
Ադրբեջանը դատական հայց է ներկայացրել Ֆրանսիայի «Ժողովրդավարների և անկախների միություն» կուսակցության (UDI) պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանի և Armnews.com կայքի տնօրեն Արա Թորանյանի դեմ: Ինչպես տեղեկացնում է Նուվել դ’Արմենի պարբերականը, Ֆրանսուա Ռոշբլուային մեղադրում են իր ասուլիսներից մեկում հնչեցրած` «Ադրբեջանն իրեն պահում է որպես ահաբեկիչ պետություն» արտահայտության համար, իսկ Արա Թորանյանին՝ այն տարածելու: Գործով առաջին դատալսումը տեղի է ունեցել երեկ` դատավոր Անն դը Պինգոնի նախագահությամբ:
Այդ կապակցությամբ ֆրանսիացի պատգամավորը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում նշված է. «Ես ցանկացա անձամբ ներկայանալ դատավորի առջև, թեպետ, հարկադրված չէի և չեմ օգտվի իմ պատգամավորական անձեռնմխելիությունից ոչ հիմա, ոչ էլ հետայսու: Պարտավոր էի գալ և որոշ դիտարկումներ անել Հանրապետության ընտրյալի դեմ միջազգային իրավունքի իրավաբանական անձ հանդիսացողի կողմից այս եզակի հայցի կապակցությամբ»:
«Ասածս ընդունում եմ և հաստատում: Ադրբեջանն իրեն պահում է ահաբեկիչ պետության նման»,-մեկ անգամ ևս շեշտել է Ռոշբլուան՝ նշելով, որ այդ մասին հայտարարել է անցյալ տարի՝ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայից հետո:
«Պատահաբար ստացվեց այնպես, որ այս գործը քննվում է մի ժամանակ, երբ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին Ադրբեջանը, խախտելով հրադադարը, այս անգամ այնպիսի աննախադեպ լարվածություն ստեղծեց, որ չէր եղել 1994-ից հետո: Այնտեղ բարբարոսական գործողություններ են արվել: Ադրբեջանական զինվորների կողմից քաղաքացիականներ են գլխատվել: Ծերեր են խոշտանգվել, նրանց ականջներն են կտրվել, աչքերը հանվել: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը 2016-ի իր վերջին մամուլի տեսությունում նշում է Ադրբեջանի կողմից Իսլամական պետության վարձկաններին դիմելու մասին: Եվրոպայի խորհուրդը հայտարարել է, որ վերջ է դնում Մարդու իրավունքների ոլորտում Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը` այս երկրում հիմնարար իրավունքների հետ կապված իրավիճակի վատթարացման պատճառով: Այդ տարածքում աշխատող ՀԿ-ները հայտնում են, որ տասնյակ լրագրողներ, փաստաբաններ, իրավապաշտպաններ այնտեղ ազատազրկվում են ամեն տարի», - մատնանշել է պատգամավորը:
Ֆրանսուա Ռոշբլուանը նաև հայտարարել է, որ, այնուամենայնիվ, դատարանը քաղաքական ամբիոն չէ և որպես ազգընտիր, նա չի կարող թույլ տալ, որ ֆրանսիական քրեական արդարադատությունն օտարերկրյա պետությունների կողմից օգտագործվի որպես գործիք:
«Խորհրդակցելով փաստաբանիս` Սևակ Թորոսյանի հետ, որոշեցի խնդրել արդարադատությանը վերջ տալ օտար երկրների կողմից ներկայացվող ու ֆանտաստիկայի ժանրին պատկանող հայցերի այս նոր ձևին», - հայտարարել է ֆրանսիացի պատգամավորը ու նշել, որ իր իմացությամբ այս պահին նման երեք հայց կա, որոնցից երկուսը նախաձեռնել է Ադրբեջանը:
«Պատահական չէ, որ այս երիտասարդ հանրապետություններն ունեն ղեկավարներ, որոնք իրենց շփոթում են պետության հետ, մարմնավորելով XXI դարում Լուի XIV թագավորի «Պետությունը ես եմ» բանաձևը»,-ասել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, ըստ էության, ակնարկելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին:
Նա տեղեկացրել է, որ իր փաստաբանի կողմից միջնորդություն կներկայացվի` չեղարկելու Ադրբեջանի ներկայացրած հայցը:
«Լեռնայի Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծում ստանա քաղաքական հարթակում»,-պնդել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը և հավելել, որ պատգամավորը կամ լրագրողը պետք է օգտվեն խոսքի կատարյալ ազատությունից, երբ հարցը վերաբերում է օտար պետությունների քրեածին վարքը դատապարտելուն:
«Ֆրանսիայի Ժողովրդավարների և անկախների միություն կուսակցության պատգամավորը» համոզմունք է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միակ օգտակար դատավարությունը, որը նպատակ կունենար ուսումնասիրել և դատապարտել Ադրբեջանի կատարած հանցագործությունները, պետք է տեղի ունենա Միջազգային քրեական դատարանում:

Французский депутат в ответ на судебный иск Баку повторил: Азербайджан ведет себя, как террористическое государство
Азербайджан направил судебный иск против французского депутата от партии «Союз Демократов и Независимых» Франсуа Рошблуана и руководителя сайта «Armnews.com» Ара Тадевосяна. Как сообщает издание «Nouvelles d’Armenie», Рошблуана обвиняют в том, что он в ходе одной из пресс-конференций произнес фразу «Азербайджан ведет себя, как террористическое государство». Ара Тадевосян обвиняется в распространении данного заявления. Первое слушание по иску состоялось накануне под председательством судьи Анн де Пингон.
В связи с этим французский депутат выступил с заявлением, в котором отмечается: «Я хотел лично предстать перед судьей, и несмотря на то, что не был обязан этого делать, я не буду пользоваться своей депутатской неприкосновенностью ни сейчас, ни впоследствии. Я был обязан явиться и дать пояснения в связи с этим беспрецедентным иском юридического лица согласно международному праву против избранника Республики».
«Я признаю свои слова и подтверждаю их. Азербайджан ведет себя, как террористическое государство», – еще раз подчеркнул Рошблуан, отметив, что предыдущее заявление было сделано им в прошлом году в ответ на военную агрессию Азербайджана.
«Случайно вышло так, что это дело слушается в момент, когда Азербайджан, нарушая режим прекращения огня на границе с Нагорным Карабахом, инициировал беспрецедентную эскалацию впервые с 1994 года. Применяя варварские методы, азербайджанскими военными были обезглавлены мирные жители. Они надругались над стариками, отрезали им уши и выкололи глаза. В последнем пресс-обзоре посольства Франции в Армении за 2016 год отмечается, что Азербайджан прибег к помощи наёмников “Исламского государства”. В заявлении Совета Европы говорится, что данная структура прекращает сотрудничество с Азербайджаном в области прав человека из-за ухудшения ситуации в сфере защиты основополагающих прав человека в этой стране. Работающие в регионе НПО сообщают, что десятки журналистов, юристов и правозащитников подвергаются там тюремному заключению ежегодно», – отмечает депутат.
Франсуа Рошблуан, тем не менее, отмечает, что зал суда не является политической трибуной и в качестве народного избранника он не может позволить, чтобы французская система юстиции использовалась иностранными государствами как инструмент.
«Обсудив с моим адвокатом Севаком Торосяном, я решил попросить систему правосудия положить конец этой новой тенденции подачи иностранными государствами исков фантастического жанра», – заявил французский депутат и отметил, что, по его сведениям, на данный момент есть 3 запроса, 2 из которых инициированы Азербайджаном.
«Не случайно, эти молодые республики имеют лидеров, которые путают себя с государством, олицетворяя в XXI веке формулу короля Луи XIV “Государство – это я”», – сказал Франсуа Рошблуан, по сути, намекая на президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Он сообщил, что его адвокат представит ходатайство для аннулирования иска, инициированного Азербайджаном.
«Проблема Нагорного Карабаха должна найти решение в политической плоскости», – заявил Франсуа Рошблуан и добавил, что будь то депутат или журналист, они должны пользоваться абсолютной свободой слова, особенно когда вопрос касается осуждения криминогенного поведения других стран.
Депутат высказал убеждение в том, что по вопросу НКР единственный полезный судебный процесс с целью изучения и осуждения совершенных Азербайджаном преступлений должен пройти в Международном уголовном суде.