Ֆրանսիացի պատգամավոր. Ադրբեջանն իրեն պահում է ահաբեկիչ պետության նման
Ադրբեջանը դատական հայց է ներկայացրել Ֆրանսիայի «Ժողովրդավարների և անկախների միություն» կուսակցության (UDI) պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանի և Armnews.com կայքի տնօրեն Արա Թորանյանի դեմ: Ինչպես տեղեկացնում է Նուվել դ’Արմենի պարբերականը, Ֆրանսուա Ռոշբլուային մեղադրում են իր ասուլիսներից մեկում հնչեցրած` «Ադրբեջանն իրեն պահում է որպես ահաբեկիչ պետություն» արտահայտության համար, իսկ Արա Թորանյանին՝ այն տարածելու: Գործով առաջին դատալսումը տեղի է ունեցել երեկ` դատավոր Անն դը Պինգոնի նախագահությամբ:
Այդ կապակցությամբ ֆրանսիացի պատգամավորը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում նշված է. «Ես ցանկացա անձամբ ներկայանալ դատավորի առջև, թեպետ, հարկադրված չէի և չեմ օգտվի իմ պատգամավորական անձեռնմխելիությունից ոչ հիմա, ոչ էլ հետայսու: Պարտավոր էի գալ և որոշ դիտարկումներ անել Հանրապետության ընտրյալի դեմ միջազգային իրավունքի իրավաբանական անձ հանդիսացողի կողմից այս եզակի հայցի կապակցությամբ»:
«Ասածս ընդունում եմ և հաստատում: Ադրբեջանն իրեն պահում է ահաբեկիչ պետության նման»,-մեկ անգամ ևս շեշտել է Ռոշբլուան՝ նշելով, որ այդ մասին հայտարարել է անցյալ տարի՝ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայից հետո:
«Պատահաբար ստացվեց այնպես, որ այս գործը քննվում է մի ժամանակ, երբ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին Ադրբեջանը, խախտելով հրադադարը, այս անգամ այնպիսի աննախադեպ լարվածություն ստեղծեց, որ չէր եղել 1994-ից հետո: Այնտեղ բարբարոսական գործողություններ են արվել: Ադրբեջանական զինվորների կողմից քաղաքացիականներ են գլխատվել: Ծերեր են խոշտանգվել, նրանց ականջներն են կտրվել, աչքերը հանվել: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը 2016-ի իր վերջին մամուլի տեսությունում նշում է Ադրբեջանի կողմից Իսլամական պետության վարձկաններին դիմելու մասին: Եվրոպայի խորհուրդը հայտարարել է, որ վերջ է դնում Մարդու իրավունքների ոլորտում Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը` այս երկրում հիմնարար իրավունքների հետ կապված իրավիճակի վատթարացման պատճառով: Այդ տարածքում աշխատող ՀԿ-ները հայտնում են, որ տասնյակ լրագրողներ, փաստաբաններ, իրավապաշտպաններ այնտեղ ազատազրկվում են ամեն տարի», - մատնանշել է պատգամավորը:
Ֆրանսուա Ռոշբլուանը նաև հայտարարել է, որ, այնուամենայնիվ, դատարանը քաղաքական ամբիոն չէ և որպես ազգընտիր, նա չի կարող թույլ տալ, որ ֆրանսիական քրեական արդարադատությունն օտարերկրյա պետությունների կողմից օգտագործվի որպես գործիք:
«Խորհրդակցելով փաստաբանիս` Սևակ Թորոսյանի հետ, որոշեցի խնդրել արդարադատությանը վերջ տալ օտար երկրների կողմից ներկայացվող ու ֆանտաստիկայի ժանրին պատկանող հայցերի այս նոր ձևին», - հայտարարել է ֆրանսիացի պատգամավորը ու նշել, որ իր իմացությամբ այս պահին նման երեք հայց կա, որոնցից երկուսը նախաձեռնել է Ադրբեջանը:
«Պատահական չէ, որ այս երիտասարդ հանրապետություններն ունեն ղեկավարներ, որոնք իրենց շփոթում են պետության հետ, մարմնավորելով XXI դարում Լուի XIV թագավորի «Պետությունը ես եմ» բանաձևը»,-ասել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, ըստ էության, ակնարկելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին:
Նա տեղեկացրել է, որ իր փաստաբանի կողմից միջնորդություն կներկայացվի` չեղարկելու Ադրբեջանի ներկայացրած հայցը:
«Լեռնայի Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծում ստանա քաղաքական հարթակում»,-պնդել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը և հավելել, որ պատգամավորը կամ լրագրողը պետք է օգտվեն խոսքի կատարյալ ազատությունից, երբ հարցը վերաբերում է օտար պետությունների քրեածին վարքը դատապարտելուն:
«Ֆրանսիայի Ժողովրդավարների և անկախների միություն կուսակցության պատգամավորը» համոզմունք է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միակ օգտակար դատավարությունը, որը նպատակ կունենար ուսումնասիրել և դատապարտել Ադրբեջանի կատարած հանցագործությունները, պետք է տեղի ունենա Միջազգային քրեական դատարանում:

“Azerbaijan acts like terrorist state,” says French MP in response to Baku’s lawsuit
Azerbaijan took legal action against French MP from the Union of Democrats and Independents party, François Rochebloine, and the manager of Armnews.com, Ara Tadevosyan. Nouvelles d’Armenie reports that Rochebloine is accused of voicing the following phrase during a press conference: “Azerbaijan acts like a terrorist state.” Ara Tadevosyan is accused of spreading that statement. The first hearing of the action was held yesterday under the presidency of judge Anne de Pingone.
In this regard, the French MP made the following statement: “I wanted to personally appear before the judge, and although I did not have to do it, I will not enjoy my immunity as a deputy either now or in the future. I was to appear and clarify this unprecedented lawsuit of a legal entity according to the international law against a person the Republic elected.”
“I admit and confirm my words. Azerbaijan acts like a terrorist state,” Rochebloine emphasized once again noting that he had made the previous statement last year in response to Azerbaijan’s military aggression.
“The hearings of the case coincided with the time when Azerbaijan, violating the ceasefire, initiated an unprecedented escalation on the border with Nagorno Karabakh for the first time since 1994. Azerbaijani militaries decapitated civilians with barbaric methods. They mutilated elderly people, cut their ears off, and gauged their eyes out. The French Embassy in Armenia noted in the last press review for 2016 that Azerbaijan had resorted to the ISIS mercenaries’ support. It is noted in the statement of the Council of Europe that this institution stops its cooperation with Azerbaijan in the human rights sphere because of the worsening of basic human rights situation in that country. The local NGOs report that dozens of journalists, lawyers, and human rights defenders face imprisonment in Azerbaijan every year,” the MP notes.
Nevertheless, Francois Rochebloine notes that the courtroom is not a political platform, and as the nation’s representative, he cannot let the French judicial system make use of foreign states as an instrument.
“After having discussions with my attorney Sevak Torosyan, I decided to ask the judicial system to put an end to foreign states’ new tendency of taking lawsuits from the genre of fantasy,” the French MP stated noting that to his knowledge, there are currently 3 claims, 2 of which are initiated by Azerbaijan.
“It is not accidental that such young republics have leaders, who confuse themselves with the state personifying the formulae ‘I am the state’ of Louis XIV in the 21st century,” Francois Rochebloine said, in fact, hinting at Azerbaijan’s president Ilham Aliyev.
He said that his attorney would submit a petition for annulling the lawsuit initiated by Azerbaijan.
“The Nagorno Karabakh problem should find a decision on the political level,” Francois Rochebloine stated and added that they must enjoy absolute freedom of speech, no matter they are MPs or journalists, especially when this refers to condemning the criminogenic behavior of other countries.
The MP assured that the only useful case on the NKR issue aiming at studying and condemning Azerbaijan’s crimes should be held at the International Criminal Court.