EURASIANET. Հայկական կողմերը տեղեկատվական հարթակում Ադրբեջանից ավելի լավ աշխատեցին
EURASIANET տեղեկատվական պորտալում լուս տեսած  «Լեռնային Ղարաբաղ. ո՞վ հաղթեց տեղեկատվական պատերազմը» հոդվածում հեղինակը նկատում է, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ հայկական մեդիա դաշտը միջազգային լրատվականների լրագրողների համար ավելի բարենպաստ պայմաններ էր ապահովել հակամարտության լուսաբանման համար, քան Ադրբեջանը:
«Միջազգային շատ լրագրողներ հնարավորություն ունենացան Հայաստանով առանց որևէ խոչընդոտի մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ և Ստեփանակերտում անմիջապես հավատարմագրում անցնել: Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններն ամենօրյա ռեժիմով մամուլի ասուլիսներ էին անցկացնում՝ ներառյալ հարց-պատասխան ձևաչափով: Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը միջազգային լրատվականներին տրամադրել էր անվճար արբանյակային հեռարձակման հնարավորություն, իսկ լրագրողներն էլ ազատորեն տեղաշարժվում էին քաղաքացիական փոխադրամիջոցներով»,- գրում է հեղինակը:
Շարունակելով, վերջինս նկատում է, որ Արցախի թե քաղաքական և թե ռազմական ղեկավարությունը լրագրողներին տրամադրում էին ուղեկցող ավտոշարասյուններ՝ շփման գծի երկայնքին մոտ բնակավայրեր այցելելու համար, ինչպես օրինակ Թալիշ կամ Մարտունի:
«Սակայն շփման գծի մյուս կողմում լրագրողների համար այլ պայմաններ էին գործում: Ադրբեջանը շարունակեց մեդիա հասանելիության սահմանափակման իր խիստ քաղաքականությունը, ինչն հատկապես ավելի սուր դրսևորում ուներ շփման գծին մերձակա վայրերում: Գրանցվեցին նաև լրագրողներին մուտքի վիզաներ չտրամադրելու դեպքեր՝ հատկապես այն լրատվականների հանդեպ, ովքեր նախկինում առանց Բաքվի թույլտվության Արցախ էին այցելել: Լրագրողներից մեկը, ում հաջողվել էր լուսաբանել պատերազմական գործողությունները Ադրբեջանի տարածքից, մեզ հետ զրույցում անբավարար գնահատեց լրագրողական աշխատանքների կազմակերպման ադրբեջանական կողմի հմտությունները, իսկ Բաքվից դեպի առաջին գիծ լրագրողների տեղափոխումն էլ վերջինս բնութագրեց որպես «քաոսային»»,- գրում է հեղինակը:
Լրագրողը պորտալին պատմել է նաև, որ ադրբեջանական հեռուստաալիքները ոչ այնքան օգնում էին իրենց նկարահանումներ իրականացնելիս, որքան վերջիններիս այնտեղ գտնվելու փաստը իրենց օգտին ծառայեցնելոով մեդիա պատմություններ էին պատրաստում:
«Ադրբեջան մուտք գործած որոշ լրագրողներ էլ կամ արտաքսվեցին երկրից կամ բերման ենթարկվեցին: Գորանբոյի շրջանում անվտանգության աշխատակիցները  մի քանի ժամ շարունակ բերման էին ենթարկել և հարցաքննում էին վրացական «Ռուսթավի-2» հեռուստալիքի նկարահանող խմբին՝ հավատարմագրում չանցնելու համար: Խումբը հնարավորություն ստացավ նկարահանումներ իրականացնել միայն այն բանից հետո, երբ միջամտեցին վրացի և ադրբեջանցի դիվանագետները: Նույն անհաջողությունները պատահեցին նաև ռուսական «Լայֆնյուզ» հեռուստալիքի լրագրողների հետ: ԻՊ գրոհայինների՝ Ադրբեջանի կողմից կռվելու մասին լուրեր տրամադրելու համար վերջիններս արտաքսվեցին Ադրբեջանից: Իսկ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո քարտուղարն էլ մեկնաբանություններ չհնչեցրեց»,- գրում է հեղինակը:
Միջազգային լրագրողների հետ ադրբեջանական կողմից նման աշխատանքի շուրջ իր դիտարկումները հեղինակն ամբողջացնում է՝ հիշեցնելով. «Եվ սա այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը չունի ռեսուրսների խնդիր»:
Շարունակելով, հեղինակը վկայակոչում է Ադրբեջանի կողից լոբբիստական կառույցների վրա հսկայական գումարներ ծախսելու փաստերը, որպես օրինակ նշելով վաշինգթոնյան «Պոդեստա» խորհրդատվական կենտրոնի և Ադրբեջանի միջև կնքված պայմանագրերը:
«Ապրիլի 5-ին հրադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանը Վաշինգթոնում գտնվող «Պոդեստա» խմբին լրացուցիչ 70.000 դոլար է վճարել մոտ երեք ամիս տևողությամբ հանրային կապերի ոլորտում ծառայությունների մատուցումը շարունակելու համար»,- գրում է հեղինակը:

Azerbaijani and ethnic Armenian forces battled in early April not just over territory, but also for control of the international media narrative about their 28-year-long struggle over the breakaway region of Nagorno-Karabakh, writes EurasiaNet.org.
The ability of journalists to cover the conflict varied markedly.
According to the source, many foreign journalists were able to enter Karabakh via Armenia unhindered and quickly obtain accreditation upon arrival in the main city, Stepanakert. Local de facto officials held daily press briefings, including question and answer sessions, at a central hotel. Armenia’s public television station offered free satellite link-ups and journalists were able to travel independently in civilian vehicles outside the frontline areas.
On the other side of the divide, journalists found it tougher going. Azerbaijan maintains a strict policy of controlling media access, especially to areas close to the frontlines. It also has a history of denying visas to journalists who previously have travelled without Baku’s consent to Karabakh. Security officials in Azerbaijan’s Goranboy region held and questioned a television crew from Georgia’s Rustavi2 for several hours because they did not have accreditation. After intervention by Georgian and Azerbaijani diplomats, the crew was able to continue reporting. A group from Russia’s LifeNews channel, an outlet with allegedly close ties to the Russian security services, was not so fortunate. The crew was expelled for lack of accreditation and allegedly spreading claims, also featured in Armenian media, that Azerbaijan was using Islamic State terrorists against Armenian and Karabakhi forces.
While separatist Karabakh and Armenia may have been better positioned to feed the international media cycle, Azerbaijan was not without resources.
According to the source, three days after the April 5 ceasefire was announced, Azerbaijan agreed to pay its chief American PR consultants, the high-end, Washington, DC-based Podesta Group, an additional $70,000 for three months’ worth of “public affairs services,” according to papers filed with the US Department of Justice.
Since January, the Podesta Group has held a six-month-long, $300,000-plus-expenses lobbying contract with Azerbaijan.
Armenia does not have registered US lobbyists. Much of the push for its views on Karabakh comes via influential Diaspora organizations.
It remains to be seen whether the latest bout of fighting has raised international awareness about the unresolved Karabakh conflict.