Հովիկ Աբրահամյանը Մոսկվա գնալը շատ ճիշտ է համարում
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովին մասնակցող վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանից լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց՝ «Ստորացուցիչ չե՞ք համարում Մոսկվա Ձեր այցը»:
Ի պատասխան կառավարության ղեկավարն ասաց. «Կարծում եմ, որ երկրի վարչապետը չպետք է զգացմունքային որոշումներ կայացնի և ուղղորդվի զգացմունքներով: Պետք է մտածենք մեր պետության շահերից ելնելով»:
Հովիկ Աբրահամյանը հայտնեց, որ ապրիլի 7-ին Հայաստան այցելած ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևն իրեն խնդրել է, որպեսզի մասնակցի Մոսկվայում ԵՏՄ միջկառավարական խորհուրդի նիստին:
«Մենք քննարկել ենք հարցը: Իհարկե, կարող էի չմասնակցել, նաև հաճոյանալ մեր ժողովրդի այն մասին, ովքեր ասում էին՝ պետք չէ գնալ, դա պատվի չի բերի, և այլն: Գնալը շատ ճիշտ էր, և մենք պետք է մտածենք, մեր ռազմավարական դաշնակցի հետ համագործակցության մասին»,-ասաց Աբրահամյանը:
Վարչապետը լրագրողներին հիշեցրեց, որ Մոսկվայում կայացած նիստի հենց առաջին իսկ պահից որոշում է կայացվել, որ մայիսի 20-ին ԵՏՄ վարչապետների խորհուրդի նիստը տեղի կունենա Երևանում:
«Այդ որոշումը միաձայն ընդունվեց: Գնալը շատ արդյունավետ էր, և մեր դաշնակցի՝ ՌԴ-ի հետ մեր հարաբերությունները պետք է ամրապնդենք»,-ասաց նա:

Премьер Армении назвал правильным свое участие в заседании Евразийского межправсовета в Москве
Премьер-министр Армении Овик Абраамян, участвующий в годовом общем отчетном собрании Национальной академии наук РА, в беседе с журналистами прокомментировал свой недавний визит в Москву для участия в заседании Евразийского межправительственного совета.
Отметим, запланированное на 8 апреля в Ереване заседание Евразийского межправительственного совета председательствующей страной было предложено перенести в Москву.
«Считаю, что глава правительства не должен принимать эмоциональных решений, руководствоваться эмоциями. Необходимо исходить из интересов государства», – заявил премьер.
О.Абраамян отметил, что посетивший Армению 7 апреля премьер-министр Российской Федерации Дмитрий Медведев попросил его принять участие в заседании Евразийского межправительственного совета в Москве.
«Мы обсудили этот вопрос. Конечно, я мог и отказаться от участия, удостоиться одобрения той части общества, которая полагала, что участвовать не стоит. Однако участие было правильным, мы должны думать о сотрудничестве с нашим стратегическим партнером», – сказал Абраамян.
Премьер при этом напомнил, что на состоявшемся в Москве заседании было принято решение, что следующее заседание Евразийского межправительственного совета состоится в Ереване 20 мая 2016 года.
«Данное решение было принято единогласно. Участие было очень эффективным, и мы должны укреплять наши отношения с РФ – нашим союзником», – добавил Овик Абраамян.