Լավրով. Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը գործնականորեն չի նվազել
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը դրական գնահատեց առևտրատնտեսական ոլորտում ռուս-հայկական համագործակցությունը:
«Մեզ մոտ շատ վատ չեն զարգանում առևտրատնտեսական կապերը, Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի առաջատար գործընկերն առևտրի ու ներդրումների ոլորտում: Չնայած համաշխարհային տնտեսական խնդիրներին, մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը գործնականորեն չի նվազել, իսկ դա արդեն կարևոր ձեռքբերում է»,-ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց ռուս նախարարը:
Նրա խոսքով, հայաստանյան տնտեսության մեջ ռուսական ընկերությունների կապիտալն արդեն գերազանցում է 4 մլդ դոլարը: Նա այս հարցում կարևորեց տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի դերը:
«Մենք սատարում ենք նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքները, որպես մեր ռազմավարական համագործակցության ևս մեկ կարևոր մեխանիզմ»,-ասաց Լավրովը:
Նրա ներկայացմամբ, դինամիկ զարգացում է  արձանագրվել նաև հումանիտար,  կրթության, գիտատեխնիկական ոլորտներում  համագործակցության առումով:

Глава МИД России назвал Армению ключевым партнером России на пространстве СНГ
Россия остается ведущим партнером Армении и в торговле, и в инвестиционной сфере. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване министр иностранных дел России Сергей Лавров по итогам переговоров с главой МИД РА Эдвардом Налбандяном.
«Несмотря на проблемы в мировой экономике, и объективные, и субъективные, товарооборот между двумя странами практически не снизился, что уже является важным достижением. Общий объем капиталовложений российских компаний в экономику Армении превысил 4 млрд. долларов», – сказал министр.
Глава МИД России назвал Армению также ключевым партнером России на пространстве СНГ. «Мы приветствуем инициативы Еревана, которые направлены на дальнейшее упрочнение авторитета и повышение эффективности работы СНГ», – сказал он.
«В рамках интеграционных процессов на постсоветском пространстве приоритетное значение, наряду с ОДКБ, имеет Евразийский экономический союз. Мы условились и дальше прилагать усилия с тем, чтобы поскорее обеспечить адаптацию экономики Армении к членству в этой организации», – отметил Лавров.