Փախստականների ճգնաժամ. ընկալումն ու իրականությունը` ըստ հետազոտության
Այսօր «Ավրորա» մրցանակը հրապարակել է The Humanitarian Index (Մարդասիրության ցուցանիշ) ամենամյա համաշխարհային առաջին հարցման արդյունքները։ Այս մասին հայտնում են մրցանակաբաշխության մամուլի ծառայությունից:
Հետազոտությունն աշխարհով մեկ ուսումնասիրում է հումանիտար ճգնաժամերը, դրանց պատճառները և այն, թե ովքեր են ի վիճակի լուծել դրանք։ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Լիբանանից և Իրանից հետազոտությանը մասնակցած բոլոր 4.600 հարցվողները ներկայիս և առաջիկա հինգ տարիներին հումանիտար ամենահրատապ մարտահրավերների շարքի առաջին տեղում նշել են ահաբեկչությունը, իսկ ապա՝ հարկադիր միգրացիան։
The Humanitarian Index  հետազոտության համաձայն՝
• Հասարակությունն իր ընկալումներում փախստականների համաշխարհային ճգնաժամն անհամաչափորեն կապում է Սիրիայում իրավիճակի հետ՝ միաժամանակ անտեղյակություն դրսևորելով Մյանմարում, Սուդանում և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում առկա փախստականների ճգնաժամերի վերաբերյալ։
• Հարցվողների մեծամասնությունը համարում է, որ փախստականների հարցով առավելագույն արդյունավետությամբ կարող են զբաղվել միջազգային հաստատությունները, սակայն հարցվողների մոտ կեսը զգում է, որ միջազգային հանրությունը լքել է փախստականներին։
• Հարցին, թե միջազգային ո՞ր առաջնորդներն են ի վիճակի լուծել սիրիական ճգնաժամը՝ Բարաք Օբաման (46%) և Անգելա Մերկելը (46%) զբաղեցնում են առաջին տեղերը։ Ապա հաջորդում են Վլադիմիր Պուտինը (33%) և Դեյվիդ Քամերոնը (28%), իսկ շարքը մեծ խզումով ավարտում են Հիլարի Քլինթոնը (17%) և Դոնալդ Թրամփը (9%)։
• Հասարակությունը կարեկցում է փախստականներին, սակայն հնարավորության դեպքում միայն կեսը կօգներ սիրիացի փախստականներին։ Ավելին՝ շատերը թերահավատ են սեփական քայլերով իրական փոփոխություն առաջացնելուն։
• Հարցման արդյունքները հանրությանը կներկայացվեն Երևանում 2016թ. ապրիլի 23-ին՝ Aurora Dialogues մարդասիրության ոլորտի խնդիրներին վերաբերող քննարկմանը, որը նախորդում է «Ավրորայի»  պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը:
Հետազոտությունը բազմաթիվ հարցերում երևան է հանել ընկալումների և իրականության միջև մեծ անհամապատասխանություն։ Ամերիկյան, բրիտանական և ֆրանսիական հասարակությունները զգալիորեն թերագնահատել են սիրիացի փախստականների թիվը (համապատասխանաբար՝ 4.7 մլն, 4.5 մլն և 4.5 մլն)։ Ամերիկացիները մեծապես հետ են ընկնում աշխարհից հարկադիր միգրացիայի հարցում ցուցաբերած անբավարար մտահոգվածությամբ՝ հիմնահարցը դասելով յոթերորդն աշխարհի ամենահրատապ հումանիտար մարտահրավերների շարքում։
Հարկադիր միգրացիայի հիմնախնդրի առնչությամբ արևմտյան մի շարք հանրույթներ կարծում են, որ իրենց կառավարություններն արել են երկու անգամ ավելին՝ կարիքի մեջ ընկածներին ապահովելու անհրաժեշտ իրերով: Մեծ Բրիտանիայում համարում են, որ իրենց պետությունն ընդունել է կրկնակի ավելի փախստականների, քան իրականում այնտեղ կա։ Ֆրանսիայում և Գերմանիայում հակամարտության հետևանքով ապաստան ստացած սիրիացիների թվի վերաբերյալ գնահատականները հնգապատիկ գերազանցում են իրական պատկերը։
«Փախստականների համաշխարհային ճգնաժամը գնալով խորանալու է, քանի դեռ աշխարհի առաջնորդները չեն գործում համաձայնեցված, առավել համակարգված ու սկզբունքային ծրագրով՝ իբրև հենարան ունենալով հիմնախնդիրների իրական պատճառների և ծավալների մասին ավելի լավ իրազեկված հասարակություն: Հարևան երկրների պատերազմներից մի կերպ փախած մարդկանց ընդունող սահմանակից երկրները մարդկանց զանգվածային ներհոսքի պատճառով կանգնել են տնտեսական, սոցիալական, մարդու իրավունքների, քաղաքական և անվտանգության լուրջ խնդիրների առջև։ Խնդրի լուծման յուրաքանչյուր ձախողում հղի է հետագա հակամարտություններով, որոնք իրենց հերթին հանգեցնելու են փախստականների նորանոր ներհոսքների՝ բազմապատկելով հումանիտար աղետի ծավալները։ Ճգնաժամին վերաբերող յուրաքանչյուր իրատեսական լուծում պետք է անդրադառնա դրա բուն սկզբնապատճառին՝ պատերազմների ահագնացմանը»,-նշել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի՝ ճգնաժամերի կանխարգելման անկախ կազմակերպության նախագահ Ժան-Մարի Գեյենոն:
The Humanitarian Index հետազոտությունը բացահայտել է այսպես կոչված «կարեկցանքի խզում»՝ խոշոր անհամապատասխանություն մի կողմից՝ մարդկանց ասածի ու զգացածի, իսկ մյուս կողմի՝ գործելու ցանկության միջև։ Երկու հարցվողներից մեկը համարում էր, որ փախստականներին լքել է միջազգային հանրությունը, իսկ բացարձակ մեծամասնությունը համամիտ էր այն մտքին, որ փախստականներն արժանի են օգնության։ Ինչևէ, հնարավորության դեպքում միայն երկուսից մեկն իրականում կօգներ սիրիացի փախստականներին, իսկ մեծամասնությունը թերահավատորեն էր վերաբերվում իրական փոփոխություն առաջ բերելու գործում սեփական հնարավորություններին։
«Այս զեկույցը լավագույնս ընդգծում է, որ հասարակությանը պետք է անմիջապես իրազեկել մեր ժամանակների ամենահատկանշական հումանիտար մարտահրավերի՝ փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի վերաբերյալ։ Սրտացավ և համախմբված հասարակությունը կարևորագույն գործոն է, որն օժանդակում է ինչպես մարդկային տառապանքը մեղմացնելու համար անհրաժեշտ ներդրումների ապահովմանը, այնպես էլ քաղաքական առաջնորդներին առկա հիմնախնդիրների բուն պատճառների վերացման հարցում հաշվետու պահելուն»,-ասել է Դոմինիք ՄքՍորլին՝ աշխարհի ամենաաղքատ մարդկանց կյանքը վերափոխելու նպատակով նրանց հետ աշխատող Concern Worldwide բարեգործական կազմակերպության գործադիր տնօրենը։
Փախստականների վերաբերյալ հասարակության ընկալումներում գերիշխում են ապատեղեկատվությունն ու թերահավատությունը, և հանրության մեծամասնությունը փախստականներին շփոթում է տնտեսական և այլ ներգաղթյալների հետ։ Արևմտյան երկրկներում այն մարդիկ, որոնք հավատում են, որ ապաստան փնտրողները տեղափոխվում են ավելի լավ կյանքի մղումով, թվով գրեթե հավասար են նրանց, որոնք համարում են, որ նրանք այդպես են անում հակամարտությունից փրկվելու համար (համապատասխանաբար՝ 63% և 70%)։
Հետազոտությունը բացահայտել է նաև մարդկանց գործողության մղելու ունակ որոշ ազդակներ։ Փախստականներին օգնելու նպատակով իրական քայլի դիմած մարդկանց քսանյոթ տոկոսը դա արել է՝ լսելով ինչ-որ անձնական պատմություն։ Ընդհանուր առմամբ՝ մեծ հետաքրքրություն է նկատվել իրական մարդկանց մասին ավելի շատ պատմություններ իմանալու հարցում (մոտ 40%-ի դեպքում)։
«Մեզ քաջալերում է այն, որ թեպետև հետազոտության տվյալներով՝ մարդկանց որոշակի ներքին պայքար է հարկավոր կարեկցանքը գործողության վերածելու համար, հասարակությունն ընդհանուր առմամբ հասկանում է, որ մարդասեր այն անհատներն են, որոնք միջամտում են ուրիշներին փրկելու նպատակով կարող են հսկայական ազդեցություն ունենալ,- ասել է Վարդան Գրեգորյանը՝ Կարնեգի ընկերակցության նախագահը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ,- իսկ «Ավրորա» մրցանակը հիմնադրվել է՝ ճանաչման ու մեծարանքի արժանացնելու հենց այն հերոսներին, որոնք  հանուն  փրկության՝ վտանգի են ենթարկում անգամ սեփական կյանքը։ Ցույց տալով, թե մեկ մարդու գործն ինչպիսի արդյունքի կարող է հանգեցնել՝ մենք հուսով ենք, որ դա ևս շատերին կոգևշնչի գործելու»։
Կարևոր տվյալներ
The Humanitarian Index հարցման հավելյալ արդյունքներից նշվում են հետևյալները՝
Սիրիան դարձել է փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի հոմանիշ
• Ընդհանրապես՝ հասարակությունը համարում է, որ Սիրիան է այն երկիրը, որից վերջին տասը տարիներին դուրս եկել է աշխարհի փախստականների մեծ մասը։ Ինչևէ, հասարակությունը տեղյակ չէ Աֆրիկայի և Ասիայի տարբեր երկրներից փախստականների մեծ ծավալներին։
• Չնայած Սուդանից և Հարավային Սուդանից դուրս եկած ավելի քան մեկ միլիոն փախստականներին՝ հասարակության միայն 8%-ն է գիտակցում Հարավային Սուդանում հումանիտար ճգնաժամի մասշտաբները։
• Հինգ ամերիկացիներից մեկը սխալմամբ մատնանշում է Մեքսիկան՝ որպես աշխարհում փախստականների ամենամեծ աղբյուր երկիր, իսկ Բրիտանիայում և Ֆրանսիայում գերագնահատում են Լիբիայից դուրս եկած փախստականների թիվը։
Ապահով ապաստան և ճգնաժամի մասշտաբներ
• Հասարակությունը թերագնահատում է հարևան երկրների կատարած դերը փախստականների ընդունման հարցում։ Աշխարհում հարցվողների միայն 15%-ն է իրավամբ նշել Թուրքիան որպես ամենամեծ թվով փախստականներ ընդունած պետություն, և միայն 2%-ն է տեղյակ ապահով ապաստան տրամադրելու գործում Պակիստանի դերին։
• Ի հակադրություն՝ հասարակությունը գերագնահատում է սեփական երկրներում ապաստանած սիրիացի փախստականների թվաքանակը։ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի հասարակություններն այդ թիվը գերագնահատում են հինգ անգամ։
Առաջնորդության վակուում
• Համաշխարհային հանրությունը մեծամասամբ (70%) համամիտ է, որ միջազգային մարմիններն են լավագույնս լուծելու աշխարհում փախստականների ճգնաժամը, սակայն միևնույն ժամանակ՝ երկուսից մեկը համարում է, որ միջազգային հանրությունը երես է թեքել սիրիացիներից։
• Միջազգային առաջնորդության վակուումը տարածվում է ընդհուպ մինչև աշխարհի այն առաջնորդները, որոնք, ըստ հարցվողների, չեն կարողացել համարժեք որոշում ընդունել սիրիական ճգնաժամի առնչությամբ։ Հարցվողների շրջանում ընդհանուր կարծիք կա առ այն, որ այդ խնդիրն առավել ունակ են լուծելու երեք առաջնորդներ՝ Անգելա Մերկելը, Բարաք Օբաման և Վլադիմիր Պուտինը։ Սա նշանակում է, որ ֆրանսիացիներն ավելի մեծ հույս են տածում Անգելա Մերկելի նկատմամբ, քան Ֆրանսուա Օլանդի (համապատասխանաբար՝ 51% և 36%), իսկ բրիտանացիները համարում են, որ Մերկելը կարող է գործել նույն կերպ՝ ինչպես և Դեյվիդ Քամերոնը (համապատասխանաբար՝ 41% և 39%)։
• Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության քարտուղար Բան Կի-Մունը լավ արդյունքներ է գրանցել Լիբանանում (39%) և Իրանում (37%), այնինչ ամերիկացիների շրջանում ԱՄՆ նախագահության առավել հավանական թեկնածուներ Հիլարի Քլինթոնը (23%) և Դոնալդ Թրամփը (16%) լրջորեն ետ են ընկել համաշխարհային մնացյալ առաջնորդներից։
Օգնությունը պատվի հարց է
• Չնայած իներցիային և թերահավատությանը՝ հասարակությունն օգնությունը համարում է պատվի հարց։ Հարցվողների 71%-ը մեծ հարգանք ունի այն անհատների նկատմամբ, ովքեր մարդասիրական օգնություն հասցնելու նպատակով մեկնում են հակամարտությունների գոտիներ, իսկ 69%-ը հավատում է, որ մարդասիրական ոլորտի աշխատողները մեծագույն խիզախություն պետք է ունենան սեփական կյանքին սպառնացող վտանգի դեպքում այդ օգնությունը կարիքավորներին հասցնելու համար։ Պատասխանատվության սեփական զգացումը գնահատելիս՝ իրական քայլ կատարելու գործում ձեռնպահ մնացածների 49%-ն այդպես է վարվել այն մտավախությունից, թե ինչպես են գործածվելու իրենց դրամական հանգանակությունները։
• Հասարակությունն ընդհանուր առմամբ համակարծիք է, թե ինչ է հարկավոր ապագայում քայլերի շարունակականությունն ապահովելու համար.
o անհատական պատասխանատվության հստակ զգացում օգնություն տրամադրելու հարցում,
o թափանցիկություն հանգանակությունների ուղղորդման հարցում,
o մարդասիրական օգնություն տրամադրողներին մեծարանքի արժանացնող հասարակության ձևավորում աշխարհում։
Հետազոտության պատվիրատուն է «Ավրորա» մրցանակը, իսկ իրականացրել է Edelman Intelligence կազմակերպությունը 2016թ. մարտ-ապրիլ ամիսներին։ Հարցումն իրականացվել է 4,600 անձանց շրջանում և վեց պետություններում՝ Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Իրանում, Լիբանանում, Մեծ Բրիտանիայում և ԱՄՆ-ում։ Ընտրանքը ներկայացուցչական էր ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի գլխավոր համախմբությունների համար տարիքի, սեռի և բնակության վայրի առումով։ Այն ներկայացուցչական էր նաև Լիբանանի և Իրանի առցանց բնակչության առումով. այսինքն՝ այդ երկրների ընտրանքում առավելապես ներկայացված է եղել բնակչության կրթված հատվածը։
«Ավրորա» մրցանակի մասին
Դափնեկիրները ճանաչման են արժանանալու իրենց արարքների բացառիկ ազդեցության և նշանակության համար։ «Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից և ի երախտագիտություն նրանց, որոնք փրկության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: Մրցանակին արժանանալու է այն հերոսը, որն օգնում է մարդկանց՝ անձնվիրաբար և բացառիկ ջանքերով: Դափնեկիրն ստանալու է 100․000 ԱՄՆ դոլարի պարգև և նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն. 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Էլի Վիզելը, Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին և Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար և Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը և օսկարակիր դերասան ու բարերար Ջորջ Քլունին։

В Ереване на конференции Aurora Dialogues обнародованы результаты первого ежегодного глобального исследования Humanitarian Index
Сегодня в Ереване в ходе конференции Aurora Dialogues, посвященной вручению премии Aurora Prize for Awakening Humanity, были обнародованы результаты первого ежегодного глобального исследования Humanitarian Index, анализирующего гуманитарные проблемы и их причины, а также определяющего тех, кто лучше других способен повлиять на их решение. Об этом сообщает пресс-служба премии.
«4 600 респондентов из США, Великобритании, Франции, Германии, Ливана и Ирана назвали терроризм наиболее актуальной гуманитарной проблемой на ближайшие пять лет. На втором месте, согласно результатам опроса, оказалась проблема вынужденной миграции.
В ходе исследования был обнаружен серьезный разрыв между реалиями миграционного кризиса и его восприятием обществом во многих аспектах. Например, американцы, британцы и французы значительно недооценивают количество сирийских беженцев (считая, что их 4,7 миллиона, 4,5 миллиона и 4,5 миллиона соответственно). Помимо этого, американцы, в отличие от остальных, не слишком беспокоятся о миграционном кризисе и ставят это явление лишь на седьмое место в рейтинге наиболее актуальных гуманитарных проблем.
Что касается проблемы вынужденной миграции в целом, многие представители западного сообщества полагают, что их правительства сделали более чем достаточно для предоставления убежища всем нуждающимся. Британцы убеждены, что их страна приютила вдвое больше беженцев из Сирии, чем на самом деле. Респонденты из Франции и Германии при оценке количества сирийцев, получивших убежище в этих странах, назвали цифры, в пять раз превышающие реальные», – говорится в сообщении.
«Глобальный миграционный кризис лишь усугубится, если мировые лидеры не договорятся о более скоординированных и принципиальных действиях, и не подкрепят их повышением уровня информированности общественности об истинных причинах и масштабах этого кризиса», – отметил Жан-Мари Геэнно, президент Международной кризисной группы, независимой организации по предотвращению конфликтов.
«Прифронтовые государства, принимающие у себя беженцев в результате войн в соседних странах, не в состоянии справиться с последствиями экономических, социальных, правозащитных, политических проблем, а также проблем в сфере безопасности. Любая неудача в урегулировании ситуации несет в себе риск дальнейшего развития конфликта, что повлечет за собой новый поток беженцев и рост масштабов гуманитарной трагедии. В конечном счете, любой целесообразный ответ на кризис должен быть направлен на его главный источник – военную эскалацию», – добавил Жан-Мари Геэнно.
Отмечается также, что результаты исследования Humanitarian Index демонстрируют существование так называемого «пассивного сочувствия» – значительного расхождения между тем, что люди говорят и чувствуют, и тем, что они реально готовы предпринять. Каждый второй респондент чувствует, что беженцы были оставлены международным сообществом на произвол судьбы, и большинство согласно, что им нужно оказать помощь. Однако только половина опрошенных выразила готовность помочь беженцам из Сирии, если бы у нее была такая возможность, и большинство сомневается в том, что способно что-либо изменить.
«Доклад выявил безотлагательную необходимость информирования общественности о глобальном миграционном кризисе – важнейшей гуманитарной проблеме нашего времени. Готовность общественность действовать и ее неравнодушие имеют решающее значение как для привлечения инвестиций, необходимых для облегчения человеческих страданий, так и для того, чтобы сделать подотчетным политическое руководство в вопросе устранении коренных причин кризиса», – заявил Доминик Максорли (Dominic MacSorley), главный исполнительный директор благотворительной организации Concern Worldwide, которая работает над изменениями условий жизни самых бедных людей планеты.
Дезинформация и скептицизм в значительной степени формируют отношение общества к беженцам. Так, большинство людей путает беженцев с трудовыми и другими типами мигрантов. В западных странах количество людей, считающих, что беженцы стремятся переехать в их страны в поисках лучшей жизни, почти равно количеству тех, кто верит, что беженцами движет желание покинуть зону конфликта (63% и 70% соответственно).
Исследование также выявило некоторые факторы, побуждающие людей все же перейти к активным действиям. Двадцать семь процентов из тех, кто начал оказывать помощь беженцам, в большинстве своем решились на это после того, как услышали личные истории реальных людей. Кроме того, результаты исследования показали, что огромное количество людей (около 40%) хотели бы узнать больше подобных историй.
«Хотя исследование показало, как сложно многим людям перейти от пассивного сочувствия к действиям, общество осознает, насколько огромное влияние могут оказать гуманитарные деятели, помогающие другим, – и это воодушевляет. Смысл премии Aurora Prize – в признании людей, рискующим всем ради спасения других. Показывая, какое влияние могут оказать действия одного человека, мы надеемся вдохновить других не оставаться равнодушными», – сказал Вартан Грегорян, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, соучредитель инициативы 100 LIVES и член Отборочной комиссии премии Aurora Prize.
Приводятся и другие результаты исследования Humanitarian Index:
Сирия ассоциируется с глобальным миграционным кризисом
• Люди во всем мире считают, что за последнее десятилетие большинство беженцев мигрировало именно из Сирии. При этом люди не знают о больших количествах беженцев из других стран, находящихся в Африке и Азии.
• Несмотря на наличие свыше миллиона беженцев из Судана и Южного Судана, лишь 8% респондентов осознают масштаб гуманитарного кризиса в Южном Судане.
• Каждый пятый американец заблуждается, считая Мексику главным источником беженцев по всему миру, в том время как Великобритания и Франция переоценивают количество беженцев из Ливии.
Безопасное убежище и масштаб кризиса
• Общество недооценивает роль соседних стран в предоставлении убежища беженцам. Лишь 15% респондентов ответили правильно, указав Турцию как страну, принявшую наибольшее количество беженцев во всем мире, и только 2% признают роль Пакистана в предоставлении безопасного убежища.
• В то же время люди преувеличивают количество беженцев из Сирии, принятых их страной. Респонденты из Франции и Германии назвали количество беженцев в их странах, превышающие реальные данные в пять раз .
Вакуум лидерства
• Большинство респондентов со всего мира (70%) согласны с тем, что международные организации должны заняться решением проблемы глобального миграционного кризиса, в то же время половина респондентов считает, что международное сообщество отвернулось от беженцев из Сирии.
• Глобальный вакуум лидерства очень серьезен, а мировые лидеры, согласно ответам респондентов, не в состоянии принять адекватные меры по урегулированию кризиса в Сирии. Большая часть опрошенных сошлись во мнении о том, что мировыми лидерами, способными наиболее эффективно справиться с кризисом, являются Ангела Меркель, Барак Обама и Владимир Путин. Это означает, что французы больше верят в Ангелу Меркель, чем во Франсуа Олланда (51% и 36% соответственно), а британцы считают, что Ангела Меркель и Дэвид Кэмерон в равной степени (41% и 39% соответственно) способны разрешить проблему кризиса.
• Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун получил широкую поддержку в Ливане (39%) и Иране (37%), а кандидаты на пост президента США Хиллари Клинтон (23%) и Дональд Трамп (16%) значительно отстают от других мировых лидеров, по мнению американцев.
[11:29:40] Arpi Jilavyan: Помогать другим почётно
• Несмотря на пассивность и скептицизм, люди считают, что помогать другим – это почётно. Семьдесят один процент респондентов глубоко уважает людей, посещающих зоны конфликта для оказания гуманитарной помощи, и 69% верят, что нужно быть очень храбрым, чтобы с риском для собственной жизни оказывать помощь нуждающимся. Оценивая чувство личной ответственности, 49% респондентов, которые никак не помогают другим, мотивируют свой выбор тем, что не уверены, каким образом будут использованы их денежные вложения.
• Большинство опрошенных сошлись во мнении о том, что могло бы простимулировать развитие деятельности в этой области:
o Чёткое осознание личной ответственности за помощь другим;
o Прозрачность использования пожертвований;
o Создание глобального сообщества, в котором люди, оказывающие другим помощь, считаются героями.
Исследование Aurora Prize Humanitarian Index осуществлялось под эгидой премии Aurora Prize и было проведено компанией Edelman Intelligence в марте-апреле 2016 года. В ходе исследования были проведены онлайн-интервью с 4 600 респондентами из шести стран: Франции, Германии, Ирана, Ливана, Великобритании и США. Выборка респондентов была репрезентативной в отношении возраста, пола и места жительства людей в США, Великобритании, Франции и Германии. В Ливане и Иране выборка представляла население, имеющее доступ к интернету: это означает, что среди респондентов из этих стран преобладали образованные мужчины.
Лауреатами премии Aurora Prize for Awakening Humanity станут люди, которые внесли исключительный вклад в дело сохранения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма. От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, каждый год лауреат Aurora Prize будет получать грант в размере 100 тысяч долларов, а также уникальную возможность продолжить благотворительную эстафету, номинировав вдохновившие его самого на гуманитарную деятельность организации на награду в размере 1 млн долларов.
В Отборочную комиссию Aurora Prize входят лауреаты Нобелевской премии мира Эли Визель, Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови; экс-президент Ирландии Мэри Робинсон; правозащитница Хина Джилани; бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс; президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и знаменитый актер и филантроп Джордж Клуни.