Փախստականների ճգնաժամ. ընկալումն ու իրականությունը` ըստ հետազոտության
Այսօր «Ավրորա» մրցանակը հրապարակել է The Humanitarian Index (Մարդասիրության ցուցանիշ) ամենամյա համաշխարհային առաջին հարցման արդյունքները։ Այս մասին հայտնում են մրցանակաբաշխության մամուլի ծառայությունից:
Հետազոտությունն աշխարհով մեկ ուսումնասիրում է հումանիտար ճգնաժամերը, դրանց պատճառները և այն, թե ովքեր են ի վիճակի լուծել դրանք։ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Լիբանանից և Իրանից հետազոտությանը մասնակցած բոլոր 4.600 հարցվողները ներկայիս և առաջիկա հինգ տարիներին հումանիտար ամենահրատապ մարտահրավերների շարքի առաջին տեղում նշել են ահաբեկչությունը, իսկ ապա՝ հարկադիր միգրացիան։
The Humanitarian Index  հետազոտության համաձայն՝
• Հասարակությունն իր ընկալումներում փախստականների համաշխարհային ճգնաժամն անհամաչափորեն կապում է Սիրիայում իրավիճակի հետ՝ միաժամանակ անտեղյակություն դրսևորելով Մյանմարում, Սուդանում և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում առկա փախստականների ճգնաժամերի վերաբերյալ։
• Հարցվողների մեծամասնությունը համարում է, որ փախստականների հարցով առավելագույն արդյունավետությամբ կարող են զբաղվել միջազգային հաստատությունները, սակայն հարցվողների մոտ կեսը զգում է, որ միջազգային հանրությունը լքել է փախստականներին։
• Հարցին, թե միջազգային ո՞ր առաջնորդներն են ի վիճակի լուծել սիրիական ճգնաժամը՝ Բարաք Օբաման (46%) և Անգելա Մերկելը (46%) զբաղեցնում են առաջին տեղերը։ Ապա հաջորդում են Վլադիմիր Պուտինը (33%) և Դեյվիդ Քամերոնը (28%), իսկ շարքը մեծ խզումով ավարտում են Հիլարի Քլինթոնը (17%) և Դոնալդ Թրամփը (9%)։
• Հասարակությունը կարեկցում է փախստականներին, սակայն հնարավորության դեպքում միայն կեսը կօգներ սիրիացի փախստականներին։ Ավելին՝ շատերը թերահավատ են սեփական քայլերով իրական փոփոխություն առաջացնելուն։
• Հարցման արդյունքները հանրությանը կներկայացվեն Երևանում 2016թ. ապրիլի 23-ին՝ Aurora Dialogues մարդասիրության ոլորտի խնդիրներին վերաբերող քննարկմանը, որը նախորդում է «Ավրորայի»  պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը:
Հետազոտությունը բազմաթիվ հարցերում երևան է հանել ընկալումների և իրականության միջև մեծ անհամապատասխանություն։ Ամերիկյան, բրիտանական և ֆրանսիական հասարակությունները զգալիորեն թերագնահատել են սիրիացի փախստականների թիվը (համապատասխանաբար՝ 4.7 մլն, 4.5 մլն և 4.5 մլն)։ Ամերիկացիները մեծապես հետ են ընկնում աշխարհից հարկադիր միգրացիայի հարցում ցուցաբերած անբավարար մտահոգվածությամբ՝ հիմնահարցը դասելով յոթերորդն աշխարհի ամենահրատապ հումանիտար մարտահրավերների շարքում։
Հարկադիր միգրացիայի հիմնախնդրի առնչությամբ արևմտյան մի շարք հանրույթներ կարծում են, որ իրենց կառավարություններն արել են երկու անգամ ավելին՝ կարիքի մեջ ընկածներին ապահովելու անհրաժեշտ իրերով: Մեծ Բրիտանիայում համարում են, որ իրենց պետությունն ընդունել է կրկնակի ավելի փախստականների, քան իրականում այնտեղ կա։ Ֆրանսիայում և Գերմանիայում հակամարտության հետևանքով ապաստան ստացած սիրիացիների թվի վերաբերյալ գնահատականները հնգապատիկ գերազանցում են իրական պատկերը։
«Փախստականների համաշխարհային ճգնաժամը գնալով խորանալու է, քանի դեռ աշխարհի առաջնորդները չեն գործում համաձայնեցված, առավել համակարգված ու սկզբունքային ծրագրով՝ իբրև հենարան ունենալով հիմնախնդիրների իրական պատճառների և ծավալների մասին ավելի լավ իրազեկված հասարակություն: Հարևան երկրների պատերազմներից մի կերպ փախած մարդկանց ընդունող սահմանակից երկրները մարդկանց զանգվածային ներհոսքի պատճառով կանգնել են տնտեսական, սոցիալական, մարդու իրավունքների, քաղաքական և անվտանգության լուրջ խնդիրների առջև։ Խնդրի լուծման յուրաքանչյուր ձախողում հղի է հետագա հակամարտություններով, որոնք իրենց հերթին հանգեցնելու են փախստականների նորանոր ներհոսքների՝ բազմապատկելով հումանիտար աղետի ծավալները։ Ճգնաժամին վերաբերող յուրաքանչյուր իրատեսական լուծում պետք է անդրադառնա դրա բուն սկզբնապատճառին՝ պատերազմների ահագնացմանը»,-նշել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի՝ ճգնաժամերի կանխարգելման անկախ կազմակերպության նախագահ Ժան-Մարի Գեյենոն:
The Humanitarian Index հետազոտությունը բացահայտել է այսպես կոչված «կարեկցանքի խզում»՝ խոշոր անհամապատասխանություն մի կողմից՝ մարդկանց ասածի ու զգացածի, իսկ մյուս կողմի՝ գործելու ցանկության միջև։ Երկու հարցվողներից մեկը համարում էր, որ փախստականներին լքել է միջազգային հանրությունը, իսկ բացարձակ մեծամասնությունը համամիտ էր այն մտքին, որ փախստականներն արժանի են օգնության։ Ինչևէ, հնարավորության դեպքում միայն երկուսից մեկն իրականում կօգներ սիրիացի փախստականներին, իսկ մեծամասնությունը թերահավատորեն էր վերաբերվում իրական փոփոխություն առաջ բերելու գործում սեփական հնարավորություններին։
«Այս զեկույցը լավագույնս ընդգծում է, որ հասարակությանը պետք է անմիջապես իրազեկել մեր ժամանակների ամենահատկանշական հումանիտար մարտահրավերի՝ փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի վերաբերյալ։ Սրտացավ և համախմբված հասարակությունը կարևորագույն գործոն է, որն օժանդակում է ինչպես մարդկային տառապանքը մեղմացնելու համար անհրաժեշտ ներդրումների ապահովմանը, այնպես էլ քաղաքական առաջնորդներին առկա հիմնախնդիրների բուն պատճառների վերացման հարցում հաշվետու պահելուն»,-ասել է Դոմինիք ՄքՍորլին՝ աշխարհի ամենաաղքատ մարդկանց կյանքը վերափոխելու նպատակով նրանց հետ աշխատող Concern Worldwide բարեգործական կազմակերպության գործադիր տնօրենը։
Փախստականների վերաբերյալ հասարակության ընկալումներում գերիշխում են ապատեղեկատվությունն ու թերահավատությունը, և հանրության մեծամասնությունը փախստականներին շփոթում է տնտեսական և այլ ներգաղթյալների հետ։ Արևմտյան երկրկներում այն մարդիկ, որոնք հավատում են, որ ապաստան փնտրողները տեղափոխվում են ավելի լավ կյանքի մղումով, թվով գրեթե հավասար են նրանց, որոնք համարում են, որ նրանք այդպես են անում հակամարտությունից փրկվելու համար (համապատասխանաբար՝ 63% և 70%)։
Հետազոտությունը բացահայտել է նաև մարդկանց գործողության մղելու ունակ որոշ ազդակներ։ Փախստականներին օգնելու նպատակով իրական քայլի դիմած մարդկանց քսանյոթ տոկոսը դա արել է՝ լսելով ինչ-որ անձնական պատմություն։ Ընդհանուր առմամբ՝ մեծ հետաքրքրություն է նկատվել իրական մարդկանց մասին ավելի շատ պատմություններ իմանալու հարցում (մոտ 40%-ի դեպքում)։
«Մեզ քաջալերում է այն, որ թեպետև հետազոտության տվյալներով՝ մարդկանց որոշակի ներքին պայքար է հարկավոր կարեկցանքը գործողության վերածելու համար, հասարակությունն ընդհանուր առմամբ հասկանում է, որ մարդասեր այն անհատներն են, որոնք միջամտում են ուրիշներին փրկելու նպատակով կարող են հսկայական ազդեցություն ունենալ,- ասել է Վարդան Գրեգորյանը՝ Կարնեգի ընկերակցության նախագահը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ,- իսկ «Ավրորա» մրցանակը հիմնադրվել է՝ ճանաչման ու մեծարանքի արժանացնելու հենց այն հերոսներին, որոնք  հանուն  փրկության՝ վտանգի են ենթարկում անգամ սեփական կյանքը։ Ցույց տալով, թե մեկ մարդու գործն ինչպիսի արդյունքի կարող է հանգեցնել՝ մենք հուսով ենք, որ դա ևս շատերին կոգևշնչի գործելու»։
Կարևոր տվյալներ
The Humanitarian Index հարցման հավելյալ արդյունքներից նշվում են հետևյալները՝
Սիրիան դարձել է փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի հոմանիշ
• Ընդհանրապես՝ հասարակությունը համարում է, որ Սիրիան է այն երկիրը, որից վերջին տասը տարիներին դուրս եկել է աշխարհի փախստականների մեծ մասը։ Ինչևէ, հասարակությունը տեղյակ չէ Աֆրիկայի և Ասիայի տարբեր երկրներից փախստականների մեծ ծավալներին։
• Չնայած Սուդանից և Հարավային Սուդանից դուրս եկած ավելի քան մեկ միլիոն փախստականներին՝ հասարակության միայն 8%-ն է գիտակցում Հարավային Սուդանում հումանիտար ճգնաժամի մասշտաբները։
• Հինգ ամերիկացիներից մեկը սխալմամբ մատնանշում է Մեքսիկան՝ որպես աշխարհում փախստականների ամենամեծ աղբյուր երկիր, իսկ Բրիտանիայում և Ֆրանսիայում գերագնահատում են Լիբիայից դուրս եկած փախստականների թիվը։
Ապահով ապաստան և ճգնաժամի մասշտաբներ
• Հասարակությունը թերագնահատում է հարևան երկրների կատարած դերը փախստականների ընդունման հարցում։ Աշխարհում հարցվողների միայն 15%-ն է իրավամբ նշել Թուրքիան որպես ամենամեծ թվով փախստականներ ընդունած պետություն, և միայն 2%-ն է տեղյակ ապահով ապաստան տրամադրելու գործում Պակիստանի դերին։
• Ի հակադրություն՝ հասարակությունը գերագնահատում է սեփական երկրներում ապաստանած սիրիացի փախստականների թվաքանակը։ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի հասարակություններն այդ թիվը գերագնահատում են հինգ անգամ։
Առաջնորդության վակուում
• Համաշխարհային հանրությունը մեծամասամբ (70%) համամիտ է, որ միջազգային մարմիններն են լավագույնս լուծելու աշխարհում փախստականների ճգնաժամը, սակայն միևնույն ժամանակ՝ երկուսից մեկը համարում է, որ միջազգային հանրությունը երես է թեքել սիրիացիներից։
• Միջազգային առաջնորդության վակուումը տարածվում է ընդհուպ մինչև աշխարհի այն առաջնորդները, որոնք, ըստ հարցվողների, չեն կարողացել համարժեք որոշում ընդունել սիրիական ճգնաժամի առնչությամբ։ Հարցվողների շրջանում ընդհանուր կարծիք կա առ այն, որ այդ խնդիրն առավել ունակ են լուծելու երեք առաջնորդներ՝ Անգելա Մերկելը, Բարաք Օբաման և Վլադիմիր Պուտինը։ Սա նշանակում է, որ ֆրանսիացիներն ավելի մեծ հույս են տածում Անգելա Մերկելի նկատմամբ, քան Ֆրանսուա Օլանդի (համապատասխանաբար՝ 51% և 36%), իսկ բրիտանացիները համարում են, որ Մերկելը կարող է գործել նույն կերպ՝ ինչպես և Դեյվիդ Քամերոնը (համապատասխանաբար՝ 41% և 39%)։
• Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության քարտուղար Բան Կի-Մունը լավ արդյունքներ է գրանցել Լիբանանում (39%) և Իրանում (37%), այնինչ ամերիկացիների շրջանում ԱՄՆ նախագահության առավել հավանական թեկնածուներ Հիլարի Քլինթոնը (23%) և Դոնալդ Թրամփը (16%) լրջորեն ետ են ընկել համաշխարհային մնացյալ առաջնորդներից։
Օգնությունը պատվի հարց է
• Չնայած իներցիային և թերահավատությանը՝ հասարակությունն օգնությունը համարում է պատվի հարց։ Հարցվողների 71%-ը մեծ հարգանք ունի այն անհատների նկատմամբ, ովքեր մարդասիրական օգնություն հասցնելու նպատակով մեկնում են հակամարտությունների գոտիներ, իսկ 69%-ը հավատում է, որ մարդասիրական ոլորտի աշխատողները մեծագույն խիզախություն պետք է ունենան սեփական կյանքին սպառնացող վտանգի դեպքում այդ օգնությունը կարիքավորներին հասցնելու համար։ Պատասխանատվության սեփական զգացումը գնահատելիս՝ իրական քայլ կատարելու գործում ձեռնպահ մնացածների 49%-ն այդպես է վարվել այն մտավախությունից, թե ինչպես են գործածվելու իրենց դրամական հանգանակությունները։
• Հասարակությունն ընդհանուր առմամբ համակարծիք է, թե ինչ է հարկավոր ապագայում քայլերի շարունակականությունն ապահովելու համար.
o անհատական պատասխանատվության հստակ զգացում օգնություն տրամադրելու հարցում,
o թափանցիկություն հանգանակությունների ուղղորդման հարցում,
o մարդասիրական օգնություն տրամադրողներին մեծարանքի արժանացնող հասարակության ձևավորում աշխարհում։
Հետազոտության պատվիրատուն է «Ավրորա» մրցանակը, իսկ իրականացրել է Edelman Intelligence կազմակերպությունը 2016թ. մարտ-ապրիլ ամիսներին։ Հարցումն իրականացվել է 4,600 անձանց շրջանում և վեց պետություններում՝ Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Իրանում, Լիբանանում, Մեծ Բրիտանիայում և ԱՄՆ-ում։ Ընտրանքը ներկայացուցչական էր ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի գլխավոր համախմբությունների համար տարիքի, սեռի և բնակության վայրի առումով։ Այն ներկայացուցչական էր նաև Լիբանանի և Իրանի առցանց բնակչության առումով. այսինքն՝ այդ երկրների ընտրանքում առավելապես ներկայացված է եղել բնակչության կրթված հատվածը։
«Ավրորա» մրցանակի մասին
Դափնեկիրները ճանաչման են արժանանալու իրենց արարքների բացառիկ ազդեցության և նշանակության համար։ «Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից և ի երախտագիտություն նրանց, որոնք փրկության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: Մրցանակին արժանանալու է այն հերոսը, որն օգնում է մարդկանց՝ անձնվիրաբար և բացառիկ ջանքերով: Դափնեկիրն ստանալու է 100․000 ԱՄՆ դոլարի պարգև և նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն. 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Էլի Վիզելը, Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին և Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար և Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը և օսկարակիր դերասան ու բարերար Ջորջ Քլունին։

Humanitarian research reveals global disconnect between perception and reality of the refugee crisis
13:56 22/04/2016
The Aurora Prize for Awakening Humanity unveiled the results of the first annual Humanitarian Index, a global study of the top humanitarian issues, their causes and who is best positioned to address them at the Aurora Dialogues conference in Yerevan, Armenia on April 22. According to the release disseminated by the Prize official website, the 4,600 respondents in the U.S., U.K., France, Germany, Lebanon and Iran all cited terrorism as the number one most pressing humanitarian challenge now and for the next five years, followed by forced migration.
“Compassion Gap” Arises between Desire to Help Syrian Refugees and Willingness to Take Action
• The public disproportionately associates the global refugee crisis with the situation in Syria, demonstrating ignorance of other refugee crises including Myanmar, Sudan and the Democratic Republic of the Congo
• The majority of respondents believe that international institutions are best placed to solve the refugee crisis, yet half feel refugees have been abandoned by the international community
• When it comes to identifying international leaders most capable of managing the Syrian crisis Barack Obama (46%) and Angela Merkel (46%) score the highest, followed by Vladimir Putin (33%) and David Cameron (28%) with Hilary Clinton (17%) and Donald Trump (9%) trailing far behind
• The public feels compassion for refugees, but only half would help Syrian refugees if they could, and most question their ability to make a real difference
• The findings will be presented at the Aurora Dialogues—a global gathering of the humanitarian community in Yerevan, Armenia on April 23, 2016—and in conjunction with the announcement of the first Aurora Prize Laureate
The research reveals a gulf between perception and reality on a number of fronts with American, British and French publics underestimating the number of Syrian refugees by staggering amounts (4.7 million, 4.5 million and 4.5 million respectively). Americans are similarly out of step with the rest of the world in their overall concern for forced migration, ranking it a distant seventh among the list of the world's most pressing humanitarian challenges.
On the issue of forced migration, many Western publics believe their governments have done more than enough to offer refuge to those in need. The U.K. public believes their country has taken twice as many Syrian refugees as they actually have. In France and Germany, estimates of the number of Syrians given asylum due to conflict are five times greater than the actual figures.
"The global refugee crisis will only get worse unless world leaders agree better coordinated and principled action, and are buttressed by a better-informed public awareness of its true causes and dimensions,” commented Jean-Marie Guéhenno, President of the International Crisis Group, an independent conflict-prevention organization. “Frontline states taking in refugees from neighboring wars are overwhelmed by the economic, social, human rights, political and security implications of rapid, massive influxes of people. Any failure to address the situation risks further conflict, triggering further refugee flows and increasing the scale of the humanitarian tragedy. Ultimately, any credible response to the crisis must address its principal driver – an upsurge in wars".
The Humanitarian Index demonstrates the existence of a “compassion gap” – a large imbalance between what people say and feel versus what they would be willing to do. One in two respondents feel that refugees have been abandoned by the international community, and the vast majority agree that refugees deserve help. However, only one in two would actually help Syrian refugees if they could, and most doubt their ability to make a real difference.
“What this report highlights is the urgent need to inform the public of the global refugee crisis; the defining humanitarian challenge of our time. A passionate and mobilized public is critical to both ensuring support for the investment necessary to alleviate human suffering and also to hold political leadership accountable for tackling the root causes of the crisis,” said Dominic MacSorley, Chief Executive Officer of Concern Worldwide, a charity that works with the world's poorest people to transform their lives.
Misinformation and cynicism dominate public perceptions about refugees, with the majority of the public confusing refugees with economic and other types of migrants. In Western countries, nearly the same number of people believe that asylum seekers move for aspirational reasons as those who believe they are doing so to escape conflict (63% and 70% respectively).
The research also uncovers some of the triggers that spur people to take action. Twenty-seven percent of those who have been compelled to take action on behalf of refugees have largely done so after hearing about a personal story and there is an overwhelming curiosity (close to 40%) to discover more stories about real individuals.
“What is encouraging is that the research shows that although individuals might struggle to turn compassion into action, the public realizes that those humanitarians who do intervene on behalf of others can have a tremendous impact,” said Vartan Gregorian, President of the Carnegie Corporation of New York, Co-Founder of 100 LIVES and a member of the Aurora Prize Selection Committee. “The Aurora Prize is about recognizing and celebrating these individuals for risking it all for the sake of others. By showing the impact one person’s actions can have, it is our hope that others will be compelled to act, too.”
Other findings from the Humanitarian Index include:
Syria has become synonymous with the global refugee crisis
• Globally, the public believes Syria is the country from which the most refugees have fled over the last decade. However, the public is not aware of the high volumes of refugees originating from various countries across Africa and Asia.
• Despite more than one million refugees coming from Sudan and South Sudan combined, only 8% of the public recognize the scale of the humanitarian crisis in South Sudan.
• One in five Americans incorrectly pinpoint Mexico as the highest source of refugees globally, while Britain and France both overestimate the volume of refugees coming from Libya.
Safe refuge and scale of the crisis
• The public underplays the role of neighboring countries in taking refugees. Only 15% correctly identify Turkey as the country with the highest intake of refugees globally, and only 2% recognize Pakistan’s role in offering safe refuge.
• In contrast, the public exaggerates the number of Syrian refugees their country has hosted. Both French and German publics overstate the volume of refugees taken in by their respective countries by a factor of five .
Leadership vacuum
• Global publics overwhelmingly agree (70%) that it is down to international bodies to resolve the global refugee crisis, yet one in two believe the international community has turned its back on Syrians.
• The international leadership vacuum extends as far as world leaders who, according to respondents, are failing to adequately address the Syrian crisis. There is general agreement across all those surveyed that the top three leaders deemed most capable of addressing the crisis are Angela Merkel, Barack Obama and Vladimir Putin. This means that the French have placed more faith in Angela Merkel than Francois Hollande (51% vs. 36% respectively) and the British believe Merkel is just as capable as David Cameron (41% vs.39%, respectively) to address the crisis.
• United Nations Secretary General Ban Ki-moon scored well in Lebanon (39%) and Iran (37%), but U.S. presidential hopefuls Hillary Clinton (23%) and Donald Trump (16%) fell way behind other world leaders amongst American audiences.
Helping is a badge of honor
• Despite inertia and cynicism, the public sees helping as a badge of honor. Seventy-one percent of the public have great respect for individuals who travel to conflict areas to deliver humanitarian aid and 69% believe it takes great courage for aid workers to deliver humanitarian assistance to the people who need it most, despite risks to themselves. As they assess their personal sense of responsibility, 49% of those who have abstained from taking action have done so due to concerns about how their monetary contribution will be used.
• The public are generally aligned on what it would take to foster further action:
➢ A clear sense of individual responsibility to help
➢ Transparency with regard to the use of donations
➢ Creating a global community that rewards those delivering humanitarian aid
The research was commissioned by the Aurora Prize and conducted by Edelman Intelligence between March and April 2016. Interviews with 4,600 individuals were conducted online across six countries, France, Germany, Iran, Lebanon, U.K., and U.S. The sample was representative of the general population in terms of age, gender and location in the U.S., U.K., France and Germany. It was representative of the online population in Lebanon and Iran; meaning the sample in those countries over-represents educated men.
Recipients will be recognized for the exceptional impact their actions have made on preserving human life and advancing humanitarian causes. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate will be honored each year with a US$100,000 grant as well as the unique opportunity to continue the cycle of giving by nominating organizations that inspired their work for a US$1,000,000 award.
The Aurora Prize Selection Committee includes Nobel Laureates Elie Wiesel, Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former President of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former Australian Foreign Minister and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
The Aurora Prize will be awarded annually on April 24 in Yerevan, Armenia.