ԼՂՀ ՄԻՊ-ը ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ իր միջանկյալ զեկույցը ներկայացրել է միջազգային կառույցներին
18:14 22/04/2016
ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի միջանկյալ հրապարակային զեկույցն ուղարկվել է մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կազմակերպություններին: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՄԻՊ գրասենյակից:
Մասնավորապես ուղարկվել է ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցերով հատուկ զեկուցողին, ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին Օմբուդսմենների միջազգային ինստիտուտին և այլն: Զեկույցը նաև ուղարկվել է Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture, ինչպես նաև մի շարք այլ հեղինակավոր իրավապաշտպան միջազգային կազմակերպություններին:
Հիշեցնենք, որ միջանկյալ զեկույցը հրապարակվել էր նախօրեին՝  ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ ս.թ. ապրիլի 2-5-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված դաժանությունների մասին:

The Human Rights Defender of Nagorno Karabakh Republic presented the Interim Public Report on atrocity crimes committed by Azerbaijan to international agencies
The Interim Public Report prepared by the Human Rights Defender of Nagorno Karabakh Republic regarding the Atrocities committed by Azerbaijani military forces against the civilian population of the Nagorno Karabakh Republic and servicemen of the Nagorno Karabakh Defence Army on 2-5 April 2016 was published yesterday, on April 21, 2016.
According to a press statement from the NKR Ombudsman’s office, today the Interim Report has been communicated to the relevant international human rights organisations.
In particular, the report has been submitted to the Human Rights Commissioners of the United Nations and the Council of Europe, the UN Special Rapporteur on Torture and Other Cruel, Inhuman and Degrading Treatment or Punishment, the The Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) of the OSCE, the European Ombudsman Institute, the International Ombudsman Institute, etc.
The report has also been sent to reputable international human rights watchdogs, including Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture and others.