Երբ որ կրակում են՝ ի՞նչ բանակցությունների, ի՞նչ փաստաթղթերի մասին կարող է խոսք լինել. Շ. Քոչարյան
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելուց հետո ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանից լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե որքանո՞վ են իրականությանը համապատասխանում տարածքներ հանձնելու մասի լուրերը:
Քոչարյանն ասաց, բազմիցս է այդ մասին հայտարարվել, որ սեղանին այս պահին դրված են այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են 1994 և1995 թվականներին կնքված զինադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը:
«Խոսքը վերաբերում է 2011 թվականին ԵԱՀԿ կողմից արված առաջարկություններին, այն է՝ դիպուկահարների հետ քաշումը,  միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը, եթե անհրաժեշտ է, նաև սարքավորումների տեղադրումը: Մի խոսքով, շատ պարզ է: Երբ որ կրակում են՝ ի՞նչ բանակցությունների, ի՞նչ փաստաթղթերի մասին կարող է խոսք լինել»,- ասաց փոխարտգործնախարարը:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորավածությունը վերջին օրերին անընդհատ խախտվում է, Շ. Քոչարյանը մանրամասնեց, որ կան երկու տիպի խախտումներ՝  խախտումներ, որոնք անընդունելի են, բայց վերջին շրջանում կարծես ավանդույթ են դարձել, և  ռազմական գործողությունների վերսկսումը, ինչը եղավ ապրիլի 2-5-ը:
«Ես պետք է հիշեցնեմ, որ 1994 թվականին կնքված զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրում գրված է, որ կողմերը եկան համաձայնության ոչ միայն կրակի դադարեցման հարցի վերաբերյալ, այլ  վերջ տալ ռազմական գործողություններին: Ամեն դեպքում ոչ կրակի դադարեցման վերաբերյալ խախտումներն են ընդունելի, ոչ էլ ռազմական գործողությունների վերսկսումը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, Շ. Քոչարյանն ընդգծեց, որ ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը համամարդկային խնդիր է:
«Բնական է, որ այդ հարցում հայությունը, որպես ամենադաժան ցեղասպանությունը տեսած ազգ, պետք է լինի առաջին շարքերում»,- ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարարը:

Замглавы МИД Армении: О каких переговорах может идти речь, пока ВС Азербайджана продолжают обстрелы?
15:20 24/04/2016
На «стол переговоров» по карабахскому урегулированию в настоящее время выдвинуты те проблемы, которые связаны с укреплением режима прекращения огня, установленного соглашениями 1994-1995гг. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян  после церемонии поминовения жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. в Мемориальном комплексе «Цицернакаберд».
Отметим, сегодня, 24 апреля, исполняется 101-я годовщина Геноцида армян в Османской империи – первого геноцида 20 века.
«Речь идет о предложениях, сделанных в 2011 году ОБСЕ. Они заключаются в отводе снайперов с линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, внедрении механизмов расследования инцидентов, а также, в случае необходимости, в установлении соответствующего оборудования для фиксирования нарушений. Одним словом, все весьма ясно. Но о каких переговорах, документах может идти речь, когда Вооруженными силами Азербайджана ведутся обстрелы?» – сказал Ш. Кочарян.
Что касается постоянных нарушений ВС Азербайджана режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта в последние дни, то замглавы МИД РА уточнил, что существует два типа нарушений: те, которые являются недопустимыми, однако за последнее время уже стали  привычными, и нарушения, представляющие собой возобновление военных действий, что и происходило со 2 по 5 апреля.
«Я должен напомнить, что в соглашении о перемирии, заключенном в 1994 году, говорится, что стороны конфликта пришли к договоренности не только вокруг вопроса о  прекращении огня, но и завершении военных действий. В любом случае, нарушения режима перемирия в зоне карабахского конфликта, как и возобновление военных действий недопустимы», – отметил замглавы МИД Армении.
Обратившись к теме 101-й годовщины Геноцида армян, Ш. Кочарян сказал, что признание и осуждение геноцидов являются общечеловеческими проблемами.
«И, естественно, армяне как нация, пережившая самый жестокий Геноцид, должны быть в числе первых акторов по данному вопросу», – подытожил замглавы МИД Армении.