Որևէ ժողովրդի կամ էթնիկ խմբի մշակույթը ոչնչացնելու նպատակով իրականացրած գործողությունները` ազգային-մշակութային ցեղասպանություն են կոչում: Ըստ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինի, ցեղասպանությունը ոչ միայն ազգային կամ կրոնական խմբի վերացումն է ֆիզիկական բնաջնջմամբ,  այլև նրա ազգային-հոգևոր մշակույթի ոչնչացումն է: «Ազգային-մշակութային ցեղասպանություն» հասկացությունը, սակայն, չի մտել «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» ՄԱԿ-ի 1948թ.դեկտեմբերի 9-ի Կոնվեցիայի մեջ:
Բազմաթիվ փաստեր վկայում են, որ Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության զանգվածային կոտորածներին ու տեղահանությանը համընթաց երիտթուրքական կառավարությունը կանխամտածված և ծրագրավորված ձգտել է ոչնչացնել նաև հայկական քաղաքակրթության նյութական վկայությունները: Գիտակցելով եկեղեցու և հավատի դերը հայ ժողովրդի կյանքում` թուրքական կառավարությունը նպատակամղված սպանել է հայ հոգևորականներին, ոչնչացրել եկեղեցիներն ու վանքերը, հազարավոր միջնադարյան ձեռագիր մատյաններ, զավթել եկեղեցական գույքը:
Հայկական կոտորածների արաբ ականատեսներից մեկը` փաստաբան Ֆայեզ էլ Ղոսեյնը, իր հիշողություններում գրում է. «...Հայերի կոտորածներից հետո կառավարությունը հանձնաժողովներ էր ստեղծել, որոնք զբաղվում էին լքյալ գույքի վաճառքով: Հայկական մշակութային արժեքներն ամենաէժան գնով էին վաճառվում... Ես մի անգամ գնացի եկեղեցի տեսնելու, թե ինչպե՞ս է կազմակերպվում այդ իրերի վաճառքը: Հայկական դպրոցների դռները փակ էին: Գիտական գրքերը թուրքերն օգտագործում էին շուկայում պանիր, խուրմա, արևածաղիկ փաթեթավորելու համար»:
Ըստ 1912-1913 թթ. Կ. Պոլսի հայկական Պատրիարքարանի կողմից կազմված և թուրքական կառավարությանը ներկայացված պաշտոնական պատմագրության, Օսմանյան կայսրության ողջ տարածքում հայկական եկեղեցիների ու վանքերի թիվն անցնում էր 2000-ից (այդ թվում` IV-V դդ. վաղ քրիստոնեական եզակի հուշարձաններ), որոնց մեծ մասը ցեղասպանության ժամանակ թալանվեց, այրվեց և ավերվեց:
Հայ ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ երիտթուրքերի որդեգրած ոչնչացման քաղաքականությունը շարունակվեց նաև Հանրապետական Թուրքիայում, քանզի այդ հուշարձանները դիտվում էին որպես հայկական ներկայության անցանկալի վկաներ:
Թուրքիայում 1920-ական թթ.-ից սկսվել է նաև Արևմտյան Հայաստանի տեղանունների փոփոխության գործընթաց: Ներկայումս Արևմտյան Հայաստանի տեղանունների ավելի քան 90%-ը թրքացվել են: Հայկական աշխարհագրական տեղանունները փոխարինվել են թուրքականով, ծրագրավորված ոչնչացվել են հարյուրավոր ճարտարապետական հուշարձաններ կամ չեզոքացվել է դրանց հայկական ինքնությունը:
Ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1974թ. տվյալների` 1923-ից հետո կանգուն մնացած հայկական 913 պատմական-ճարտարապետական հուշարձաններից 464-ն ամբողջովին անհետացել են, 252-ն ավերակ են, իսկ 197-ն ամբողջովին նորոգման կարիք ունեն:
Հայկական ճարտարապետական շինությունները հետևողականորեն պայթեցվել են, որպես թիրախ օգտագործվել թուրքական բանակի զինավարժությունների ժամանակ, իսկ քարերն օգտագործվել են որպես շինանյութ: Որոշ գյուղական վայրերում դրանք ծառայում են որպես գոմ, պահեստ, բանտ: Շատ դեպքերում հայկական եկեղեցիները վերածվել են մզկիթների:
1987թ. հունիսի 18-ին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևի 6-րդ կետում նշված է, որ թուրքական կառավարությունը ուշադրություն պետք է դարձնի Թուրքիայում ապրող հայ համայնքի լեզվին, մշակույթին, կրթական համակարգին` միաժամանակ պատշաճ վերաբերմունք ցուցաբերի Թուրքիայի տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների հանդեպ:
Հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացումը կամ դրա ապօրինի յուրացումը` հայերի դեմ իրագործած ցեղասպանության թուրքական քաղաքականության շարունակությունն է:
Ներկայացված են հայ միջնադարյան հուշարձաններ` ավերված Հայոց ցեղասպանության տարիներին և հաջորդող ժամանակաշրջանում.

Acts and measures undertaken to destroy any nation's or ethnic group's culture are called ‘cultural genocide’. The word ‘Genocide’, coined by Raphael Lemkin, does not only refer to the physical extermination of a national or religious group, but also to its national, spiritual and cultural destruction. The concept of cultural genocide was not included in the 1948 UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
Many facts prove that along with the massacres and deportation, the Young Turk government was also implemented a premeditated and planed destruction of the material testimonies of the Armenian culture. Realizing the role of the church and Christian faith for the Armenian nation, they intentionally massacred Armenian clergymen, destroyed churches, monasteries, thousands of medieval manuscripts and other church property.
An Arab witness of the Armenian Genocide, Fayez el Hussein, writes in his memoirs "... After the massacres of the Armenians, the government established commissions that were engaged in selling the leftover property. Armenian cultural values were sold at the cheapest prices... Once I went to a church to see how the sale of these things is organized. The doors of the Armenian schools were closed. Turks used the textbooks and scientific books in the market for wrapping cheese, dates, sunflowers... "
In 1912-1913 the Armenian Patriarchy of Istanbul presented an account of the churches and monasteries in Western Armenia (Eastern Anatolia) and in the Ottoman Empire. More than 2300 were accounted for including the early unique Christian monuments of IV-V centuries. But most of them were looted, burned and destroyed during the genocide.
The policy of destruction adopted by the Young Turks with regard to Armenian historical and cultural heritage has been continued in Republican Turkey, where these relics have been viewed as the undesirable witnesses of the Armenian presence.
At the end of 1920s, Turkey began changing the names and titles (toponymy) of certain locations in Western Armenia. Nowadays 90% of the Armenian cities, towns and buildings in Western Armenia have been Turkified. The names of Armenian geographical sites have also been replaced with Turkish names. Devising a systematic method of destruction, hundreds of architectural monuments have been destroyed and all Armenian inscriptions erased.
In 1974 UNESCO stated that after 1923, out of 913 Armenian historical monuments left in Eastern Turkey, 464 have vanished completely, 252 are in ruins, and 197 are in need of complete repair.
Armenian architectural buildings are consistently being demolished with dynamite explosions and used as targets during Turkish military training exercises; the undamaged stones are also used as construction materials. In some rural places, Armenian monasteries and churches serve as stables, stores, clubs and in once case, even a jail. On many occasions the Turkish government converted Armenian churches into mosques.
On June 18, 1987 the Council of Europe adopted a Decree demanding from the Turkish government to pay attention to and take care of the Armenian language, culture and educational system of the Armenian Diaspora living in Turkey, also demanding an appropriate regard to the Armenian historical monuments that are in modern Turkey’s territory.
Cultural genocide against the Armenian heritage on the territory of Turkey continues ...
Following slides present numerous Armenian medieval monuments destroyed during and after the Armenian Genocide.
Horomos Monastery, 10th-11th centuries
• The view of the Horomos Monastery before 1965 and in 1998 (photo S. Karapetian)
Sourb Prkich (Holy Saviour) Church of Ani, 11th century
• The view of the monument in 1910s and in 2000 (photo S. Karapetian)
Bagnayr Monastery, Bagnayr (Ghozluja) Village, 11th-13th centuries
• The view of the Bagnayr Monastery monument before the 1960s and in 2000 (photo S. Karapetian)
Khtzkonk Monastery, 7th-13th centuries
• The view of Monastery complex, early 20th century photo
• The view of Monastery complex after explosion in 1966
Tekor Temple, 5th century
• The view of the monument before 1912 and in 2000 (photo S. Karapetian)
St. Hovhannes Church of Bagrevand, 613-619
• The view of the monument before 1966 and in 2000 (photo S. Karapetian)
• Van, region of Aghbak, St. Bartholomew the Apostle Monastery, 1913 and 1980 (photo A. Hakhnazarian)
• Moosh, Sb. Arakelots (of the Holy Apostles) Monastery, 4th-15th centuries, early 1900s and 2000 (photo S. Karapetian)