ԼՂՀ ՊՆ. Երեկ թշնամու Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված արկը ընկել էր Մատաղիս գյուղ
Ապրիլի 23-ի կեսօրից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում սկսված հակառակորդի հրետանային նախահարձակ ակտիվությունը շարունակվել է նաև ապրիլի լույս 24-ի գիշերը:
Նշված ժամանակահատվածում շփման գծի հյուսիսարևելյան  (Մարտակերտ) և հյուսիսային (Թալիշ) ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (16 արկ), 82 (99 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից տիպի հրանոթներից (19 արկ)  և TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներից (25 արկ) ինտենսիվ կրակ է վարել պաշտպանության բանակի դիրքապահների ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ հակառակորդն իր նախահարձակ գործողությունների թիրախ էր ընտրել ոչ միայն մարտական դիրքերը, այլև Մատաղիս բնակավայրը: Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված մեկ արկ ընկել է գյուղի տարածքը: Բարեբախտաբար կորոստ չի եղել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները անցել են զինված դիմակայության պայմաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված և հակառակորդ կողմի զսպման գործողությունների:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ  ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած վերոնշյալ նախահարձակ գործողությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ հակառակորդը շարունակում է բացահայտ կերպով խախտել ս.թ. ապրիլի 5-ից կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը և նպատակաուղղված սրել իրավիճակն առաջնային գծում:

Минобороны НКР: ВС Азербайджана продолжают целенаправленно обострять ситуацию на передовой
Начавшаяся с полудня 23 апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск наступательная артиллерийская активность ВС Азербайджана продолжилась и в ночь на 24 апреля. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
За указанный период на северо-восточном (Мартакерт) и северном (Талиш) направлениях азербайджанские ВС вели интенсивный обстрел в направлении позиций Армии обороны НКР из стрелкового оружия различного калибра, 60-и (16 снарядов) и 82-милллиметровых (99 снарядов) минометов, 122-мм гаубиц Д-30 (19 снарядов) и  ракетно-артиллерийских установок типа TR-107 (25 снарядов).
«Примечательно, что в качестве мишеней для своих наступательных действий противник выбрал не только боевые позиции, но и населенный пункт Матагис – один снаряд, выпущенный из гаубицы, упал на территории села. К счастью, потерь нет», – говорится в сообщении.
Передовые подразделения Армии обороны перешли к действиям, нацеленным на стабилизацию ситуации в условиях вооруженного противостояния и сдерживание противника.
«Министерство обороны НКР сообщает, что предпринятые азербайджанской стороной вышеотмеченные наступательные действия еще раз констатируют, что противник продолжает в открытую нарушать договоренность о прекращении огня, достигнутую между сторонами 5-го апреля, и целенаправленно обострять ситуацию на передовой», – подчеркивается в сообщении.