ԼՂՀ ՊՆ. Երեկ թշնամու Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված արկը ընկել էր Մատաղիս գյուղ
Ապրիլի 23-ի կեսօրից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում սկսված հակառակորդի հրետանային նախահարձակ ակտիվությունը շարունակվել է նաև ապրիլի լույս 24-ի գիշերը:
Նշված ժամանակահատվածում շփման գծի հյուսիսարևելյան  (Մարտակերտ) և հյուսիսային (Թալիշ) ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (16 արկ), 82 (99 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից տիպի հրանոթներից (19 արկ)  և TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներից (25 արկ) ինտենսիվ կրակ է վարել պաշտպանության բանակի դիրքապահների ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ հակառակորդն իր նախահարձակ գործողությունների թիրախ էր ընտրել ոչ միայն մարտական դիրքերը, այլև Մատաղիս բնակավայրը: Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված մեկ արկ ընկել է գյուղի տարածքը: Բարեբախտաբար կորոստ չի եղել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները անցել են զինված դիմակայության պայմաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված և հակառակորդ կողմի զսպման գործողությունների:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ  ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած վերոնշյալ նախահարձակ գործողությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ հակառակորդը շարունակում է բացահայտ կերպով խախտել ս.թ. ապրիլի 5-ից կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը և նպատակաուղղված սրել իրավիճակն առաջնային գծում:

The adversary continues its offensive operations on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on the night of April 23-24, reports NKR Defense Army press service.
The adversary fired from weapons of different calibres, 60 and 82 mm mortars, 122 mm howitzer D-30 and TR-107 multiple rocket launchers towards Armenian positions on north-eastern (Martakert) and northern (Talish) parts of the line.
According to the source, the adversary targeted not only the military positions but also Mataghis village. The Azerbaijani side fired from howitzer D-30 towards the village. Fortunately, no losses have been reported.
Defense Army frontline units resorted to retaliatory operation to stabilize the situation and suppress the offensive operations of the adversary.
NKR Defense Army states that these offensive operations launched by the Azerbaijani side, once again prove that the adversary openly continues to violate the verbal agreement on ceasefire reached on April 5.