ԼՂՀ ՊԲ-ն հերքում է ադրբեջանական կողմից տարածված՝ հայկական տանկ ոչնչացնելու մասին լուրերը
«ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես հերքում է ադրբեջանական պրոպոգանդայի երևակայության արգասիք հանդիսացող տեղեկատվությունը, դա համարելով ոչ այլ ինչ, քան սեփական նախահարձակ գործողությունները սքողելու հերթական քարոզչական հնարք»,-ասված է ԼՂՀ ՊԲ մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
«Այսօր ադրբեջանական պրոպոգանդան` հենվելով սեփական երկրի պաշտպանական գերատեսչության աղբյուրի վրա, հաղորդագրություն է տարածել, թե իբր ապրիլի 24-ի գիշերը հայկական տանկերը մոտեցել են դիրքերին և կրակ բացել, իսկ այնուհետև կենդանի ուժի օգնությամբ կատարել հարձակման փորձ:
Պաշտպանության բանակը, ի տարբերություն հակառակորդի, հարգելով ապրիլի 5-ին կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը, այս ընթացքում ոչ միայն ձեռնպահ է մնացել իրավիճակն ապակայունացնող որևէ նախահարձակ գործողությունից, այլ առավել ևս առաջնային գծում զրահատեխնիկայի կամ զորքերի տեղաշարժ կատարելուց:
Ինչ վերաբերում է հայկական մեկ տանկի ոչնչացման և դրա անձնակազմի զոհվելու մասին ադրբեջանական կողմի տարածած ապատեղեկատվությանը, ապա դա ընդունեք որպես հակառակորդի քարոզչական մուղամի հերթական ելևէջ»,-նշված է հայտարարությունում

Минобороны НКР: Дезинформация об уничтоженном армянском танке – очередной пассаж пропагандистского мугама Азербайджана
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР) опровергло распространяемые Азербайджаном слухи о якобы наступательных действиях армянской стороны.
«Сегодня азербайджанская пропаганда со ссылкой на источник в оборонном ведомстве своей страны распространила сообщение о том, якобы в ночь на 24 апреля „армянские танки подошли к позициям и открыли огонь, а затем при поддержке живой силы совершили попытку нападения”», – сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
«Министерство обороны НКР категорически опровергает информацию, являющуюся плодом воображения азербайджанской пропаганды, считая это ничем иным как очередной пропагандистской уловкой по сокрытию собственных наступательных действий», – подчеркивается в сообщении.
Отмечается также, что Армия обороны НКР, в отличие от противника, соблюдая достигнутую 5 апреля между сторонами договоренность о прекращении огня, за это время воздерживалась не только от каких бы то ни было действий, дестабилизирующих ситуацию, но и от осуществления передислокации бронетехники или войск на передовой линии.
«Что же касается распространенной азербайджанской стороной дезинформации об уничтожении 1 армянского танка и гибели его экипажа, то это следует воспринимать как очередной пассаж пропагандистского мугама противника», – говорится в сообщении.