Զեյնալյան. Գլխատված զինծառայողների ընտանիքների անդամների անունից գանգատներ են ներկայացվել ՄԻԵԴ
2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սպանված, իսկ այնուհետև գլխատված, անդամահատված զինծառայողների ընտանիքի անդամների անունից իրավաբան-իրավապաշտպանների խմբի կողմից ընդդեմ Ադրբեջանի գանգատներ են ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (այսուհետ` Դատարան): Այս մասին տեղեկացնում է Իրավաբան-իրավապաշտպանների խմբի անդամ, Արտակ Զեյնալյանը:
Նրա ներկայացմամբ, դիմողներն իրենց խախտված իրավունքների պաշտպանության համար դիմել են Դատարան` զոհվածների նկատմամբ միջամտության հետևանքով իրենց հանդեպ դրսևորված անմարդկային վերաբերմունքի, զոհվածների անձնական կյանքի նկատմամբ հարգանքի, իրավական պաշտպանության միջոցների, ինչպես նաև ազգային հիմքով խտրականության չենթարկվելու իրավունքների խախտումները ճանաչելու խնդրով:
«2016թ. ապրիլի 9-ին և 15-ին Դատարանը գրանցել է գանգատները և այդ մասին տեղեկացրել է դիմողների ներկայացուցիչներին: Դատարանը սեփական նախաձեռնությամբ գանգատներին տվել է անանունություն՝ սահմանափակելով այդ վարույթների շրջանակում ընդունվող որոշումների և այլ փաստաթղթերի հանրային հասանելիությունը: Այս հանգամանքով պայմանավորված՝ դիմողները և նրանց ներկայացուցիչները չեն կարող ապահովվել հանրությանը տեղեկատվության լիարժեք հասանելիությունը: Դատարանի ընթացակարգային կանոնների խախտումը դիտարկվում է իրավունքների չարաշահում և կարող է հանգեցնել ընդհուպ դատարանի կողմից դիմումների քննության դադարեցմանը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ խնդրում ենք լրագրողներին և այլ անձանց զերծ մնալ գործերի մանրամասների վերաբերյալ զոհերի ընտանիքների անդամներին և նրանց ներկայացուցիչներին հարցեր առաջադրելուց, ինչպես նաև այլ աղբյուրներից ստացված, չճշտված տեղեկատվության հանրայնացումից՝ գործերի քննության ընթացքին չվնասելու նկատառումներով:
Հավաստիացնում ենք, որ դիմողների ներկայացուցիչները հանրությանն անհրաժեշտ տեղեկատվությունը բարեխղճորեն կտրամադրեն` իրենց նախաձեռնությամբ` Դատարանի ընթացակարգային կանոններին համապատասխան»,-ասված է Զեյնալյանի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Artak Zeynalyan: Families of beheaded soldiers apply to ECHR
A group of lawyers and human rights defenders applied to the European Court for Human Rights (ECHR) against Azerbaijan on behalf of the families of soldiers killed and then beheaded on the night of April 1-2, 2016 during the military operations on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, informs lawyer Artak Zeynalyan.
According to him, they applied to the ECHR to recognize violations against them through inhuman treatment, disrespect of the private lives of the victims, as well as national discrimination.
“On April 9 and 15, 2016, the ECHR registered the complaints and notified the representatives of the plaintiffs. In their own initiative, the ECHR labeled these complaints anonymous restricting public access to decisions and other documents within the framework of these proceedings. In these circumstances, the plaintiffs and their representatives cannot provide full public access on the information. Any violations of the rules of the proceedings is considered an abuse of rights and can lead to cancelation of examination by the Court.
Considering the above mentioned, we ask the journalists and others to refrain from questions on the cases to the families of the victims and their representatives, as well as publication of unverified information to avoid harming the proceedings. We ensure that the representatives of the plaintiffs will provide necessary information in good faith and in accordance with the rules of the Court,” says Zeynalyan in a statement.