USA Today-ը մեջբերում է Քլունիին․ Ապրիլի 24-ին ողջ աշխարհը հիշում է Հայաստանին
USA Today-ը, ի թիվս բազմաթիվ միջազգային լրատվամիջոցների, անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման 101-րդ տարելիցին և «Ավրորա» մրցանակաբաշխության ժամանակ բուրուդացի կնոջը 1մլն դոլարի պարգևատրմանը, ով քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ փրկել է հազարավոր երեխաների։
USA Today-ը գրում է, որ 1915թ․-ի ապրիլի 24-ին հայ ավելի քան 200 մտավորականների սպանությունը համարվում է հայերի կոտորածների սկիզբը, որը պատմաբանների կողմից դիտարկվում է որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն, որի ժամանակ կոտորվեցին մոտավորապես 1,5 մլն հայեր։ Օսմանյան Թուրքիայի իրավահաջորդ Թուրքիան կտրականապես հերքում է ցեղասպանությունը՝ նշելով, որ թվերն ուռճացված են և մարդիկ սպանվել են քաղաքացիական պատերազմի և անկարգությունների արդյունքում։
USA Today-ը գրում է, որ Հայաստանում գտնվող հոլիվուդյան դերասան Ջորջ Քլունին «Ավրորա» մարդասիրական համաշխարհային մրցանակաբաշխությանը պարգևատրել է Բուրունդիից Մարգարիտ Բարանկիցեին և ասել․«Ճանաչելով Մարգարիտ Բարանկիցեի քաջությունը, վճռականությունն ու զոհաբերությունը, ես հույս ունեմ, որ նա կարող է նաև ոգեշնչել մեզանից յուրաքանչյուրին՝ մտածելու, թե մենք ինչ կարող ենք անել նրանց համար, ում իրավուքները ոտնահարվում են և ովքեր մեր աջակցության կամ համերաշխության կարիքն ունեն»։
Նշվում է, որ ԱՄՆ նախագահ Օբաման հրաժարվեց 1915թ․-ի կոտորածները «Ցեղասպանություն»  անվանել՝ խախտելով իր նախըտրական արշավի խոստումը։
Հիշատակման իր ելույթում, ինչպես գրում է USA Today-ը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշեց նաև Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրացումը, քննադատեց Ադրբեջանին, ով, ինչպես բնութագրեց նախագահը, ցանկանում է բնաջնջել կամ բռնագաղթեցնել այնտեղ ապրող բոլոր հայերին և խոստացավ պաշտպանել նրանց։

«Гитлер сказал: кто сегодня помнит армян? Вот ответ – весь мир».  USA Today о заявлении Клуни и премии Aurora Prize
15:29 25/04/2016
«Гитлер сказал: кто сегодня помнит армян? Вот ответ – весь мир». USA Today о заявлении Клуни и премии Aurora Prize
Влиятельное издание USA Today, в числе других ведущих мировых СМИ, обратилось к 101-й годовщине Геноцида армян в Османской империи и состоявшейся 24 апреля в Ереване первой церемонии вручения премии Aurora Prize for Awakening Humanity.
Издание указывает, что первым лауреатом премии стала Маргерит Баранкитс из Бурунди.
USA Today пишет также, что премию Aurora Prize в размере 1 миллиона долларов на церемонии в Ереване вручил голливудский актер, сопредседатель Отборочной комиссии Джордж Клуни.
«Мы чествуем Маргарет Баранкитс за мужество, преданность своему делу и самоотверженность. Я надеюсь, что она также вдохновит каждого из нас задуматься о том, что мы можем сделать, чтобы встать на защиту тех, чьи права нарушаются, тех, кто больше всего нуждается в нашей солидарности или поддержке», – цитирует издание слова Клуни.
При этом издание указывает, что прежде, чем вручить премию, Клуни напомнил собравшимися слова Гитлера, который сказал: «Кто помнит сегодня армян?»  «Вот ответ – весь мир!» – подчеркнул Клуни.
Отметим, на церемонии, прошедшей в Ереване, был отмечен уникальный вклад Баранкитс в дело спасения тысяч детей и оказания помощи сиротам и беженцам, пострадавшим от гражданской войны в Бурунди. Ставшая первым лауреатом премии Aurora Prize Маргерит Баранкитс получит грант в $100 000 и продолжит благотворительную эстафету, пожертвовав прилагающуюся награду в размере $1 000 000 организациям, вдохновившим её саму на гуманитарную деятельность.
Премия Aurora Prize будет вручаться ежегодно 24 апреля в столице Армении Ереване. Лауреатами премии станут люди, которые внесли исключительный вклад в дело сохранения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма. От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, каждый год лауреат Aurora Prize будет получать грант в размере 100 тысяч долларов, а также уникальную возможность продолжить благотворительную эстафету, номинировав вдохновившие его самого на гуманитарную деятельность организации на награду в размере 1 млн долларов.