Պատրիկ Լաբոն. Հարձակվել Լեռնային Ղարաբաղի վրա նշանակում է հարձակվել Դրոմի վրա
Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը ապրիլի 24-ին մասնակցել է Ֆրանսիայի Վալանս և Բուր-լե-Վալանս քաղաքներում տեղի ունեցած Հայոց Մեծ Եղեռնի 101-ամյա տարելիցին նվիրված արարողություններին։
ԼՂՀ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, բոլոր ելույթ ունեցողներն անընդունելի են համարել և դատապարտել Ադրբեջանի` ի դեմս Ֆրանսիայում իր դեսպան Էլչին Ամիրբայովի՝ Բուր-լե-Վալանս քաղաքի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեին հղած ծանուցումը, որով Ադրբեջանը սպառնում է Մարլեն Մուրիեին Բուր-լե-Վալանսի և Լեռնային Ղարաբաղի Շուշի քաղաքի միջև հաստատված համագործակցության կապակցությամբ: Իր հերթին Մարլեն Մուրիեն հայտարարել է, որ չի զիջի Ադրբեջանի սպառնալիքներին։
Իր ելույթում Դրոմի Նահանգային Խորհրդի նախագահ և պատգամավոր Պատրիկ Լաբոնը հրապարակայնորեն հայտարարել է. «ԼՂՀ բնակիչները մեր քույրերն ու եղբայրներն են։ Հարձակվել Լեռնային Ղարաբաղի վրա նշանակում է հարձակվել Դրոմի վրա։ Հարձակվել ԼՂՀ բնակչության վրա նշանակում է հարձակվել Դրոմի բնակչության վրա։ Հարկավոր է, որ Ֆրանսիան վերջապես ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը»։
Վալանսի քաղաքապետ և Ռոն-Ալպ Ովերնի մարզային խորհրդի փոխնախագահ Նիկոլա Դարագոնր, ողջունելով Արցախի ժողովրդին, նշել է, որ վերջիններս օրինական կերպով ձգտում են ապրել իրենց հողի վրա և ունեն ինքնորոշման իրավունք։
Միջոցառումներին ներկա են եղել Բուր-լե-Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն, Վալանսի քաղաքապետ և Ռոն-Ալպ Ովերնի մարզային խորհրդի փոխնախագահ Նիկոլա Դարագոնը, Դրոմի Նահանգային Խորհրդի նախագահ և պատգամավոր Պատրիկ Լաբոնը, Դրոմի Մարզպետարանի պետքարտուղար Ֆրեդերիկ Լուազոն, Գիլրան-Գրանժի Սենատոր Քաղաքապետ և հայ-ֆրանսիական բարեկամության խմբի փոխնախագահ Մատյո Դարնոն և այլ քաղաքական գործիչներ։

Депутат Патрик Лабон: Необходимо, чтобы Франция наконец-то признала Нагорно-Карабахскую Республику
Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики во Франции Ованнес Геворгян 24 апреля принял участие в мероприятиях во французских городах Валанс и Бург-ле-Валанс, посвященных 101-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. Об этом сообщает пресс-служба министерства иностранных дел НКР.
На мероприятиях присутствовали мэр города Бург-ле-Валанс Марлен Мурие, мэр Валанса и заместитель председателя регионального совета Овернь-Рона-Альпы Николя Дарагон, председатель регионального совета департамента Дрома, депутат Патрик Лабон, госсекретарь департамента Дрома Фредерик Луазон, сенатор, мэр Гилран-Гранжи и заместитель председателя Группы дружбы Франция-Армения Матьо Дарно, другие политические деятели.
Все выступившие сочли неприемлемым и осудили уведомление посла Азербайджана во Франции Эльчина Амирбаева, направленное в адрес мэра города Бург-ле-Валанс Марлен Мурие, в котором Азербайджан угрожает мэру за сотрудничество городов Бург-ле-Валанс и Шуши. В свою очередь Марлен Мурие заявила, что не собирается отступать перед угрозами Азербайджана.
В своем выступлении депутат Патрик Лабон публично заявил: «Население НКР - наши сестры и братья. Напасть на Нагорный Карабах, значит напасть на Дром. Напасть на жителей Нагорного Карабаха, значит напасть на жителей Дрома. Необходимо, чтобы Франция наконец-то признала Нагорно-Карабахскую Республику».
Мэр Валанса и заместитель председатель регионального совета Овернь-Рона-Альпы Николя Дарагон, обратившись с приветствием к народу Арцаха, отметил, что их стремление жить на родной земле является законным и они имеют право на самоопределение.