Կրթության նախարարը հանձնարարել է առաջնահերթությունը տալ ռազմավարական նշանակության մասնագիտություններին
15:01 27/04/2016
Առաջնահերթությունը պետք է տալ պետության համար ռազմավարական նշանակություն, ինչպես նաև քոլեջներում և ուսումնարաններում այս պահին ուսուցանվող և աշխատաշուկայում պահանջարկ ունեցող մասնագիտություններին: Այս մասին նշել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը՝ նախարարությունում տեղի է ունեցել Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային խորհրդի (ՄԿՈՒԶԱԽ) 2016 թվականի առաջին նիստի ընթացքում:
«Մենք պետք է չափորոշիչների հաստատումից հետո նաև հասկանանք, թե որքանով են դրանք կրթական գործընթացում և իրական կյանքում քննություն բռնում: Եթե մինչ այժմ ավելի քան 150 ՄԿՈՒ չափորոշիչներ են մշակվել, ապա արդեն եկել է մի փուլ, որպեսզի կատարվի արված աշխատանքի վերլուծություն՝ հիմնված պահանջարկի և պետական առաջնահերթությունների վրա: Սա ընդունենք որպես սկզբունք և հետագա աշխատանքները շարունակենք այս սկզբունքից ելնելով»,- նշել է Լ. Մկրտչյանը:
Որպես մտահոգություն նշվել է նաև, որ մի շարք կարևոր պետական նշանակության մասնագիտությունների համար չափորոշիչներ մշակված չեն, օրինակ ճանապարհաշինական և բարելավման աշխատանքների տեխնիկական ապահովում (բուլդոզերի օպերատոր, փականագործ), հրշեջ փրկարարական հատուկ տեխնիկայի և մեքենաների նորոգում և սպասարկում՝ մասնագիտություններ, որոնք պահանջարկ ունեն նաև ռազմական ոլորտում:

Глава Минобрнауки Армении поручил отдавать приоритет специальностям, имеющим стратегическое значение
В Армении приоритет должен быть отдан специальностям, которые имеют стратегическое значение для государства, пользуются спросом на рынке труда. Об этом заявил сегодня министр образования и науки РА Левон Мкртчян в ходе первого в 2016 году заседания Национального Совета по развитию профессионального образования и обучения.
«При утверждении стандартов профессионального образования и обучения мы должны понимать, в какой мере они оправдывают себя в образовательном процессе и реальной жизни. К настоящему времени разработано более 150 стандартов, и мы вступили в стадию, когда необходимо проанализировать проделанную работу, основываясь на спросе и государственных приоритетах. Дальнейшую работу нужно продолжать, руководствуясь данным принципом», – приводит заявление Левона Мкртчяна пресс-служба Минобрнауки Армении.
В ходе заседания также была выражена обеспокоенность в связи с тем, что для ряда важных специальностей не разработано стандартов профессионального образования и обучения.