Վ. Կազիմիրովը Panorama.am-ին է փոխանցել «Հրադադարի պարտավորությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի պատճեն
16:28 27/04/2016
Ռուսաստանցի դիվանագետ, 1992–1996 թթ.-ին ՌԴ միջնորդական առաքելության ղեկավար, ՌԴ նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով լիազոր ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովն այս տարվա ապրիլի 24-ին «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» պարբերականին տված հարցազրույցում  ծավալուն անդրադարձ էր կատարել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին, ներկայացրել էր կրակի դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագրի կնքման հանգամանքներն, ինչպես նաև՝ խնդրի լուծման հեռանկարների մասին իր տեսլականը:
Դիվանագետը նաև ռուսատանյան պաբերականին էր տրամադրել  մինչև այդ երբևէ չհրապարակված՝ ԼՂ հահամարտության գոտում «Հրադադարի պարտավորությունների հաստատման մասին» 1994թ. հունիսին Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կողմից ստորագրված համաձայնագիրը (հարցազրույցում  Վլադիմիր Կազիմիրով նշել էր, որ  ադրբեջանական կողմը փաստաթղթի տակ իր ստորագրությունը դրել է 1994 թ հուլիսի 26-ին, իսկ Հայաստանն ու Արցախն այն ստորագրել են հաջորդ օրը):
Նշենք, որ հարցազրույցի հետ միասին հրապարակված այս փաստաթղթի լուսանկարը ցածրորակ էր, և  Panorama.am-ը կապ հաստատեց Վլադիմիր Կազիմիրովի հետ` խնդրելով մեզ տրամադրել համաձայնագրի որակյալ պատճեն:
Դեսպանն այսօր էլեկտրոնային փոստի միջոցով  «Panorama.am»-ին ուղարկեց ԼՂ հակամարտության գոտում «Հրադադարի պարտավորությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի պատճենը:

V. Kazimirov conveyed the copy of the Agreement “On Confirmation of Commitment to ceasefire” to Panorama.am
17:58 27/04/2016
Russian diplomat, former representative to the Russian President over the Karabakh issue and former chairman of the OSCE Minsk Group Vladimir Kazimirov gave a lengthy interview to Russian Moskovsky Komsomolets newspaper on April 24 reflecting on Karabakh settlement peace process, shared his perspectives on the ceasefire agreement with no expiration date, the circumstances around the signing process as well as his vision over the resolution of the conflict.
During the mentioned interview the renowned diplomat introduced a document, never published before, called as Agreement “On Confirmation of Commitment to ceasefire” which had been signed in 1994 by Azerbaijan, Nagorno Karabakh and Armenia. Kazimirov informed the Azerbaijani side put its signature under the document on June 26, 1994, while Armenia and Artsakh signed it the next day.
Panorama.am contacted Vladimir Kazimirov asking to provide a high quality copy of the document and the Ambassador did so via email.
Panorama.am publishes the received copy of the Agreement on “On Confirmation of Commitment to ceasefire” and expresses its sincere gratitude to Ambassador Kazimirov.