«Մամուլի ազատություն-2016» զեկույց. Աշխարհում մամուլի ազատության մակարդակը շարունակում է անկում ապրել
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «Մամուլի ազատություն-2016» զեկույցը, որում գնահատված է մամուլի ազատության մակարդակը 2015 թվականին աշխարհի 199 երկրներում:
Զեկույցում ներառված երկրները դասակարգվում են՝ յուրաքանչյուրը ստանալով 0-100 միավոր` համապատասխանաբար` 0-ամենազատ երկիրը, և 100` ծայրահեղ ոչ ազատ: Սույն միավորները ստացվում են երկրների քաղաքական, իրավական և տնտեսական միջավայրերին տված գնահատականների հիման վրա:
«Մամուլի ազատություն-2016» զեկույցում, ինչպես և նախորդ տարի, Հայաստանը շարունակում է գտնվել 60-100 միավորների միջակայքում, որն, ըստ կազմակերպության մեթոդաբանության, ոչ ազատ կատեգորիան է: Միաժամանակ զեկույցից պարզ է դառնում, որ Հայաստանը ընդհանուր ազատությունների մակարդակով շարունակում է մնալ մասամբ ազատ երկրների, իսկ համացանցի ազատությամբ՝ ամբողջությամբ ազատ երկրների շարքում:
Զեկույցի փորձագիտական խմբի ընդհանուր գնահատականներով, մամուլի ազատության մակարդակն աշխարհում խիստ մտահոգիչ է: Ըստ զեկույցի, անգամ Եվրոպայում, որն ավանդաբար դիտարկվել է որպես մամուլի ազատության բարձր ցուցանիշ ունեցող տարածաշրջան, նկատելի են բացասական միտումներ առ այն, որ լրագրողների գործունեության ազատությունը շատ դեպքերում սահմանափակվում է իրենց կառավարությունների կողմից:
Զեկույցի «Նկատելի հետընթացներ» խորագրում անդրադարձ է կատարված նաև Ադրբեջանում և Թուրքիայում մամուլի ազատության մակարդակներին: Շարունակելով մնալ անազատ մամուլ ունեցող երկրների շարքում, Ադրբեջանն ու Թուրքիան զեկույցում դիտակվում են հատկապես այն երկրների թվում, որտեղ կառավարությունները ֆիզիկական բռնությունների են ենթարկում լրագրողներին, սահմանափակում նրանց գործունեության դաշտը, բանտարկում՝ կեղծ մեղադրանքներով: Ադրբեջանի մասով, զեկույցի փորձագետները ուշադրություն են հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հատկապես բռնություններ է գործադրել այն լրագրողների նկատմամբ, ովքեր զբաղված են եղել կոռուպցիոն մեխանիզմների հետաքննությամբ:

Freedom House international organization published Press Freedom-2016 report showing the results of 199 countries around the world in 2015.
According to the report, global press freedom declined to its lowest point in 12 years in 2015, as political, criminal, and terrorist forces sought to co-opt or silence the media in their broader struggle for power.
The share of the world’s population that enjoys a Free press stood at just 13 percent, meaning fewer than one in seven people live in countries where coverage of political news is robust, the safety of journalists is guaranteed, state intrusion in media affairs is minimal, and the press is not subject to onerous legal or economic pressures.
Armenia remains within the range of 60-100 points, which is a non-free category. The report makes it clear that Armenia remains among partly free countries. Concerning Internet, Armenia is among those with complete Internet Freedom.
In the Notable Declines section, Azerbaijan and Turkey are mentioned. Azerbaijan declined due to the brutal and so far unsolved murder of a prominent journalist, as well as increased restrictions on foreign journalists surrounding the European Games in June. Turkey declined due to the imprisonment of media personnel on fabricated charges related to national security, throttling of internet service after major news events, severe restrictions on foreign journalists including imprisonment and deportation, recurrent violence against media personnel and production facilities, and abrupt changes in media regulations.
According to the source, only 13 percent of the world’s population enjoys a Free press—that is, where coverage of political news is robust, the safety of journalists is guaranteed, state intrusion in media affairs is minimal, and the press is not subject to onerous legal or economic pressures. Forty-one percent of the world’s population has a Partly Free press, and 46 percent live in Not Free media environments.
Among the countries that suffered the largest declines in 2015 were Bangladesh, Turkey, Burundi, France, Serbia, Yemen, Egypt, Macedonia, and Zimbabwe.