Քոչարյանի պասիվությունը անհասկանալի է նաև Արցախում. «Իրավունք»
«ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այցն Արցախ էլի ստվերում թողեց այս օրերին գերպասիվություն դրսևորող ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Վերջինիս ստվերում մնալը, պարզվում է, անհասկանալի է ոչ միայն Հայաստանի, այլև Արցախի քաղաքական շրջանակների համար»,-գրել է «Իրավունք»-ը:
«Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանն «Իրավունք»-ի հետ զրույցում ասել է, որ Արցախում դրական է ընդունվել Տեր-Պետրոսյանի այցը: Շատ ճիշտ է և նորմալ, երբ ՀՀ առաջին նախագահը հանդիպել է ՀՀ և Արցախի նախագահների հետ: Նժարին դրված է հայ ազգի ճակատագրի համար: Նախագահները չեն կարող և իրավունք չունեն անտարբեր լինել այդ ճակատագրի հանդեպ, քանի որ պատասխանատվություն են կրում:
Ինչ վերաբերում է Քոչարյանի պասիվությանը, պատգամավորը չի հերքել՝ Արցախում ևս քննարկում են այդ հարցը: «Թե ինձ, թե բոլորի համար անհասկանալի է այդ պասիվությունը: Չեմ կարող ասել՝ ինչո՞ւ չի հանդիպել ՀՀ նախագահի հետ, ինչո՞ւ չի եկել Արցախ և չի հանդիպել մեր նախագահի հետ: Գրեթե բոլորը խոսում են այդ մասին»,-եզրափակել է խմբակցության ղեկավարը:

Визит первого президента Армении Левона Тер-Петросяна в Арцах затмил собой сверхпассивность экс-президента Роберта Кочаряна в течение этих дней, пишет газета «Иравунк». Как отмечает издание, подобная пассивность Роберта Кочаряна вызывает недоумение не только в политических кругах Армении, но и Нагорного Карабаха.
Как отметил в беседе с корреспондентом издания глава фракции «Демократия» Вардгес Багирян, в Арцахе положительно восприняли визит Левона Тер-Петросяна. «Очень правильно и нормально, когда первый президент РА встречается с президентами Армении и Арцаха. Ведь речь идет о судьбе армянского народа. Президенты не могут и не имеют права проявлять безразличие к судьбе народа, поскольку несут ответственность», - сказал Вардгес Багирян.
Что касается пассивности Кочаряна, то депутат не отрицал, что в Арцахе также обсуждается этот вопрос. «Как для меня, так и для других подобная пассивность непонятна. Не могу сказать, почему он не встретился с президентом Армении, почему не приехал в Арцах и не встретился с нашим президентом. Практически все говорят об этом», - резюмировал депутат парламента НКР.