Ապրիլյան պատերազմից հետո ՄԻԵԴ դիմած իրավաբանների խումբը նոր գանգատներ է նախապատրաստում
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանի կողմից զինադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով մարդու իրավունքների ոտնահարումների կապակցությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գանգատներ ներկայացրած իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբը շարունակում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից զինծառայողների, նրանց ընտանիքի անդամների և խաղաղ բնակչության իրավունքների պարբերական խախտումների վերաբերյալ նոր գանգատների նախապատրաստումը: Այդ մասին հայտարարություն է տարածել Իրավաբան-իրավապաշտպանների խմբի անդամ, Արտակ Զեյնալյանը:
Նրա ներկայացմամբ, նախաձեռնված իրավական ընթացակարգերն առանձնահատուկ են և բարդ, ունեն տևական բնույթ, իսկ գանգատների քանակն աճի միտում ունի` քանզի պաշտպանության ենթակա խմբերի շրջանակը շարունակում է ընդլայնվել:
«Իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբն իր շնորհակալությունն է հայտնում բոլոր մասնավոր անձանց և կազմակերպություններին, որոնք գնահատելով գործընթացի կարևորությունը և նշանակությունը, իրենց մասնագիտական և նյութական աջակցությունն են ցուցաբերում ադրբեջանական ագրեսիայի զոհերի իրավունքների պաշտպանության կազմակերպմանը», -ասված է հայտարարության մեջ:

New complaints have been submitted by a group of lawyers and human rights defendants to the European Court for Human Rights (ECHR) against Azerbaijan, concerning constant violations of rights of the families of soldiers and civilians killed during the military operations on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on the night of April 1-2, 2016, informs lawyer Artak Zeynalyan.
According to him, the initiated legal procedures are unique and complex, and durable in nature. The number of complaints have a tendency to increase as the number of plaintiffs continues to grow.
“The group of lawyers and human rights defendants thank all individuals and organizations who assessing the importance and significance of the procedure support the protection of the rights of the victims of Azerbaijani aggression,” Zeynalyan said in his message.