Աշխարհահռչակ երաժիշտ, System of a Down Սերժ Թանկյանը նոր երգ է նվիրել Արցախին, որի պրեմիերան կայացել է RollingStone.com-ում: Այս մասին տեղեկանում ենք երգչի ֆեյսբուքյան էջից:
«Մի քանի օր առաջ ես ոգեշնչվեցի և երգ գրեցի արցախցիների մասին: Դրանից հետո մենք նկարահանեցինք տեսահոլովակ, որի պրեմիերան կայացավ RollingStone.com-ում: Ես շատ շնորհակալ եմ սրա համար: Հատուկ շնորհակալություն Ռենդ Քորթնիին ամեն ինչ շատ արագ կազմակերպելու համար»,- գրել է Թանկյանը:
RollingStone.com-ում Սերժ Թանկյանը գրել է. «Ես չեմ հավատում պատերազմներին, սահմաններին, բայց խորապես հավատում եմ ինքնորշման իրավունքին և առանց ճնշումների կյանքին: Հետևաբար ժամանակն է, որպեսզի աշխարհը ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը»:

World famous musician, System of a Down frontman, Serj Tankian devoted his new song to Arsakh people, the musician wrote on his Facebook page.
The video premiered on RollingStone.com.
“A few days ago I was inspired to write a song for the people of Artsakh (Nagorno-Karabagh). Thereafter the stars lined up quickly and we filmed a video and are having the video premiere on RollingStone.com. I’m very grateful for this. Special thanks to Rand Courtney for helping us put this together so quickly,” Tankian wrote.
“I do not believe in wars and ultimately borders but I deeply believe in self-determination and life without oppression. Therefore it is time for the world to recognize them as the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh),” the musician told the RollingStone.com.