EUobserver. Դավութօղլուի հրաժարականը վտանգում է ԵՄ-Թուրքիա համաձայնագիրը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հրաժարական ներկայացրեց նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով՝ մտահոգություններ ստեղծելով ԵՄ-Թուրքիա միգրացիոն համաձայնագրի ճակատագրի հարցում, գրում է EUobserver-ը։
Ինչպես գրում է կայքը, Դավութօղլուի հրաժարականի հայտարարությունը տեղի ունեցավ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից Թուրքիայի քաղաքացիների համար վիզաների վերացման հարցում կանաչ լույս վառելուց ընդամենը մեկ օր անց։ Վիզային ռեժիմի վերացումը միգրացիոն համաձայնագրի մաս է կազմում։
Դավութօղլուն համարվում է ԵՄ-Թուրքիա համաձայնագրի ճարտարապետը և, ըստ կայքի, Եվրոպական առաջնորդների կողմից դիտվում էր որպես թուրքական կառավարության առավել ազատական դեմք՝ համեմատած Էրդողանի։
«Մի փոքր վաղ է ասել, արդյոք Դավութօղլուի հրաժարականը հետևանքներ կունենա և այս դեպքում ինչպիսի։ Մենք, բնականաբար, առաջին հերթին Թուրքիայի իշխանությունների հետ կքննարկենք սա և կորոշենք ինչպես ենք առաջ շարժվում»,-ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին Դավութօղլուի հրաժարականից հետո։
EUobserver-ը գրում է, որ Դավութօղլուի հրաժարականը մտահոգություններ է առաջացրել Բրյուսելում։ ԵՄ պաշտոնյաները խոստովանում են, որ Էրդողանն ու նրա օգնականները բարձրացնում են խաղադրույքները միգրացիոն համաձայնագրի բանակցություններում և կարող են ԵՄ-ից պահանջել ավելի շատ, երբ Դավութօղլուն դուրս կգա տեսադաշտից։

Отставка премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу ставит под угрозу реализацию миграционного соглашения между Брюсселем и Анкарой, пишет Financial Times. Материал издания приводит «Газета.Ru».
Как напоминает издание, согласно сделке, нелегальные мигранты и беженцы, добравшиеся до греческих островов, будут автоматически возвращаться в Турцию, а Евросоюз в ответ введет безвизовый режим для турецких граждан.
Чтобы сделка не была сорвана, Турции придется вплотную заняться антитеррористическим законодательством и пересмотреть отношение к гражданским правам граждан, отмечает издание. ЕС опасается, что с уходом Давутоглу Анкара не будет заниматься обещанными реформами.
По мнению дипломатических источников издания, канцлер Германии Ангела Меркель рассчитывала на усиление позиций проевропейской партии, возглавляемой Давутоглу. Однако в результате сделка значительно ослабила позиции сторонников сближения с Европой.
Как сообщили FT турецкие официальные лица, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган без особой радости наблюдал за тем, как премьер показывал Меркель и другим официальным лицам ЕС лагерь для беженцев две недели назад.
Эрдоган видел угрозу в сближении Давутоглу с ЕС, попытку занять его место на международной арене, пишет FT. Это и привело к накалу отношений между политиками и последующей отставке премьера.