Մայիսի 5-ին Արցախի արևելյան շրջանում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինվորներն ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերել են անտիկ շրջանի դամբարանադաշտ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Դիաննա Միրիջանյանը նշել է, որ ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերվել են անտիկ դարաշրջանի 2 դանբարանադաշտ, որտեղ գտնվել են 2 ամբողջական գտածո` եռատերև սափոր ու գավաթ, ափսեի 4 բեկոր:
«Գտածոներն այս պահին ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում են և մաքրման աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի ֆոնդավորենք»,- ասել է Դ. Միրջանյանը և հավելել, որ տեղանքում առաջիկայում կսկսվեն ուսումնասիրության աշխատանքներ:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ հայ զինվորները ոչ միայն պաշտպանում են մեր հող հայրենին, այլ նաև պահպանում են մեր մշակույթը:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, երբ որ Անգլիայի վարչապետին ներկայացվել է բյուջեն առանց մշակությաին ծախսերի, վերջինս ասել է. եթե մենք չենք պահպանելու մշակույթը, ինչի համար է պատերազմը»,- մեջբերել է Ս. Շահվերդյանը:

Военнослужащие Армии обороны НКР во время инженерных работ нашли античный некрополь
Военнослужащие Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики 5 мая в ходе инженерных работ в восточном направлении обнаружили некрополь античного периода. Об этом сообщает Artsakhpress.
Как отметила в беседе с корреспондентом Artsakhpress заместитель директора ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Управления туризма министерства экономики НКР Диана Мириджанян, в ходе инженерных работ были обнаружены 2 некрополя, где находились в целости и сохранности кувшин и кубок, а также 4 осколка тарелки.
«Находки в настоящее время находятся в Управлении туризма, где ведутся работы по очистке для дальнейшего внесения в фонд», – сказала Д. Мириджанян, добавив, что в данной местности в скором времени начнутся научно-исследовательские работы.
В свою очередь заместитель министра экономики НКР Сергей Шахвердян отметил, что военнослужащие не только защищают нашу родину, но и сохраняют нашу культуру.
«В годы Второй мировой войны, когда британскому премьер-министру представили бюджет без расходов на сферу культуры, он сказал: если мы не сохраним нашу культуру, зачем нам тогда война», – напомнил С. Шахвердян.