«Մենք ազգովի արել ենք երկու գործ՝ հաղթել ենք  ու բանակ ստեղծել». «Իրավունք»
Պաշտպանության նախարարի  խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Մուրազ Սարգսյանը, ով իր ողջ կյանքը նվիրել է ծառայությանը՝ նախ խորհրդային բանակին, ապա առ այսօր Հայոց բանակին, «Իրավունքի» հետ զրույցում  անդրադառնալով իր կեսդարյա  ռազմական կենսագրությանը, խոսել է մերօրյա  հերոսների մասին։  Գեներալն այսօր էլ հպարտ է,  որ դպրոցում սովորելուց հետո որոշել է ծառայության անցնել Խորհրդային բանակում.
Մենք ազգովի արել ենք երկու գործ՝ չհայտարարված պատերազմում պատերազմել ենք  ադրբեջանցիների դեմ  և ստեղծել ենք բանակ։ Արդյունքում՝  հաղթեցինք ու բանակ ստեղծեցինք։ Սա ոչ միայն Հայաստանում գտնվող հայ ժողովրդի հաղթանակն ու ձեռքբերումն էր, այլ նաև սփյուռքահայության, քանի որ պատերազմի տարիներին տեսանք, թե ինչպես են նրանք ֆիզիկապես և հոգեպես  մեզ հետ կողք կողքի կանգնած պաշտպանում մեր սահմանները։
- Պարոն գեներալ, շատերն էին  կասկածի տակ դնում  մերօրյա սերնդի  հնարավորությունները, սակայն ապրիլյան պատերազմը այլ բան ցույց տվեց։ Ի՞նչ կասեք  այս մասին։
-Սուտ բաներ թող չասեն։ 1992 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին  Լաչինի պաշտպանության ամենաթեժ կռիվներին ինձ հետ մասնակցել են 18 տարեկան տղաներ և օրինակ են ծառայել  մեր ֆիդայիններին։ Հիմա էլ մեր երիտասարդները  նրանցից պակաս չեն, մեր 18 տարեկան տղաներն այսօր էլ են սահմանին կանգնած , ու ադրբեջանցիները քանի անգամ  փորձեցին ներխուժել, չէ՞  որ հենց այդ նույն տղաներն  ու երիտասարդ սպաներն են պաշտպանել  ու պաշտպանում  մեր սահմանները։

«Иравунк»: Мы вместе одержали победу в войне и создали армию
Советник министра обороны Армении генерал-лейтенант Мураз Саркисян, посвятивший всю свою жизнь армии, обратился в беседе с корреспондентом газеты «Иравунк» к своей полувековой военной биографии и сегодняшним героям. Генерал и сегодня гордится тем, что решил после учебы перейти на службу в Советскую армию.
«Мы всем народом сделали два важных дела – в необъявленной войне сражались с азербайджанцами и создали армию. В результате мы одержали победу и сформировали Вооруженные силы. Эти достижения принадлежат не только тем армянам, которые находятся в Армении, но и тем, кто в Диаспоре, поскольку в годы войны они физически и морально были рядом с нами, защищая границы», - сказал он.
Касаясь замечания о том, что многие ставили под сомнение возможности нынешнего поколения, однако апрельская война показала иное, генерал заявил:
«Не нужно говорить неправду. В сентябре-октябре 1992 года, в самых жарких боях за Лачин вместе со мной участвовали 18-летние парни и они были примером для воинов-добровольцев. Наша молодежь и сегодня не хуже: 18-летние парни стоят на границе, через которую несколько раз пытались проникнуть азербайджанцы, ведь именно эти парни и молодые офицеры защищали и защищают границы».