Արդեն 20 տարի է՝ Հայաստանում գործում է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» Ընկերությունը` աշխարհում ոչ ալկոհոլային զովացուցիչ ըմպելիքներ արտադրող խոշորագույն ընկերություններից մեկի մասնաճյուղը, որն առաջարկում է ըմպելիքների մեծ ընտրանի:
Ընկերության մամուլի բաժնի տեղեկացմամբ, մայիսի 10-ին՝ Ընկերության 20-ամյա գործունեությանը նվիրված պաշտոնական միջոցառման ընթացքում, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունն ամփոփել է նախորդ տարիներին ծավալած գործունեությունն ու արձանագրած ձեռքբերումները:
««Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» ընտանիքի կարևոր անդամն է, և հպարտ ենք Հայաստանում մեր թիմի հաջողություններով: Մասնագետների ջանքերի շնորհիվ` «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերության արտադրած ըմպելիքներն աչքի են ընկնում միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանող որակով: Այս տարի ուրախ ենք նշել մեր հայաստանյան մասնաճյուղի զարգացման պատմության 20-ամյա հոբելյանը: Սպասում ենք նորանոր ձեռքբերումների»,-ելույթում նշել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» Խմբի տարածաշրջանային տնօրեն Քիթ Սանդերսը:
Իր հերթին «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովան ընդգծել է, որ 20 տարվա ընթացքում հիմնական 3 ոլորտ են թիրախավորել՝ գործունեության կայուն զարգացումը, մրցունակ ընկերության կայացումը, ինչպես նաև համայնքների զարգացման մեջ ներդրումների միջոցով հասարակության լիարժեք անդամ դառնալը:
«Մեր Ընկերության հաջողության հիմքում մեր կադրերն են ու այն գործունեությունը, որ ծավալել ենք տարիների ընթացքում: Մեր աշխատակիցները մեր հիմնական հարստությունն են, ավելին, մոտ11.000 մատակարարի հետ համատեղ աշխատանքն էլ հիմք է դարձել հետագա զարգացման համար»,-ավելացրել է նա՝ ընդգծելով, որ Ընկերությունը հաճախակի աշխատանքի է վերցնում բուհերի շրջանավարտների և հետագայում վերապատրաստում նրանց:
Անցած 20 տարվա ընթացքում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերության ներդրումային փաթեթը կազմել է մոտ 21.5 միլիարդ դրամ, ստեղծվել է ավելի քան 300 աշխատատեղ: Հաջողակ բիզնես գործունեությանը զուգահեռ, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունն իրականացրել է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության բազմաթիվ ծրագրեր: Ջրային ռեսուրսների կառավարումը, էներգիայի խնայողությունը և կլիմայի պաշտպանությունը, համայնքների և երիտասարդության զարգացումը, առողջ և ակտիվ ապրելակերպի խթանումն Ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտի առանցքային ուղղություններից են:
«Լինելով Հայաստանում առաջին միջազգային ներդրողներից` «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը, անշուշտ, էական դերակատարություն է ունեցել երկրի տնտեսական զարգացման գործում: Մուտք գործելով հայկական շուկա` «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը ներդրել է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող բիզնես մշակույթ և գործելաոճ: Շնորհավորում եմ անցած 20 տարվա ընթացքում գրանցած հաջողությունների համար և ապագայում նորանոր ձեռքբերումներ մաղթում»,- ասել է ՀՀ-ում Հունաստանի դեսպան Իոաննիս Տայիսը:
Միջոցառման ընթացքում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հատուկ մրցանակ է հանձնել Ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովային` նշելով 20-ամյա պատմության ընթացքում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում Ընկերության ներդրումը:
Միջոցառմանը հյուրընկալվել էին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը, ՀՀ կառավարության, դիվանագիտական առաքելությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» Խմբի այլ երկրների մասնաճյուղերի ղեկավարներ և բազմաթիվ գործընկերներ: Ներկաները բարձր են գնահատել Ընկերության 20-ամյա գործունեությունը` կարևորելով Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում ունեցած ավանդը:

Already for 20 years Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia – a subsidiary of one of the world’s largest producers of soft drinks - operates in Armenia, serving the whole country with a large portfolio of quality non-alcoholic beverages. During an official event held on this occasion on May 10, Coca-Cola Hellenic Armenia summarized the results of its activity and achievements over the past 20 years, reads the statement released by the company.
“Coca-Cola Hellenic Armenia is a valuable member of Coca Cola Hellenic Company family, and we are very proud of the success of our Armenian team. Thanks to efforts of its team of professionals, Coca-Cola Hellenic Armenia is distinguished by high quality of product, in line with the best international standards. This year we are glad to celebrate the 20 years of Growth Story of our Armenian branch and are looking forward to many more stories to come”,- said Keith Sanders, Region Director of Coca-Cola Hellenic Bottling Company.
General Manager of the Coca-Cola Hellenic Armenia Sayyora Ayupova said, that during its 20-year activity the company targeted three main areas – sustainable business growth, establishment of a competitive organization, as well as becoming a full member of the society, through investments in community development.
“Our staff and the activity we have been carrying out over the years lie at the core of the company’s success. Our people are our greatest asset, while cooperation with about 11,000 suppliers has served as a basis for further growth,” she said, stressing that the company often hires university graduates and further organizing special training for their relevant professional domains.
During its 20-year activity the Company invested around 21.5 Bn AMD and created more than 300 jobs. In addition to its successful business activity, Coca-Cola Hellenic Armenia has been active in initiating corporate social responsibility projects. The stewardship of water resources, energy conservation and climate protection, community development, youth empowerment, promotion of Active and Healthy lifestyle are amongst key pillars of the Company’s corporate social responsibility activity.
“Coca-Cola Hellenic Armenia is one of the first international investors in Armenia and it has surely played a significant role in the economic development of the country. Entering the Armenian market Coca-Cola Hellenic Armenia Company introduced a business culture and practices, meeting the best international standards. It is my pleasure to congratulate the Company for the success achieved during these 20 years and wish new accomplishments in future”,-noted Ambassador of Greece to Armenia, H.E. Mr. Ioannis Taghis.
During the event the President of the Union of Manufacturers and Businessmen in Armenia Mr. Arsen Ghazaryan presented General Manager of the Coca-Cola Hellenic Armenia Company Mrs. Sayyora Ayupova with a special CSR award, marking Company’s contribution in this domain during its 20 year activity.
To be added, that H.E the Ambassador of USA in Armenia, representative of RA Government, diplomatic missions, NGOs, as well as managers of other branches of Coca-Cola Hellenic Company and partners of the local bottler were amongst the guests present at the official ceremony. They expressed their appreciation of the Company’s activity, emphasizing the importance of its investment in the development of Armenia.