Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի միշտ նոր արկածախնդրության. Շավարշ Քոչարյան
Թեև Ադրբեջանի բլից-կրիգը չհաջողվեց, նրա դիրքորոշման մեջ դեռևս փոփոխություն չկա: Այս մասին այսօր գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Այնուամենայնիվ, կարծում եմ՝ այս պարագայում մենք հստակ փոփոխություն չենք տեսնում իր ուժային քաղաքականության հարցում: Այսօր զինադադարի պայմանագրի 22-ամյակն է, որը գործում է հենց 1994 թվականի մայիսի 12-ից: Առ այսօր Ադրբեջանն ակնհայտորեն օգտագործել է ամբողջ բանակցային գործընթացը, որպես քող՝ այդ ընթացքում իր ապատեղեկատվությունը տարածելու, իր քարոզչությունն առաջ քաշելու, սպառազինվելու և ուժային լուծման նախապատրաստվելու համար, ինչն ապացուցեցին ապրիլյան դեպքերը»,-նշեց Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա խոսքերով, մենք պետք է առաջինը՝ պատրաստ լինենք միշտ նոր արկածախնդրության, երկրորդը՝ այն, ինչ այսօր կոչվում է բանակցություններ, որոնք ըստ էության չկան, առաջնային շեշտադրումը պետք է դրվի հենց այդ ռեժիմի ամրապնդման վրա:
Մեղադրանքներին, թե Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը դուրս է թողել բանակցային գործընթացից, Շավարշ Քոչարյանն ասաց, թե այդ հարցին հազար անգամ պատասխանել են:
«Հիմնական պատճառն Ադրբեջանն է, որը չի ցանկանում, որ Արցախը բանակցային կողմ լինի: Դա ակնհայտ է: Ավելին ասեմ, միակ շոշափելի արդյունքը, որ մենք տեսել ենք այս ամբողջ ընթացքում, դա հենց 1994 թվականի զինադադարն է, բայց դա էլ խախտվեց: Սակայն այդքան տարի, լավ թե վատ, գործել է՝ շնորհիվ ինչի՞, որ Բաքուն ուղղակի բանակցել է Ղարաբաղի հետ: Եւ քանի Բաքուն ձևացնում է, որ այդպիսի սուբյեկտ չկա, դա նշանակում է, որ չի ցանկանում որևէ առաջընթաց բանակցային գործընթացում: Սրանք իրապես շաղկապված հարցեր են: Այն պահից, երբ Բաքուն իր համառությամբ չշարունակի խոչընդոտել ԼՂՀ լիիրավ մասնակցությանը բանակցային գործընթացին, դա կլինի ազդանշան, որ ցանկանում է առաջ շարժվել»,-ասաց Շավարշ Քոչարյանը:

Шаварш Кочарян: Армения всегда должна быть готова к новым авантюрам Азербайджана
Армения всегда должна быть готова к новым авантюрам со стороны Азербайджана. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами после заседания правительства заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян.
«Несмотря на то, что блицкриг Азербайджана провалился, позиция Баку не изменилась. Думаю, что в вопросе силовой политики Азербайджана нет явных изменений. Сегодня исполняется 22 года со дня заключения соглашения об установлении режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта. Оно действует с 12 мая 1994 года. И до сих пор Азербайджан явно использовал весь переговорный процесс в качестве прикрытия, а сам в это время распространял дезинформацию, вел пропаганду и вооружался с целью подготовиться к силовому решению проблемы, что доказывают апрельские события», – подчеркнул замглавы МИД РА.
При этом Ш. Кочарян добавил: «Во-первых, мы всегда должны быть готовы к новым авантюрам со стороны Азербайджана». Во-вторых, по его словам, основной акцент должен ставиться на укреплении режима прекращения огня.
Комментируя обвинения в том, что Нагорно-Карабахская Республика (НКР) не принимает участия в переговорном процессе из-за Армении, Ш. Кочарян отметил: «Основная причина, из-за которой НКР не принимает участия в переговорах – это Азербайджан, который не желает, чтобы Арцах стал стороной переговорного процесса. Более того, единственный ощутимый результат, который мы увидели в течение всего процесса, заключается именно в подписании в 1994 году соглашения об установлении режима перемирия, однако и оно было нарушено».
По словам замглавы МИД РА, данное соглашение все эти годы в той или иной степени соблюдалось, благодаря тому, что Баку непосредственно вел переговоры с НКР.
«И пока Азербайджан делает вид, что такого субъекта, как НКР, нет, то это будет означать, что Баку не намерен добиваться прогресса в переговорном процессе. Это действительно взаимосвязанные вопросы. Как только Баку прекратит упорно препятствовать полноправному участию НКР в переговорном процессе по карабахскому урегулированию, будет дан сигнал о том, что Азербайджан желает двигаться вперед», – подытожил Ш. Кочарян.