Թաթոյանը Յագլանդին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունները
Մարդու իրավունքների խախտումներն անթույլատրելի են ցանկացած պարագայում. իրավունքների պաշտպանությունը քաղաքականություն կամ սահմաններ չի կարող ճանաչել: Ստրասբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ նան կարծիք են հայտնել  ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ու  Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնեցին, որ Արման Թաթոյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարված մարդու իրավունքների հիմնարար խախտումները:
Պաշտպանը Թորբյորն Յագլանդի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված դաժանությունների կոնկրետ օրինակներ և նրան է փոխանցել ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած՝ այդ դեպքերը վերլուծող զեկույցը:
Արման Թաթոյանն ընդգծել է նաև ազգությամբ հայերի նկատմամբ ատելություն և բռնություն սերմանող՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականության կործանարար հետևանքները, որը խաթարում է Եվրոպայի խորհրդի ողջ իրավապաշտպան համակարգը: Ընդ որում, այդ քաղաքականությունը խրախուսվում է պետական մակարդակով և կրում է բացարձակ անհանդուրժողական բնույթ:
Կողմերը կարևորել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը երկրում եվրոպական չափանիշների ներդրման  հարցում: Մասնավորապես, հանդիպման ընթացքում նշվել է Օմբուդսմենի հաստատության կարևորությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման գործում: Քննարկվել են նաև ընտանեկան բռնության կանխարգելման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև մի շարք այլ ոլորտների վերաբերող հարցեր:

Омбудсмен Армении представил генсеку Совета Европы конкретные примеры совершенных ВС Азербайджана зверств
Нарушения прав человека неприемлемы в любой ситуации, защита прав не признает политики и границ. В ходе состоявшейся в Страсбурге встречи такое мнение выразили омбудсмен Армении Арман Татоян и генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд.
Как сообщили из офиса омбудсмена Армении, Арман Татоян представил генсеку Совета Европы совершенные в ходе инициированной Азербайджаном в начале апреля военной агрессии нарушения основополагающих прав человека в отношении гражданского населения Нагорно-Карабахской Республики.
Омбудсмен Татоян в ходе встречи с Турбьерном Ягландом представил также конкретные примеры совершенных ВС Азербайджана зверств и передал ему доклад омбудсмена НКР с анализом этих инцидентов.
Арман Татоян отметил также разрушительные последствия проводимой Азербайджаном агрессивной политики по насаждению ненависти и насилия в отношении армян, что искажает всю правозащитную систему СЕ. При этом эта политика поощряется на государственном уровне и носит исключительно нетолерантный характер.
Кроме того, в ходе встречи была отмечена важность роли института омбудсмена в деле исполнения решений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), обсуждались вопросы, касающиеся предотвращения домашнего насилия, защиты прав лиц с инвалидностью и пр..