«Եվրատեսիլ-2016»-ի եզրափակչում Իվետա Մուկուչյանը ելույթ է ունենալու վերջինը
«Եվրատեսիլ-2016» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող Իվետա Մուկուչյանը եզրափակչում՝ մայիսի 14-ին, ելույթ է ունենալու 26 համարի ներքո:  Այս մասին տեղեկանում ենք մրցույթի պաշտոնական կայքից:
Նախօրեին կայացել է  մրցույթի երկրորդ կիսաեզրափակիչը: 18 մասնակցից 10-ը՝ այդ թվում նաև Վրաստանը ներկայացնող ազգությամբ հայ վոկալիստ Նիկա Քոչարով և Young Georgian Lolitaz խումբը (jnews.ge-ի տեղեկացմամբ, խմբի երեք երաժիշտից երկուսը հայազգի են՝ Գիորգի Մարը, Դիմա Հովհաննիսյանը), Ուկրաինայի ներկայացուցիչ Ջամալան, ում մայրը, horizonweekly.ca-ի  հաղորդմամբ, հայ է, անցել են եզրափակիչ:
Երկու կիսաեզրափակիչների արդյունքում եզրափակիչ է անցել 20 երկրի ներկայացուցիչ: Մրցույթի կանոնների համաձայն, Մեծ հնգյակի երկրների (Ֆրանսիա, Իսպանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Մեծ Բրիտանիան) և մրցույթն ընդունող Շվեդիայի ներկայացուցիչները, թեև ելույթ են ունեցել նաև կիսաեզրափակիչներում, բայց ինքնաբերաբար հայտնվել են եզրափակիչ փուլում։
Եզրափակչում ելույթ են ունենալու հետևյալ 26 երկրի ներկայացուցիչները՝ հետևյալ հերթականությամբ՝ Բելգիա, Չեխիա, Նիդեռլանդներ, Ադրբեջան, Հունգարիա, Իտալիա, Իսրայել, Բուլղարիա, Շվեդիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Լեհաստան, Ավստրալիա, Կիպրոս, Սերբիա, Լիտվա, Խորվաթիա, Ռուսաստան, Իսպանիա, Լատվիա, Ուկրաինա, Մալթա, Վրաստան, Ավստրիա, Միացյալ Թագավորություն, Հայաստան: Մրցույթին մասնակցել է 42 երկրի ներկայացուցիչ:
Իվետա Մուկուչյանը հանդես է գալիս «LoveWave» երգով, որի երաժշտության համահեղինակներն են Լևոն և Լիլիթ Նավասարդյանները, խոսքերի համահեղինակները՝ Իվետա Մուկուչյանն ու Սթեֆանի Քրաթչֆիլդը: Իվետա Մուկուչյանի հետ միասին ելույթ են ունենում նաև բեք-վոկալներ Մաշա Մնջոյանը, Քրիստինա Մանգասարյանը, Անուշիկ Տեր-Ղուկասյանը, Սոնա Գյուլխասյանը, Լիլիթ Նավասարդյանը:

The organizers of the 2016 Eurovision Song Contest, SVT and the EBU, have revealed the running order for the Grand Final to take place on14 May, 2016 in Stockholm, Sweden, official website of the song contest informs.
According to the source, the running order was proposed by the producers of show (SVT) and approved by the EBU Executive Supervisor, Jon Ola Sand and by the Chairman of the Reference Group, Dr. Frank-Dieter Freiling.
According to the result, Armenia’s representative Iveta Mukuchyan will perform the last. Overall representatives of 26 states will perform and the running order looks as follows: Belgium, Czech Republic, The Netherlands, Azerbaijan, Hungary, Italy, Israel, Bulgaria, Sweden, Germany, France, Poland, Australia, Cyprus, Serbia, Lithuania, Croatia, Russia, Spain, Latvia, Ukraine, Malta, Georgia, Austria, United Kingdom, and Armenia.
Meanwhile, the Horizon Weekly reports that Iveta Mukuchyan will not be the only Armenian in the contest. Georgia will be represented by Armenian Nika Kocharov (frontman) and his group Young Georgian Lolitaz. Two of the three band members are also Armenians: Giorgi and Dima Hovhannisyans. At the contest, they will perform the song "Midnight Gold". Nika Kocharov is Valery Kocharova's son, who is one of the pioneers of rock music in Georgia and the founder of the "Blitz", known in the Soviet Union with their covers on the Beatles.
Additionally, Ukraine's representative Jamal (full name Susanna Dzhamaladinova) is also an Armenian on her mother's side (father is a Crimean Tatar). Jamala began studying music since early childhood. From the musical point Jamala was raised by arranger Gennady Astsaturyan who from childhood taught her to jazz, writes the source.
To remind, Armenian representative at Eurovision 2016 Iveta Mukuchyan performs the song the song "Love Wave". The song has been composed by Lilit Navasardyan and Levon Navasardyan, and Iveta wrote the lyrics alongside Stephanie Crutchfield.