Մենք չունենք պարզ վերարտադրություն. Գայանե Ավագյան
Այսօր Հայաստանում պտղաբերության գործակիցը 1,7 է, այսինքն՝ մի կնոջը վերարտադրողական տարիքում բաժին է ընկնում 1,7 երեխա: Մենք չունենք պարզ վերարտադրություն, որը պահանջում է 2-2,1-ից ավելի գործակցի առկայություն,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության մայրական և վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանը:
«Եթե ուզում ենք ունենալ հզոր, անվտանգ պետություն, պետք է ընտանիքում ունենանք գոնե 2-ից ավելի երեխա»,- ընդգծեց նա:
Գ.Ավագյանի խոսքով, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերության, նաև ՀՀ առողջապահության նախարարության կարգախոսն է՝ ունենալ ցանկալի թվով երեխաներ ընտանիքի համար ցանկալի ժամանակահատվածում:
«Ամեն մի հղիություն տվյալ ընտանիքում պետք է լինի ցանկալի, որպեսզի կինը չգնա հղիության ընդհատման: Սա շատ կարևոր հարց է, պետք է բոլորս մտածենք սրա մասին»,- ասաց նա:
Մայրական և վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետը նշեց, որ Հայաստանում տղաների արտագաղթը փոխում է դեմոգրաֆիկ բալանսը. «Դեռևս Հայաստանում, բարեբախտաբար, վերարտադրողական տարիքում տղա-աղջիկ փոխհարաբերությունը պահպանված է, սակայն չպետք է մոռանալ, որ մենք ունենք պտղի սեռով պայմանավորված աբորտներ, երբ աղջկան հեռացնում են միայն այն պատճառով, որ ինքն աղջիկ է: Խախտվել է հավասարակշռությունը, 100 աղջկա դիմաց 105-106  տղայի փոխարեն ունենք 112-113 տղա»:
Ըստ նրա, Հայաստանում աբորտները նվազել են, 2000 թվականի համեմատությամբ 3 անգամ կրճատվել են մեկ կնոջը բաժին ընկնող աբորտները: Սակայն, Գ.Ավագյանի խոսքով, ավելացել են այն ընտանիքները, ովքեր ուզում են երեխաներ ունենալ, բայց   կինն ինչ-ինչ պատճառներով վիժում է, կամ ունեն անպտղություն:
«Անպտղության 14 տոկոսը փոքր թիվ չէ, ամեն 7-րդ զույգին է դա վերաբերում: Այստեղ պետությունը որոշակի դերակատարություն է ստանձնել: 2015-ին կառավարությունը երկու որոշում է ընդունել: Մեկի համաձայն, սոցիալական անապատով ընտանիքներին անպտղության պարագայում տրամադրվում է հետազոտման, բուժման հնարավորություն, երկրորդ որոշմամբ՝ սահմանամերձ գյուղական համայնքների կանանց հնարավորություն է տրվել օգտվել գիտության վերջին նվաճումներից՝ փորձանոթային բեղմավորումից: Այսօր մենք 35 կնոջ ապահովել ենք այս ծրագրով: Հույս ունեն, որ ծրագրի շրջանակում գոնե 20 երեխա կծնվի»,- մանրամասնեց Գ.Ավագյանը:

Gayane Avagyan: We have no simple reproduction
The fertility rate Armenia is 1,7 that is to say 1.7 children are born per woman in her reproductive age, while the accepted norm is 2-2,1, Head of Maternal and Reproductive Health Department of Ministry of Health of Armenia Gayane Avagyan told at a press conference.
“If we want to have a secure and strong state, we should have at least more than two children in every family,” Avagyan stressed.
To her words, World Health Organization and the RA Ministry of Health have even a slogan, which says:  Wanted number of children in a family at a desired period of time.
“Each pregnancy in a family should be desired in order to prevent a woman from abortion. This is to be an important issue and all of us should concentrate on this,” Avagyan noted, adding that demographic balance in Armenia is shifted due to the migration of the boys.
“Fortunately, in Armenia the boy-girl balance is kept at the reproductive age, yet we should not forget, we have the practice of gender-biased sex selections, when people predominantly have boy preferences. 112-113 baby boys are born per 100 baby girls while the assumed norm should be 105-106. ”
Head of Maternal and Reproductive Health Department then informed that in Armenia the number of abortions per woman decreased for three times compared to 2000s.
Though the number of families wishing babies increase, women often have miscarriage or suffer from infertility problems.
“14 % of infertility rate is not a small number as it refers to every seven pair. The state has assumed certain obligations with this regard. In 2015 the government adopted two decisions. The one refers to providing free medical examination and treatment opportunity to socially vulnerable families, who suffer from infertility. The second decision gave an opportunity to women living in border communities make use of recent scientific achievement  - intrauterine insemination. About 30 women are involved in this program, and we hope 20 children will be born,” Avagyan detailed.