Տիգրան Համասյանի յուրօրինակ «Լույս ի Լուսոյ» նախագիծն առաջիկայում ներկայացվելու է Գերմանիայում
Հայտնի ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը փոքր կազմով այս տարվա օգոստոսին Գերմանիայում ներկայացնելու են «Լույս ի Լուսոյ» ծրագիրը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Երևանի պետական կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Հարություն Թոփիկյանը:
Նա նշեց, որ ընդամենը երկու օր առաջ Ավստրիայի հեղիկանավոր փառատոնից են հրավեր ստացել՝ 2017-ի մարտին ներկայացնելու նույն ծրագիրը:
«Լույս ի Լուսոյ»-ն Տիգրան Համասյանի յուրօրինակ նախագիծն է դաշնամուրի և երգչախմբի համար: Այն ներկայացնում է Տիգրան Համասյանը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը Հարություն Թոփիկյանի ղեկավարությամբ: Տիգրանի երաժշտական նախաձեռնությունը 5-ից 20-րդ դարերի հայկական հոգևոր երաժշտության նորովի մեկնաբանությունն է:Երգացանկում հավաքված են Մեսրոպ Մաշտոցի, Գրիգոր Նարեկացու, Գրիգոր Պահլավունու, Ներսես Շնորհալու, Մխիթար Այրիվանեցու, Մակար Եկմալյանի ստեղծագործությունները։ Նախագիծը 2015-ին ներկայացվել է Թուրքիայում: Այս տարվա ապրիլի 30-ին Կալիֆորնիայի համալսարանի «Ռոյսե հոլլ» դահլիճում տեղի էր ունեցել Տիգրան Համասյանը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (փոքր կազմով) համերգը, ներկայացվել էր «Լույս ի Լուսոյ» նախագիծը: Նախագիծը թողարկվել է նաև ձայնասկավառակի տեսքով:
Հ.Թոփիկյանի խոսքով, ձայնասկավառակը թողարկելուց հետո ծրագրի մասին ավելի լայն շրջանակներ են իմանում, տարածում է ստանում, բնականաբար, նոր սկսվում է հրավերների շարքը:

Famous jazz pianist and Yerevan State Chamber Choir will present “Luys i Luso” project in Germany in August 2015, said artistic director and conductor of the Yerevan State Chamber Choir, Harutyun Topikyan during a press conference.
He also said that they have also received an invitation to participate in one of Austria’s musical festivals in 2017.
Luys i Luso is a unique project for piano and voices by Tigran Hamasyan featuring Yerevan State Chamber Choir conducted by Harutyun Topikyan. Tigran’s new musical undertaking is the fresh and attractively youthful representation of the Armenian sacred music of the 5th to 20th centuries from his perspective and released by the internationally acclaimed record label ECM in September 2015. The repertoire ranges from enthralling hymns and sharakans (genre of Armenian chants) to breathtaking cantos by Grigor Narekatsi, Nerses Shnorhali, Mesrop Mashtots, Mkhitar Ayrivanetsi, Grigor Pahlavuni, Komitas, Makar Yekmalyan, etc., arranged for piano and voices by the pianist himself. Luys i Luso project tour started on March 24, 2015.