Catholic News Agency. «Ինչու է Ֆրանցիսկոս Պապի այցը կարևոր հայերի համար»
«Հռոմի Պապի այցը Հայաստան այս ամառ տեղի է ունենում երկրի համար կարևորագույն մի ժամանակաշրջանում», - գրում է Catholic News Agency-ն «Ինչու է Ֆրանցիսկոս Պապի այցը կարևոր հայերի համար» հոդվածում, որի հեղինակները հարցազրույց են ունեցել Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանի հետ:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետի այցը Հայաստան նախատեսված է հունիսի 24-26-ին: Ընթացիկ տարին կաթոլիկ աշխարհի օրացույցում նշվում է, որպես Ողորմածության տարի (Extraordinary Jubilee of Mercy), և հայ ժողովուրդը մեծ կարևորություն է տալիս հենց այս ընթացքում Հռոմի Պապի այցելությանը Հայաստան, ասել է Մ.Մինասյանը:
Հայ ժողովուրդը սովորել է ուժեղ լինել իր պատմության շնորհիվ, ասել է դեսպան Մինասյանը՝ հղում անելով մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությանը, որին զոհ են գնացել 1.5 միլիոն հայեր:
«Ուժի դրսևորում է սեփական պատմությունը հիշելը, ուժի դրսևորում է սեփական պատմությունը հասկանալը, ուժի դրսևորում է սեփական պատմությունը ընդունելը»,-ասել է Մինասյանը՝ խոսելով հայ ժողովրդի մասին: Նա նաև ավելացրել է, որ հարյուրամյա տարելիցը անցյալ տարի ժամանակն էր իմաստավորելու հայ ժողովրդի հետ տեղի ունեցած վերափոխումը և առաջընթացը:
«Հայ ժողովուրդը ամբողջ աշխարհին ցույց տվեց, թե ինչ է նշանակում անարդարությունը վերապրելը: Մենք աշխարհին հնարավորություն տվեցինք հասկանալու, թե ինչ է ցեղասպանությունը և ինչ է ցեղասպանության հերքումը: Եկեք չմոռանանք, որ «ցեղասպանություն» եզրը ինքնին ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության հիման վրա», - մեջբերում է դեսպանի խոսքը Catholic News Agency-ը:
Դեսպանը նաև ասել է, որ անցյալ տարին նաև երախտագիտություն հայտնելու մի ժամանակ էր բոլոր նրանց, ովքեր պաշտպանել էին հայերին և բարձրացրել են աշխարհում Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկման մակարդակը, ներառյալ Ֆրանցիսկոս Պապին, ով նշել էր, որ ընդունել էր նաև ցեղասպանության կրոնական երանգ ունենալու փաստը:
«Մենք չափազանց շնորհակալ ենք բոլոր մեծ և փոքր ազգերին, շնորհակալ ենք Ֆրանցիսկոս Պապին, ով իսկապես պատմական մի քայլ կատարեց (2015թ) ապրիլի 12-ին՝ իրերն իրենց անունով կոչելով և հայ նահատակների հիշատակին նվիրված սուրբ պատարագ մատուցելով», - ասել է դեսպան Մինասյանը:
«Անշուշտ, Ֆրանցիսկոս Պապը ամենահիմնարար քայլերից մեկը կատարեց Սուրբ Պետրոսի տաճարում անցկացված պատարագին հրավիրելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Հայ Կաթոլիկ Եկեղեցու առաջնորդներին և Սուրբ Գիրգոր Նարեկացուն Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ հռչակելով», - ավելացրել է Մինասյանը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Պապը ամուր կապեր է պահպանել հայ համայնքի հետ դեռևս Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս եղած ժամանակից ի վեր, իսկ նախորդ դարի սկզբին ցեղասպանությունից մազապուրծ շատ հայեր ապաստանել էին հենց Արգենտինայում՝ կազմելով աշխարհում ամենաբազմամարդ հայ համայնքներից մեկը:
Հայ ժողովուրդը «ուրախությամբ է սպասում» Ֆրանցիսկոս Պապի այցելությանը, ասել է դեսպան Մինասյանը:
«Հայ ժողովուրդը մեծ ցնծությամբ է սպասում այցին՝ իրենց սեփական հիշողությունը ի ցույց դնելու համար: Ֆրանցիսկոս Պապը գնում է Հայաստան հայ ժողովրդի և նրա պատմության նկատմամբ մեծ հարգանքով և սիրով լցված: Այս այցը նաև այսօր տարածաշրջանում Հայաստանի Հանրապետության կարևոր նշանակության ճանաչումն է», - հավելել է Մինասյանը:
«Նորին Սրբության այցը Հայաստան հենց Ողորմածության տարվա ընթացքում ևս մեկ փաստ է, որը մենք բարձր ենք գնահատում», - մեջբերում է դեսպանի խոսքը Catholic News Agency-ն:
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ Սրբազան Քահանայապետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հատկապես նշանակալից է որոշ թուրք քաղաքական գործիչների և այլ քաղաքական առաջնորդների կողմից ցեղասպանության կամ դրա համար պատասխանատվության շարունակական հերքման ենթատեքստում:
«Մենք չենք փակում այս տարին կամ չենք շրջում էջը: Մենք նոր գիրք ենք բացում և այդ նոր գիրքը վերնագրված է «Ժխտողականության դեմ պայքար», որի ականատեսն ենք մենք բոլորս լինելու», - եզրափակել է իր խոսքը դեսպանը, նշելով, որ մարդկանց մեծամասնությունը այլևս չի հերքում Հայոց ցեղասպանությունը, «քաղաքական գործիչներն են հերքում»:
«Առանձնազրույցներում նրանք ընդունում են, բայց քաղաքական նպատակների համար հանրության առջև ժխտում են ցեղասպանության փաստը: Քաղաքական դրդապատճառներով ժխտողականությունը ամենասարսափելին է, որ կարող է լինել», - ընդգծել է Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանը:

Pope Francis’ visit to Armenia this summer comes at a poignant time in the country’s history, writes the Catholic News Agency.
The Holy Father’s June 24-26 visit comes just after the close of the 100-year anniversary of the Armenian Genocide and during the Year of Mercy, a significance not lost on the Armenian people, said Mikayel Minasyan, Armenian Ambassador to the Holy See.
The Armenian people have learned to be strong because of their history, Minasyan said, referring to the genocide that occurred at the hands of the Ottoman empire during and after World War I and which left as many as 1.5 million Armenians dead.
“It’s strong to remember their own history, it’s strong to understand their own history, it’s strong to accept their own history,” he said of his people.
The centenary anniversary has been a time to recognize the healing and progress that has been made, he added.
“The Armenians made the whole world see what it is to overcome an injustice. They gave the possibility to the world to understand what a genocide is, what the denial of a genocide is. Let’s not forget that the term ‘genocide’ was created above all based on the study of the Armenian genocide.”
The ambassador also said the year has been a time to recognize everyone who has supported the Armenians and raised awareness of the genocide, including Pope Francis, who has recognized the genocide as religiously motivated.
“We are also very grateful, very grateful to the people from the smallest to the greatest, from Pope
Francis, who did something historic celebrating Mass for the Armenian martyrs April 12,” Minasyan said.
“Certainly Pope Francis made one of the most fundamental steps in celebrating this Mass in St. Peter’s inviting the hierarchy of the Apostolic Armenian Church and of the Armenian Catholic Church, and proclaiming St. Gregory of Narek as a doctor of the Universal Church,” he added.
The Pope has kept strong ties with the Armenian community since his time as Archbishop of Buenos Aires. A large portion of Armenians immigrated to Argentina following the deportations and killings of World War I, and today the country has one of the largest populations of Armenians in the world.
The Armenian people are “full of joy” that Pope Francis is coming, the ambassador said.
“...the Armenian people are waiting with a great excitement to manifest their own remembrance. Pope Francis is going to Armenia to fulfill this visit in full respect and love for the Armenian people and for their history. And also the recognition of what the Armenian Republic represents now in that region,” he said.
“The fact that His Holiness goes to Armenia in the Year of Mercy is also another fact that we appreciate a lot,” Minasyan told the Catholic News Agency.
The Holy Father’s recognition and remembrance of the Armenian genocide is especially meaningful amid ongoing denials of the event or denial of responsibility for the event on the part of some Turkish politicians and other political leaders.
“We are not closing this year, turning a page. We are opening another book and this new book is titled ‘The fight against denialism,’ and it is yet to be seen.”
While most people no longer deny the Armenian genocide, “the politicians do,” Minasyan said. “In private they say yes, but in public, for political reasons, they deny it. Political denial is the most hideous denial that there is.”